2019. április 12., péntek

Mire jó a D-vitamin?



A facebook oldalamon (A gyógyszerészválaszol. facebook oldala) nemrég megosztott D-vitamin cseppel kapcsolatos OGYÉI hír kapcsán gondoltam, hogy éppen ideje egy cikket szentelnem a D-vitaminnak. Nem is értem erre eddig, hogy nem kerítettem sort.
Ajánlom ezt a cikket drága sógornőmnek a messzi Angliában, akinél jobbat nem is kívánhatnék!


A D-vitamin („napfény vitamin”) a zsírban oldódó vitaminok csoportjába tartozik. (mint az A-, E-, K-vitamin)

Ez azért fontos, mert -ellenben a vízben oldódó vitaminokkal, amelyeket a szervezet nem képes sokáig tárolni és túladagolás esetén a nem hasznosuló vitamin a vizelettel távozik- a zsírban oldódó vitaminokat a szervezet elraktározza (elsősorban a zsírszövetekben és a májban), így túladagolásnál mérgezés tünetei lépnek fel. Az előnye viszont, hogy nem kell minden nap pótolni. (Pl.: csecsemőknél: napi 1 csepp D-vitamin vagy heti egyszer 7 csepp)

Mivel zsírban oldódó vitaminról van szó, mindig érdemes hozzá egy kis zsírosat is fogyasztani, ami segíti a bélből történő felszívódását. (Nem véletlenül egyre elterjedtebbek az olivaolajos D-vitamin kapszulák, akol a D-vitamin nem tablettázva, hanem zsírban oldva található meg)



A D-vitamin okkal hívják „napfény vitaminnak”, hisz a szervezetünk (egész pontosan a bőrünk) saját maga állítja elő napfény hatására (UV-B segít az előállításában).

Ebből adódik, hogy az őszi-téli hónapokban, amikor testünk nagy részét ruha fedi és jóval kevesebb a napsütéses órák száma, megfelelő D-vitamin pótlás nélkül hiányállapot lép fel.

Magyarországon tél végére a lakosság 90-95 %-ánál D-vitamin hiány mutatható ki. Pótlás nélkül kb. 2-3 hónap alatt kiürül a szervezetben elraktározott D-vitamin.

Mivel az élelmiszerekben nagyon kevés a D-vitamin (egyedül a halmáj olajak a kivételek), normál táplálkozással a szervezetbe bejuttatott mennyiség elhanyagolható, ezért a hiányállapot még változatos, kiegyensúlyozott táplálkozással sem kerülhető el.

Ahogy jön a jó idő, az egészséges gyermekek és felnőttek D-vitamin-szükségletét teljes mértékben fedezi, ha elég időt töltenek a napfényen.

De mennyi az elegendő idő?

Nyári hónapokban 15-30 perc (napszaktól, bőrtípustól függően) elég a megfelelő D-vitamin szükséglet előállítására. Sajnos, a napfény hatására képződő D-vitamin mennyisége az időseknél jelentősen csökken, így náluk előfordul, hogy a nyári időszakban is szükség van D-vitamin pótlására.

A légköri szennyeződések elnyelik az UV-sugarakat, így kevesebb D-vitamin tud előállítódni a bőrben.


Érdekesség: Angolkór.

Az angolkór egy hiánybetegség, melynek hátterében jellemzően D-vitamin hiány áll. (mi más is lenne, ha erről szól a cikk)

A D-vitamin hiány következtében a kalcium és a foszfor felszívódása a belekben nem megfelelő. Ennek következménye, hogy a vérben leesik a kalcium és a foszfát szintje és ez végső soron a csontok lágyulásához vezet.

Gyermekekben jellemző tünet a donga láb, a gerinc, a medence és a mellkas eltorzulása, amik a normál terhelés következtében alakulnak ki. Jellemző egyes csontok megvastagodása, például a térdben, a csuklóban, a bokában. Hat hónapnál fiatalabb csecsemőknél izomrángás és tetánia(=merevgörcs) is felléphet.

A betegség első tudományos leírása Dr. Daniel Whistlertől származik 1645-ből, és Francis Glisson professzortól 1650-ből. Az angolkórt elsőként Észak-Európában, elsősorban Angliában és az Egyesült Államokban írták le az ipari forradalom alatt, amikor sok ember kezdett élni városi környezetben, ahol jellemző volt a légszennyezés és a kevés napfény.


1886-ban és 1890-ben Hirsch és Palm mennyiségi vizsgálatot végzett az angolkór földrajzi elterjedésére vonatkozóan és azt találták, hogy az angolkór kapcsolatban van a napfény hiányával. Ezt igazolta 1919-ben Huldschinsky, amikor bemutatta, hogy az angolkór ultraviola fénnyel kezelhető.



D-vitaminok fajtái.

A D-vitamin (kalciferol) egy összefoglaló név, amely kétféle D-vitamint takar:

- D2-vitamin (ergokalciferol): növényi eredetű elővitaminból, az ergoszterinből keletkezik ultraviola (UV-B) sugárzás hatására. Állati eredetű D2-vitamint csupán néhány halmájolaj-féleség tartalmaz.

- D3-vitamin (kolekalciferol): a természetben előforduló D-vitaminok nagyobb része D3-vitamin, amely az állati eredetű 7-dehidro-koleszterin elővitaminból alakul ki a bőr felületét érő napfény hatására.

A D3-vitamin biológiai hatását tekintve aktívabb forma a D2-vitaminnal szemben, vagyis a szervezet számára legjobban felhasználható formája a D3-vitamin. 



Érdekesség: Vitamin vagy hormon?

Bár vitaminként emlegetjük, valójában hormon. Vitaminoknak nevezzük mindazokat az élettanilag fontos vegyületeket, melyekre szüksége van a szervezetnek, de nem képes előállítani. A D-vitaminokat elő tudja állítani a bőrünk a napsugárzás segítségével. Ezért a D-vitaminok valójában inkább hormonok.


Milyen élelmiszereben található D-vitamin?

- zsíros halakban, halak májában
- tej, tejtermékek
- máj
- tojássárgájában
- a dúsított élelmiszerekben (pl. gabonakészítmények, tejtermékek, margarinok)

De újra kiemelném, hogy a táplálkozással bevitt D-vitamin mennyiség elhanyagolható. Túl nagy mennyiséget kellene naponta elfogyasztani belőlük, hogy elegendő vitaminhoz juthasson a szervezetünk.


Hatása, jelentősége: (Forrás: https://www.webbeteg.hu)

1. Csontok.

Legfontosabb, legismertebb hatása a kalciumháztartás szabályozása, valamint a csontok ásványosítása.
A D-vitamin szükséges a csontképződéshez, a csontok egészséges fejlődéséhez, a csontritkulás megelőzéséhez. Törés után segíti a csontok gyógyulását.
A gyermekeknél elengedhetetlen a csontrendszer és a fogak egészséges fejlődéséhez.


2. Rákos betegségek megelőzésében, kezelésében.

Számos kutatási eredményből arra lehet következtetni, hogy a szervezet magasabb D-vitamin szintjének köszönhetően csökken egyes daganatos megbetegedésének kialakulásának kockázata (emlő-, vastagbél-, prosztata daganat). Alacsonyabb az áttétképződés esélye és jobban reagál a kezelésekre, ha megfelelő a D-vitamin szintje.


3. Immunrendszer.

A D-vitamin segíti az immunrendszer munkáját. Ha a szervezetbe kórokozó került, a D-vitamin immunreakciót indít el, így szerepe van a megfázás megelőzésében és kezelésében is.


4. Cukorbetegség.

Legújabb kutatási eredmények alapján a D-vitamin szerepet játszik mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében.
Bizonyos vírusfertőzések hatására a hasnyálmirigy sejtek elpusztulnak, így nem tud kellő mennyiségű inzulin termelődni. A D-vitamin csökkenti a veszélyes vírusfertőzések esélyét. (l. 3-as pont)


5. Szív- és érrendszeri betegségek.

A D-vitamin-hiány növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, beleértve az érelmeszesedés és a szívinfarktus rizikóját is.



6. Parkinson-kór.

A legújabb kutatási eredmények igazolják, hogy az alacsony D-vitamin szint a Parkinson-kór egyik rizikófaktora.


7. Depresszió.

A téli depresszió tüneteinek (lehangoltság, kedvetlenség, ingerlékenység, kimerültség érzés...) kialakulása összefüggésben áll magával a vitaminhiánnyal.


8. Pajzsmirigy.

A D-vitaminról sokáig azt hitték, hogy egy „egyszerű” vitamin, ám az utóbbi évek kutatásai során a tudósok rájöttek arra, hogy már-már hormonként viselkedik, így fontos szerepe van a hormonháztartás egészséges működésében. Éppen ezért hiánya gyakran jár együtt inzulinrezisztenciával, illetve pajzsmirigyzavarral is.


9. PCOS.

Tanulmányok bizonyították, hogy minden második PCOS beteg szervezetében jelentős a D-vitamin-hiány, különösen azoknál, akiknél hasi elhízás figyelhető meg.

Emellett összefüggést találtak a D-vitamin hiányának mértéke és az LH, valamint FSH hormonok szintje között, melyek a peteérést stimulálják. Vagyis a D-vitamin-hiány lehet a hiányzó láncszem annak magyarázatában, hogy egyes PCOS betegek esetén miért súlyosbodnak a tünetek, míg mások csak csekély mértékben érintettek.


10. Szklerózis multiplex.

Nagyobb a szklerózis multiplex (SM) kockázata azoknál az embereknél, akik genetikailag hajlamosak arra, hogy vérükben kevés a D-vitamin legyen - állapította meg egy nagy léptékű kanadai tanulmány. 
Az eredmények, melyeket több tízezer európai származású ember genetikai profiljának tanulmányozásával kaptak, azt az elméletet támasztják alá, hogy a "napfényvitaminnak" közel lehet az idegrendszer gyógyíthatatlan megbetegedéséhez, a szklerózis multiplexhez - tudósított a BBC hírportálja 2015-ben. A kutatók szerint valószínűleg környezeti és genetikai tényezők egyaránt szerepet játszanak a kór kialakulásában.


11. Családtervezés.

Egy 2012-ben napvilágot látott tanulmány szerint még a gyermekvállalás esélyét is sikeresen befolyásolhatja, ha megfelelő a szervezet D-vitamin-szintje.
Ezt alátámasztja a régi megfigyelés, miszerint az északi országokban télen kimutatható mértékben visszaesik a teherbe esések száma. Természetesen nemcsak a fogamzóképesség növeléséhez, a magzat kihordásához is elengedhetetlen a megfelelő vitaminszint.
Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a fogamzást követően a szervezet addig soha nem látott szintre próbálja emelni a D-vitamin-tartalékait. A magzat számára ugyanis az anyai szervezet az egyedüli D-vitamin-forrás. Hiányában csontrendszeri eltérések is kialakulhatnak, sőt, valószínűleg az izmok, az idegrendszer és az immunrendszer érését is kedvezőtlenül befolyásolhatja az anya vitaminhiányos állapota.


12. Fogyókúra.

Több tanulmány igazolja, hogy hatékonyabban tud megszabadulni a plusz kilóktól az a fogyókúrázó, akinek szervezetében megfelelő a D-vitamin szint, mint azok, akik D-vitamin hiányban szenvednek, vagy túl alacsony a D-vitamin szintjük.



Hiánytünetei:

Hiányában gyermekeknél angolkór (rachitis), felnőttek esetén csontlágyulás, csontritkulás, gyors és hirtelen fogromlás jelentkezhet, ugyanis a kalcium nem képes D-vitamin hiányában beépülni a csontokba és a fogakba. Emellett izomgörcsök jelentkezhetnek.


A gyermekkori alacsony D-vitamin szint jelei:

- a bőr sápadtsága
- puha koponyacsontok, boltozatos homlok
- elgörbült alsó végtagok („o” láb kialakulása)
- mellkasi csontok, a bordák deformálódása („tyúkmell”)
- fokozott hajlam a csonttörésre izomzat tónusának csökkenése
- fogzás és mozgásfejlődés késése
- gyakori légúti fertőzések


Mitől alakulhat ki D-vitamin-hiány?

Mint ahogy fentebb volt róla szó, téli időszakban, amikor túl kevés napsütés éri a testet, bárkinél előfordulhat D-vitamin hiány. Emellett főleg idős embereknél vagy bizonyos ruházat (például csador) viselése esetén.

Ha a bélrendszerből csökken a D-vitamin-felvétel (pl. coeliakia miatt).

Megnövekedett igény (terhesség, szoptatási időszak, gyerekek esetében).

Bizonyos gyógyszerek szedése csökkentheti a szintjét (antiepileptikumok).


Pótlása.

A D-vitamin-adagolást egyénre szabottan kell kialakítani, figyelembe véve az életkort, a testsúlyt, az egészségi állapotot, az esetlegesen szedett gyógyszereket, a szabad levegőn eltöltött időt...

A hazai ajánlás napi D-vitamin-bevitelre (NE=Nemzetközi Egység, 1 NE = 0.025 μg D3-vitamin):

Csecsemők számára: 400-1000 NE
Gyermekek számára: 600-1000 NE
Serdülők számára: 800-1000 NE
Felnőttek és várandósok számára: 1500-2000 NE

D-vitamin akció


Túladagolás.

A túladagolás kockázata csak abban az esetben áll fenn, ha táplálék-kiegészítő formában, magas dózisban és hosszabb távon juttatják be a szervezetbe és ott felhalmozódik. (ahogy történt az Eurovit D-vitamin csepp kapcsán – egy csepp helyett egy egész pipettányit – 20-40 cseppnek megfelelő mennyiséget – adtak be huzamosabb ideig az anyukák)

Miután az élelmiszerben alig található D-vitamin, az élelmiszer általi véletlenszerű túladagolás gyakorlatilag nem lehetséges.

Ugyanez vonatkozik a napozásra is. A szervezet nem termel több D-vitamint, ha nincs rá szüksége. Vagyis nem kell félnünk, hogy D-vitamin mérgezés lép fel ha egész nap a napon vagyunk. (a bőrünk védelme az UV sugárzással szemben más dolog, arra minden esetben figyelnünk kell)


Túladagolás tünetei:

- étvágytalanság
- hányinger, hányás
- hasmenés
- fokozott vizeletkiválasztás
- gyengeség
- idegesség
- szomjúság
- bőrviszketés

Súlyosabb esetekben:
- törékennyé válnak a csontok
- megemelkedik a vér kalcium szintje
- vesekőképződés veszélyei


D-vitamin és a K-vitamin.

A K-vitaminról tervezek egy külön cikket, de itt is fontosnak tartom megemlíteni.

A D-vitamin szedése mellett fontos odafigyelni a megfelelő K2-vitamin bevitelre is. A K-vitamin egyik hatása, hogy a vérben lévő kalciumfelesleget a csontokba irányítja, ezáltal biztosítva azt, hogy a kalcium ne kerüljön a véredény falára vagy ne vesekő formában jelenjen meg.

Mivel a D-vitamin elősegíti a kalcium felszívódását, növeli a felszívódó kalcium mennyiségét is. A K2-vitamin segít, hogy a kalcium a megfelelő helyre, a csontokba jusson.

Fontos megjegyeznem, hogy – a D-vitaminnal ellentétben - a K2-vitaminhoz ételeinken keresztül is hozzájuthatunk, ezért ha a táplálékkal bejut a megfelelő mennyiség, nem szükséges pótolni.

K-vitaminban gazdag élelmiszerek: zöld leveles zöldségek (kelkáposzta, spenót, fehérrépa zöldje, kelkáposzta, mángold, rukkola, kelbimbó, brokkoli, római saláta...)


Kapcsolódó írásaim:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése