2019. október 10., csütörtök

Komplex készítmények a meghűléses betegségek kezelésére-Paracetamol.


Megfázásnál, influenzánál szükség lehet a hőemelkedés, láz, fájdalom (akár fej-, fül- vagy torokfájásról van szó), orrdugulás... enyhítése. 


Ebben számos, recept nélkül kapható kombinált készítmény lehet segítségünkre. Ma ezekből szemezgetünk egy kicsit.


A készítményeket-a könnyebb áttekinthetőség érdekében-csoportokra osztottam, a bennük található fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag alapján. (paracetamol, ibuprofen, illetve acetilszalicilsav)


Ma a paracetamol tartalmúakkal foglalkozunk, következő alkalommal pedig a másik két csoport tagjait nézzük át.


!!! Az egy csoportba tartozó készítményeknél figyelni kell, nehogy egyszerre szedjék és túladagolás alakuljon ki!
Például nem szabad bevenni egy Coldrex tablettát a megfázásra, mellé egy Neo Citran port forró italként, mert jól esik ilyenkor a meleg és biztos, ami biztos alapon, hozzá még egy Rubophen vagy Panadol tablettát a fájdalomra.

Ugyanis mind a három gyógyszer hatóanyaga a paracetamol. Egyrészt teljesen felesleges, másrészt az ilyen fokú túladagolás (mert nem csak egyszer vesszük be ezt a kombinációt, hanem egy nap háromszor-négyszer...) már veszélyes is!

A leírt példa nem véletlenszerű választás volt, hanem egy betegünk tényleg így gondolta kikúrálni magát! Ilyenkor fontos feladata a gyógyszerésznek, hogy figyelmeztessen ezekre a veszélyekre, de ha nem vagyunk biztosak, hogy mit mivel lehet bevenni, bátran kérdezzünk a gyógyszertárban.


Ami mindegyik komplex készítményre igaz:

Terhesség és szoptatás alatt alkalmazásuk nem javasolt! (Hogy milyen készítményeket szabad ilyenkor, egy másik alkalommal megnézzük!)


I. Paracetamol fájdalom- és lázcsillapítót tartalmazó készítmények:  


1.1. Neo Citran belsőleges por felnőtteknek (citrom ízű, 6x, 10x, 14x)

A Neo Citran termékcsalád sokat bővült az elmúlt években. Ez az első, eredeti változat. Lentebb pedig megismerkedhetünk az újdonságokkal.

A Neo Citran belsőleges por felnőtteknek a megfázás következtében kialakuló torokfájás, láz, nátha, fejfájás és végtag-, ill. izomfájdalom kezelésére szolgáló gyógyszer.


A készítmény hatóanyagai tasakonként:

  • 10 mg fenilefrin-hidroklorid: csökkenti az orrdugulást
  • 20 mg feniramin-maleát: javítja az orrjárat átjárhatóságát, az orrlégzést
  • 50 mg aszkorbinsav: azaz C-vitamin, a szervezet ellenálló képességét növeli (bővebben: Fókuszban a C-vitamin.) 
  • 500 mg paracetamol: fájdalom- lázcsillapító hatású

A készítmény szokásos adagja:


1 tasak tartalmát 1 pohár (kb. 2,5 dl) meleg vízben kell feloldani és melegen, rövid időn belül a teljes mennyiséget meginni.

A meleg víz, inkább langyos legyen, mintsem forró, mert a tasakban lévő C-vitamin hőérzékeny!

Szükség esetén ez az adag 3-4 óra elteltével megismételhető, de 24 óra alatt összesen legfeljebb 3 tasak tartalmát szabad bevenni. Minden napszakban alkalmazható, de legcélszerűbb késő délután és este, lefekvéskor.


Ne szedje a Neo Citran belsőleges por felnőtteknek készítményt:


  • ha allergiás (túlérzékeny) valamelyik összetevőre
  • súlyos máj- és veseelégtelenségben, valamint szív és érrendszeri betegségben, szívritmuszavar esetén,
  • alacsony fehérvérsejt szám esetén,
  • kezeletlen magasvérnyomás betegség esetén (hipertónia),
  • jelentős pajzsmirigy túlműködés esetén,
  • zártzugú zöldhályog (glaukóma) fennállása esetén,
  • egyes depresszió elleni gyógyszerek szedése esetén 
  • ún. glukóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány fennállásakor (örökletes betegség)

Zöld hályog (glaukóma) fennállása esetén a készítmény alkalmazhatóságát előzetes szemészeti vizsgálat során tisztázni kell.



1.2. Neo Citran Max köptetővel por belsőleges oldathoz 10x


A Neo Citran Max köptetővel megfázás, meghűlés és influenza tüneteinek rövid távú kezelésére szolgál. Ezek közé a tünetek közé tartozik az enyhe/közepes erősségű fájdalom, láz, orrdugulás és hurutos köhögés.

A Neo Citran Max köptetővel kizárólag felnőttek és 16 éves vagy annál idősebb serdülők számára javasolt.

A Neo Citran Max köptetővel kizárólag akkor alkalmazható, ha az alábbi tünetek mindegyike fennáll: fájdalom és/vagy láz, orrdugulás és hurutos köhögés.

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, ha tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak, vagy ha a köhögést magas láz, bőrkiütés vagy tartós fejfájás kíséri.


Hogyan fejti ki hatását a Neo Citran Max köptetővel?


A Neo Citran Max köptetővel három hatóanyagot tartalmaz:


  • a paracetamol fájdalom- és lázcsillapító
  • a fenilefrin az orrdugulást csökkenti. Az orrnyálkahártya duzzanatának csökkentése révén megszünteti az orrdugulást és könnyebbé teszi a légzést
  • a gvajfenezin egy köptető, amely fellazítja a váladékot és megkönnyíti a hurutos köhögést

Hatóanyagok 1 tasakban:


  • 1000 mg paracetamol
  • 12,2 mg fenilefrin-hidroklorid
  • 200 mg gvajfenezin


Adagolása:

50 kg feletti felnőttek, időskorúak és 16 éves vagy annál idősebb serdülők

Egy tasak 4-6 óránként, szükség szerint. A napi maximális adag nem haladhatja meg a 24 órán belüli 3 tasakot (1 tasak naponta 3 alkalommal). A kezelés időtartama nem haladhatja meg a 3 napot.

A betegeknek orvoshoz kell fordulniuk, ha a tünetek 3 napnál hosszabb ideig fennállnak vagy súlyosbodnak, vagy ha a köhögéshez magas láz, bőrkiütés vagy tartós fejfájás társul.

A készítmény nem alkalmazható olyan felnőttek, időskorúak és 16 éves vagy annál idősebb serdülők esetében, akik testtömege nem éri el az 50 kg-ot.


Gyermekek

A készítmény nem alkalmazható

- 16 évnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetén.

- olyan 16 és 18 év közötti serdülők esetén, akik testtömege nem éri el az 50 kg-ot.




1.3. Neo Citran megfázásra és köhögésre kemény kapszula 16x


A Neo Citran kapszula megfázás, meghűlés és influenza tüneteinek rövid távú kezelésére szolgál. Ezek közé a tünetek közé tartozik az enyhe/közepes erősségű fájdalom, láz, orrdugulás és hurutos köhögés.

A Neo Citran kapszula kizárólag felnőttek és 16 éves vagy annál idősebb serdülők számára javasolt.

A Neo Citran kapszula kizárólag akkor alkalmazható, ha az alábbi tünetek mindegyike fennáll: fájdalom és/vagy láz, orrdugulás és hurutos köhögés.

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, ha tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak, vagy ha a köhögést magas láz, bőrkiütés vagy tartós fejfájás kíséri.


Hogyan fejti ki hatását a Neo Citran kapszula?

A Neo Citran kapszula három hatóanyagot tartalmaz:

a paracetamol fájdalom- és lázcsillapító
a fenilefrin az orrdugulást csökkenti. Az orrnyálkahártya duzzanatának csökkentése révén megszünteti az orrdugulást és könnyebbé teszi a légzést.
a gvajfenezin egy köptető, amely fellazítja a váladékot és megkönnyíti a hurutos köhögést

Hatóanyagok 1 kapszulában:


  • 500 mg paracetamol
  • 6,1 mg fenilefrin-hidroklorid
  • 100 mg gvajfenezin


Adagolása:

50 kg feletti felnőttek és időskorúak és 16 éves vagy annál idősebb serdülők:

2 kapszula 4-6 óránként, szükség szerint.

A napi maximális adag nem haladhatja meg a 24 órán belüli 6 kapszulát (2 kapszula naponta 3 alkalommal). A kezelés időtartama nem haladhatja meg a 3 napot.

 A betegeknek orvoshoz kell fordulniuk, ha a tünetek 3 napnál hosszabb ideig fennállnak vagy súlyosbodnak, vagy ha a köhögéshez magas láz, bőrkiütés vagy tartós fejfájás társul.


A készítmény nem alkalmazható olyan felnőttek, időskorúak és 16 éves vagy annál idősebb serdülők esetében, akik testtömege nem éri el az 50 kg-ot.


Gyermekek

A készítmény nem alkalmazható:

- 16 évnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetén.

- olyan 16 és 18 év közötti serdülők esetén, akik testtömege nem éri el az 50 kg-ot.



1.4. Neo Citran Cold and Sinus por belsőleges oldathoz 10x

A Neo Citran Cold and Sinus a megfázás és az influenza tüneteivel, például fájdalommal, fejfájással és/vagy lázzal járó orrdugulás és melléküregi váladéklerakódás rövid távú enyhítésére alkalmazandó.


Hatóanyagtartalom 1 tasakban:
  • 500 mg paracetamol
  • 30 mg pszeudoefedrin-hidroklorid


A Neo Citran Cold and Sinus két hatóanyagot tartalmaz:
  • a paracetamol fájdalom- és lázcsillapító.
  • a pszeudoefedrin-hidroklorid az orrdugulást csökkenti. Az orrjáratok duzzanatának csökkentése révén felszabadítja az eldugult orrot és segíti a könnyebb légzést. Az orrmelléküregi nyomást is csökkenti.
 
A gyógyszer felnőttek és 15 éves vagy annál idősebb serdülők számára javallott.

Keresse fel kezelőorvosát, ha tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.

Ha a fenti tünetek közül csak egyet észlel, lehet, hogy megfelelőbb lenne olyan gyógyszert szednie, amely csak az egyik hatóanyagot tartalmazza.


Adagolása:

Felnőttek, idősek és 15 éves vagy annál idősebb serdülők:

Egy tasaknyi por forró vízben feloldva 4–6 óránként, szükség szerint. 24 órán belül 4 adagnál (tasaknál) több nem vehető be.
 

Májelégtelenség: Beszűkült májműködésű betegeknél az adagot csökkenteni kell, vagy az egyes adagok között több időt kell hagyni.

 
Gyermekek: A készítmény 15 évesnél fiatalabb gyermekek esetén nem alkalmazható. 


Az alkalmazás módja:

Egy tasak tartalmát fel kell oldani egy bögrényi forró, de nem forrásban levő vízben (kb. 250 ml). Akkor kell meginni, ha elfogadható hőmérsékletűre hűlt.

A por forró vízben történő feloldása után a folyadék homályos narancsszínű, erdei gyümölcs illatú.





2.1. Coldrex tabletta 12x/24x

Coldrex tabletta felnőttek és 12 éves vagy annál idősebb serdülők számára a megfázás és az influenza tüneteinek, mint például láz, fejfájás, torokfájás, végtagfájdalom, orrfolyás, orrdugulás, valamint az orrmelléküreg‑gyulladás (szinuszitisz) és a vele járó fájdalom rövid távú enyhítésére javallott.


Hatóanyag 1 tablettában:

  • 500 mg paracetamol
  • 5 mg fenilefrin-hidroklorid
  • 30 mg aszkorbinsav (C-vitamin)
  • 25 mg koffein
  • 20 mg terpin-hidrát



A Coldrex tabletta paracetamolt, fenilefrin-hidrokloridot, koffeint, terpin-hidrátot és aszkorbinsavat (C‑vitamint) tartalmaz.


  • a paracetamol fájdalom- és lázcsillapító hatással rendelkezik,
  • a fenilefrin-hidroklorid egy szimpatomimetikum, mely szabaddá teszi a náthásan eldugult orrot és orrmelléküregeket, így könnyíti a légzést,
  • a koffein segít a megfázással járó levertség leküzdésében,
  • a terpin-hidrát köptető hatású,
  • a C-vitamin (aszkorbinsav) a megfázás és influenza során fellépő természetes C‑vitamin‑veszteség pótlásában segít, ezáltal hozzájárul a szervezet fokozott C‑vitamin igényének fedezéséhez.


A különböző panaszok enyhítésére Önnek nem kell több, különféle gyógyszert bevennie, azokat a Coldrex tabletta egyszerre enyhíti:


  • csökkenti a lázat,
  • csillapítja a fejfájást és az izomfájdalmakat,
  • megszünteti az orrdugulást, és segít az orrmelléküregek szabaddá tételében,
  • enyhíti a torokfájást.



Adagolása:

65 kg feletti serdülők és felnőttek:

A paracetamol ajánlott adagja 4-6 óránként 500‑1000 mg, minimum adagolási intervallum: 4 óra.
Maximális napi adag: 4 g (8 tabletta).
Alkalmazásának időtartama nem haladhatja meg a 7 napot. Orvosi felügyelet nélkül 3 napnál tovább nem alkalmazható.


43-65 kg közötti serdülők és felnőttek:

A paracetamol ajánlott adagja 4-6 óránként 500 mg, minimum adagolási intervallum: 4 óra.
Maximális napi adag: 3 g (6 tabletta).


33-43 kg közötti serdülők:

A paracetamol ajánlott adagja 6 óránként 500 mg, minimum adagolási intervallum: 6 óra.
Maximális napi adag: 2 g (4 tabletta).


12 év alatti gyermekek:

A készítmény alkalmazása - koffein‑tartalma miatt ‑ 12 éven aluli gyermekeknél ellenjavallt




2.2. Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz 10x/14x


A Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz felnőttek és 12 éves vagy annál idősebb serdülők számára a megfázás és az influenza tüneteinek, mint például láz, fejfájás, torokfájás, végtagfájdalom, orrdugulás, valamint az orrmelléküreg‑gyulladás (szinuszitisz) és a vele járó fájdalom rövid távú enyhítésére javallott.


Hatóanyag 1 tasakban:

  • 750 mg paracetamol
  • 10 mg fenilefrin-hidroklorid
  • 60 mg aszkorbinsav (C-vitamin)



A Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz paracetamolt, fenilefrin-hidrokloridot és aszkorbinsavat (C-vitamint) tartalmaz:


  • a paracetamol fájdalom- és lázcsillapító hatással rendelkezik,
  • a fenilefrin-hidroklorid egy szimpatomimetikum, mely szabaddá teszi a náthásan eldugult orrot és orrmelléküregeket, így könnyíti a légzést,
  • a C-vitamin (aszkorbinsav) a megfázás és influenza során fellépő természetes C‑vitamin‑veszteség pótlásában segít, ezáltal hozzájárul a szervezet fokozott C‑vitamin-igényének fedezéséhez.



A különböző panaszok enyhítésére Önnek nem kell több, különféle gyógyszert bevennie, azokat a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz egyszerre enyhíti:


  • csökkenti a lázat,
  • csillapítja a fejfájást és az izomfájdalmakat,
  • megszünteti az orrdugulást, és segít az orrmelléküregek szabaddá tételében,
  • enyhíti a torokfájást.



Adagolása:

Felnőttek (időskorúakat is beleértve) és 12 éves vagy annál idősebb, valamint 65 kg feletti serdülők számára:

Szükség szerint 4‑6 óránként 1 tasak tartalmát kell bevenni.
Minimum adagolási intervallum: 4 óra.
Maximális napi adag: 4 g (5 tasak).
Alkalmazásának időtartama nem haladhatja meg a 7 napot. Orvosi felügyelet nélkül 3 napnál tovább nem alkalmazható.


12-16 év közötti, 65 kg alatti serdülők:
Ebben a betegcsoportban a gyógyszer kizárólag orvosi utasításra adható!


12 év alatti gyermekek: 
A gyógyszer 12 éven aluli gyermekek számára nem javasolt.




2.3. Coldrex Plus köhögés elleni por belsőleges oldathoz 10x


A Coldrex Plus a megfázás és az influenza tüneteinek, úgymint fájdalmak, pl. fejfájás, torokfájás, végtagfájdalom, valamint orrdugulás, hidegrázás és láz rövid távú enyhítésére alkalmazzák. Fellazítja a makacs köpetet (légúti váladékot) és enyhíti a hurutos köhögést felnőtteknél és 15 éves vagy annál idősebb serdülőknél.


Hatóanyag 1 tasakban:

  • 500 mg paracetamol
  • 200 mg gvajfenezin 
  • 10 mg fenilefrin-hidroklorid



A Coldrex Plus a következő hatóanyagokat tartalmazza:


  • Paracetamol: fájdalomcsillapító, hatásos például fejfájás és torokfájás esetén, valamint láz esetén segít a testhőmérséklet csökkentésében is (lázcsillapító).
  • Gvajfenezin: köptető, amely segít a köpet (légúti váladék) fellazításában hurutos köhögés esetén.
  • Fenilefrin-hidroklorid: nyálkahártyalohasztó (dekongesztáns), amely segít az orrüreg duzzanatának csökkentésében, ezzel elősegítve a könnyebb lélegzést.


Ez a gyógyszer csak akkor alkalmazandó, ha az összes következő tünet együttesen jelen van: fájdalom és/vagy láz, orrdugulás és hurutos köhögés.


Adagolása:

Felnőttek, idősek, valamint 15 éves és idősebb serdülők számára: 
4-6 óránként egy tasak, szükség szerint. 24 óra alatt maximum 4 adag.

15 évesnél fiatalabb gyermekeknek nem adható.                                                                               

Máj- vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknek nem adható (lásd Ellenjavallat pont).

Ha a tünetek 3 napnál tovább tartanak, orvoshoz kell fordulni.


Az alkalmazás módja:

Egy átlagos méretű bögre forró, de nem forrásban lévő vízben (250 ml) oldja fel egy tasak tartalmát. Hagyja iható hőmérsékletűre hűlni. Másfél órán belül meg kell inni az egész sárga oldatot.





2.4. Coldrex MaxGrip citrom/mentol+erdei gyümölcs ízű por belsőleges oldathoz 10x


A Coldrex MaxGrip por belsőleges oldathoz felnőttek és 12 éves vagy annál idősebb serdülők számára a megfázás és az influenza tüneteinek, mint például láz, fejfájás, torokfájás, végtagfájdalom, orrdugulás, valamint az orrmelléküreg‑gyulladás (szinuszitisz) és a vele járó fájdalom rövid távú enyhítésére javallott.


Adagolása:

Felnőttek (időskorúakat is beleértve) és 12 éves vagy annál idősebb, valamint 65 kg feletti serdülők számára:

Szükség szerint 4‑6 óránként 1 tasak tartalmát kell bevenni.
Minimum adagolási intervallum: 4 óra.
Maximális napi adag: 4 g (4 tasak)

Alkalmazásának időtartama nem haladhatja meg a 7 napot. Orvosi felügyelet nélkül 3 napnál tovább nem alkalmazható.


12-16 év közötti, 65 kg alatti serdülők: 
Ebben a betegcsoportban a gyógyszer kizárólag orvosi utasításra adható!


12 év alatti gyermekek:
A gyógyszer 12 éven aluli gyermekek számára nem javasolt.


Hatóanyag tartalom 1 tasakban:

  • 1000 mg paracetamol
  • 10 mg fenilefrin-hidroklorid
  • 70 mg aszkorbinsav (C-vitamin)





2.5. Coldrex Junior por belsőleges oldathoz 10x


Hatóanyag 1 tasakban:

  • 300 mg paracetamol
  • 5 mg fenilefrin-hidroklorid
  • 20 mg aszkorbinsav (C-vitamin)



A Coldrex Junior por belsőleges oldathoz 6 éves vagy annál idősebb gyermekek számára a megfázás és az influenza, mint például láz, fejfájás, torokfájás, végtagfájdalom, orrdugulás, valamint az orrmelléküreg‑gyulladás (szinuszitisz) és a vele járó fájdalom rövid távú tüneteinek enyhítésére javallott.

Megfázásra és influenzára ható, fenilefrintartalmú kombinációs, vény nélkül kapható gyógyszer 6 éven aluli gyermekeknél nem alkalmazható.


Adagolása: 

6-12 éves gyermekek:

Szükség szerint 4‑6 óránként 1 tasak tartalmát kell bevenni.
Minimum adagolási intervallum: 4 óra.
Maximális napi adag: 4 tasak.
Alkalmazásának időtartama nem haladhatja meg a 7 napot. Orvosi felügyelet nélkül 3 napnál tovább nem alkalmazható.


6 éven aluli gyermekek:
A gyógyszer 6 éven aluli gyermekek számára nem javasolt.





3. Grippostad C kemény kapszula 20x


Meghűléses betegségek tüneteinek (pl. fejfájás, végtagfájdalom, orrdugulás és száraz köhögés) kezelése. A Grippostad C kapszula a lázat is csillapítja.


Hatóanyag 1 kapszulában:

  • 200 mg paracetamol
  • 150 mg aszkorbinsav
  • 25 mg koffein
  • 2,5 mg klórfenamin-maleát


Adagolása:
A kezdő adag felnőtteknek és serdülőknek 12 év felett: naponta háromszor 2 kapszula.


A fenti készítményeknél már tárgyalt hatóanyagok mellett új:

  • klórfenamin-maleát, amely csökkenti az orrfolyást és gátolja a bronchus összehúzódását




4.1. Rubophen Thermo 650mg/10mg citrom/cseresznye ízű forróital granulátum 12x

A Rubophen Thermo granulátum az influenza és a megfázás tüneteinek enyhítésére használható, beleértve a lázat, fejfájást, torokfájást, izom- és ízületi fájdalmakat, továbbá enyhíti az orr és az orrmelléküregek dugulását, és ezáltal megkönnyíti a légzést.


A készítmény felnőtteknél és 12 éves és annál idősebb gyermekeknél és serdülőknél alkalmazható.


A készítmény hatóanyaga tasakonként:

  • 650 mg paracetamol: fájdalom- és lázcsillapító hatású
  • 10 mg fenilefrin-hidroklorid: csökkenti az orrdugulást



A készítmény szokásos adagja felnőttek, valamint 12 éves kor feletti gyermekek:


Egy tasakot fel kell oldani egy pohár forró (de nem forrásban levő) vízben, naponta legfeljebb négyszer. Az egyes adagok alkalmazása között legalább 4 óra időtartamnak kell eltelnie

Ne fogyasszon el 4 tasaknál többet 24 órán belül!




4.2. Rubophen Thermo cukormentes 500 mg/10 mg citromízű granulátum belsőleges oldathoz 12x

A fenti készítmény cukormentes változata, kicsit kevesebb paracetamol tartalommal. Adagolása, javallata azonos.

Hatóanyag tasakonként: 

  • 500 mg paracetamol
  • 10 mg fenilefrin-hidroklorid




5. Wick TriActin Forró italpor 10x


A Wick TriActin citromízű por belsőleges oldathoz a megfázás és az influenza tüneteinek enyhítésére szolgál.

Hatóanyagai tasakonként:

  • 500 mg paracetamol: fájdalom- és lázcsillapító hatású
  • 200 mg gvajfenezin:köptető
  • 10 mg fenilefrin-hidroklorid: csökkenti az orrdugulást



Adagolás és alkalmazás Egy tasak tartalmát oldja fel egy normál bögre forró, de nem forrásban lévő vízben (kb. 250 ml).

Hagyja iható hőmérsékletre lehűlni.


Felnőttek, idősek és 12 évnél idősebb gyermekek: 1 tasak


Szükség esetén négyóránként ismételhető, 24 órán belül legfeljebb négy adag (tasak) alkalmazható.

12 évnél fiatalabb gyermekeknél csak külön orvosi javaslatra alkalmazható.




Ezek mellett a gyógyszerek mellett érdemes sok folyadékot (elsősorban mézes teát-mivel a méz nem csak finom, hanem bevonja a gyulladt torkot, mérsékli a köhögési ingert és enyhe köptető hatású) fogyasztani.

Szükség esetén orrcseppet vagy orrsprayt, illetve torokfertőtlenítőt (szopogatós tabletta, spray, vagy gargarizáló oldat formájában) alkalmazni.





Kapcsolódó írásaim:

- Vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítók. 1.rész
- Vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítók. 2.rész
- Komplex készítmények a meghűléses betegségek kezelésére - Ibuprofen és Acetilszalicilsav.
- Köptetők és köhögéscsillapítók.
- Gyógyszertári köptetők és köhögéscsillapítók.
- Egy kis immunerősítés-1.rész.
- ...immunrendszer erősítés. 2.rész.
- Influenza vagy megfázás?
- Fájdalom-, lázcsillapítás gyermek- és csecsemőkorban.

2019. szeptember 18., szerda

Ranitidin - forgalomból kivonás, forgalmazás felfüggesztés


A mai napon az OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) forgalomból kivont 4 ranitidin hatóanyagú tablettát:


 - Ranitic 150mg filmtablett 
- Ranitic 300mg filmtabletta 
- Ranitidin 1A Pharma 150mg filmtabletta 
- Ranitidin 1A Pharma 300mg filmtabletta 



A forgalomból kivonás oka, hogy a svájci gyógyszerügyi hatóság nitrozamin szennyeződést talált a gyógyszerek egyes tételeinek vizsgálatakor. 


Az Európai Gyógyszerügynökség által koordinált értékelések alapján bizonyítást nyert az érintett gyártótól származó hatóanyag NDMA szennyezettsége. 

Tekintettel arra, hogy a gyógyszerrel kapcsolatban minőségi hiba gyanúja merült fel, Magyarországon az OGYÉI a rendelkező részben részletezett gyártási számú tételek forgalomból történő kivonásáról és egyben a gyógyszer forgalmazásának felfüggesztéséről döntött. 

Amennyiben a gyártó bizonyítja, hogy a továbbiakban forgalmazni kívánt gyógyszer nem tartalmaz NDMA szennyezőt, OGYÉI a felfüggesztést megszünteti. 



Ennek kapcsán az összes forgalomban lévő ranitidin hatóanyag forgalmazását a további kivizsgálásig, biztonsági okokból felfüggesztik.


A teljes lista és a határozatok az OGYÉI oldalán elérhetőek. >> OGYÉI kivonás, felfüggesztés



A ranitidin gyomsav csökkentő gyógyszer.


A H2‑receptor blokkolóknak nevezett gyógyszerek csoportjába tartozik. Csökkenti a gyomorsavtermelést.


Az alábbi esetekben alkalmazzák felnőtteknél (beleértve az időskorúakat is):

  • gyomor- és nyombélfekély kezelésére;
  • antibiotikumokkal együtt a Helicobacter pylori fertőzéssel társult gyomor- és nyombélfekély kezelésére;
  • más gyógyszerek, így a fájdalomcsillapításra és az ízületi gyulladásra gyakran szedett nem‑szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel kapcsolatos nyombélfekély megelőzésére;
  • a nyelőcsőbe (özofágusz) visszaáramló sav vagy gyomorsavtúltengés okozta problémák kezelésére vagy megszüntetésére. Ez gyakran emésztési zavar vagy gyomorégés formájában jelentkező fájdalom vagy kellemetlen érzés;
  • vérző fekély esetén a kiújuló vérzés megelőzésére; 
  • hasnyálmirigy fokozott gyomorsav termelődéssel és gyomor-, ill. nyombélfekélyek kialakulásával járó daganata (ún. Zollinger-Ellison szindróma);
  • adható továbbá általános érzéstelenítés előtt, különösen szülő nőknek a vajúdás ideje alatt a savfélrenyelés veszélyének elkerülésére (Mendelson-szindróma).
  • Krónikus, epizódikusan jelentkező, fájdalommal kísért, savas ere­detű nem-fekélyes emésztési zavar,  mely étkezéssel összefügg vagy az alvást zavarja meg.

Gyermekeknél (3 évestől 18 éves korig):

  • gyomor- és nyombélfekély rövid távú kezelésére;
  • a nyelőcsőbe (özofágusz) visszaáramló sav vagy gyomorsavtúltengés okozta problémák kezelésére vagy megszüntetésére. Ez gyakran emésztési zavarok vagy gyomorégés formájában jelentkező fájdalom vagy kellemetlen érzés.


Az N-nitrozo-dimetil-amin (NDMA), más néven dimetil-nitrózamin (DMN) mérsékelten illékony szerves vegyület.


Számos ipari folyamat melléktermékeként keletkezik, és nagyon kis mennyiségben egyes – különösen a hőkezelt, füstölt vagy pácolt – élelmiszerekben is megtalálható.

Elsősorban a máj számára mérgező, ezen kívül ismert emberi rákkeltő. 

2019. szeptember 17., kedd

GAIT - Glucosamine/chondroitin Arthritis Intervention Trial (Glükózamin / Kondroitin Artritisz Intervenciós kísérlet)



Mint ahogy a korábbi Porckopás kezelése. Porcerősítő készítmények. 2.részében is írtam, a glükózamin-szulfát gyakran más hatóanyaggal kombinációban kerül forgalomba. (kondroitin, MSM, cápaporc…)

Arra azonban, hogy ezek a kombinációk valóban hatékonyabbak vagy egyáltalán hatásosak lennének, nincs egyértelmű tudományos, kísérletekkel alátámasztott bizonyíték. 

A glükózamin és a kondroitin együttes hatását több vizsgálat kutatta, sajnos nincs teljes egyezés az eredmények között. 


Mivel számos tényező befolyásolhatja a végső eredményt (hisz nincs két egyforma ember, nincs két egyforma porckopás, máshogy reagálhatnak a betegek egy adott gyógyszerre...) és eltérő a kísérletekben vizsgált betegszám, nem lehet egyértelműnek venni a végeredményt.

Azonban mai cikkemben mégis kiemelnék egy kísérletet, mert ez az egyik, amelyik a legnagyobb betegszámot vizsgálta.


Itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy megköszönjem a segítséget , a rám áldozott időt kollégámnak, Dr. Dér Péternek, a Kérdezze Gyógyszerészét csoport megalkotójának, aki felhívta a figyelmem ezekre a vizsgálatokra, szakmai tanácsaival, az általa összeszedett szakirodalmi jegyzetekkel segítette a cikk megírását.



GAIT - Glucosamine/chondroitin Arthritis Intervention Trial (Glükózamin / Kondroitin Artritisz Intervenciós kísérlet).

Ebben a nagyszabású klinikai vizsgálatban azt kutatták, hogy a glükozamin és a kondroitin-szulfát külön-külön vagy együttesen alkalmazva csökkenti-e jobban a fájdalmat a térd porckopásában szenvedő betegeknél.


A vizsgálat célja a glükózamin és a kondroitin-szulfát rövid távú (6 hónapos) fájdalomcsillapító hatékonyságának tesztelése a térd artrózisos betegeknél.


A vizsgálatban résztvevőket véletlenszerűen 5 csoportra osztották:


1. önmagában csak glükózamin
2. önmagában csak kondroitin-szulfát
3. glükózamin és kondroitin-szulfát kombinációban
4. celekoxib
5. placebo


A celekoxib a nem-szteroid gyulladásgátlók (NSAID-ok) csoportjába tartozó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású vényköteles gyógyszer.


Összehasonlítás:

  • A glükózamint és a kondroitin-szulfátot és ezek kombinációját a placebóval hasonlították össze.
  • A cekoxibet, amely igen hatékony az artrózis fájdalmainak kezelésében, a placebóval hasonlították össze.


Kettős vak vizsgálat lévén, sem a kutatók, sem a résztvevők nem tudták, hogy az öt kezelési csoport közül melyikben vannak a résztvevők.

A kezelés 24 hétig tartott.

Az eredményeket a vizsgálat kezdetén, valamint a 4., 8., 16. és 24. héten értékelték ki.

Szempontok:

  • a résztvevők tüneteinek javulása
  • az alkalmazott szerekkel szemben kialakuló esetleges káros mellékhatás


A résztvevőket az általuk érzékelt fájdalom alapján 2 alcsoportra osztották:

  • Enyhe fájdalom: 1 229 résztvevő (78%)
  • Közepesen súlyos vagy súlyos fájdalom: 354 résztvevő (22%)


A kezelésre adott pozitív választ úgy határozták meg, hogy a fájdalom legalább 20% -kal kell, hogy csökkenjen a kísérlet végére, a vizsgálat kezdetéhez képest.




Valamennyi résztvevőnek lehetősége volt arra, hogy szükség esetén fájdalomcsillapító hatású gyógyszert (napi maximum 4000 mg paracetamolt) vegyen be, ha annak szükségét érzi. Kivéve a fájdalom értékelését megelőző 24 órában.

A paracetamol-fogyasztás alacsony volt: átlagosan a résztvevők kevesebb, mint napi két 500 mg-os tablettát vettek be.


Mennyibe került a GAIT?

Az elsődleges GAIT-tanulmány alig több, mint 12,5 millió dollárba került.


Milyen adagokat alkalmaztak a kontrollcsoportok kezeléséhez?


Az alkalmazott dózisok tudományos irodalomban javasolt dózisokon alapultak.

1. Önmagában glükozamin: napi 1500 mg, napi háromszor 500 mg formájában
2. Csak kondroitin-szulfát: napi 1200 mg, napi háromszor 400 mg formájában
3. Glükozamin és kondroitin-szulfát kombinálva: azonos adagok - 1500 mg és 1200 mg naponta
4. Celekoxib: 200 mg naponta



Melyek voltak a tanulmány legfontosabb eredményei?

A kutatók megállapították, hogy:


1. A celecoxib-ot szedő résztvevők kimutatható fájdalomcsillapító hatást tapasztaltak a placebóval szemben. A celecoxib-et szedők 70% -ánál legalább 20% -kal csökkent a fájdalom, vagyis pozitív választ tapasztaltak. A placeboval kezelt betegek 60% -a számolt be 20%-os fájdalom csökkenésről.

2. Összességében nem volt szignifikáns különbség a többi vizsgált kezelés és a placebo között.

3. Az eredmények azt mutatták, hogy a közepesen súlyos vagy súlyos fájdalommal rendelkező résztvevők kb. 79%-ánál (szemben a placebó csoport 54%-ával) a kombináció pozitív eredményt hozott. Vagyis a résztvevők 20% -os vagy annál nagyobb fájdalomcsillapító hatást tapasztaltak.

A kutatók szerint ezen alcsoport kicsi mérete miatt ezeket az eredményeket előzetesnek kell tekinteni, és további vizsgálatok során meg kell erősíteni.

4. Az enyhe fájdalom alcsoportjának résztvevőinél ez a hatás nem jelentkezett.


Voltak-e mellékhatásai a kezeléseknek?


A vizsgálat során 77 esetben jelentettek súlyos mellékhatást.

A 77 eset közül csak háromban volt bizonyítható, hogy a kísérletben szedett készítmény okozza a mellékhatást.

A legtöbb mellékhatás enyhe volt - például gyomorpanaszok. Közel azonos mértékben fordult elő az 5 csoportban résztvevők között.

Ezen túlmenően kimutatták, hogy a celecoxib alkalmazása esetében nem voltak gyakoribbak a kardiovaszkuláris események előfordulása, vagyis szedése nem jár kardiovaszkuláris kockázattal.


A GAIT csapata végzett-e további kutatást a glükózaminról és a kondroitin-szulfátról?


Igen. Az eredeti GAIT-tanulmány egy kiegészítő tanulmányt tartalmazott annak megvizsgálására, hogy ezek az étrend-kiegészítők csökkenthetik-e a térd artrózisa által okozott szerkezeti károkat a porcszövetben.

A kiegészítő vizsgálatban részvevő betegek lehetőséget kaptak arra, hogy további 18 hónapig, összesen 2 évig folytassák eredeti vizsgálati kezelését.



A kiegészítő vizsgálat végén a kutatócsoport 581 artrózisos térdre vonatkozóan gyűjtött be adatokat.

A röntgenadatok kiértékelése után arra a következtetésre jutottak, hogy a térd artrózis mértékének csökkentésében a glükozamin és a kondroitin-szulfát együttesen alkalmazva nem hatékonyabb, mint a placebó. Bár azt a kutatók is megjegyezték, hogy a placebó csoportban a vártál kisebb mértékű volt a porckopás mértéke.

2019. szeptember 16., hétfő

Porckopás kezelése. Porcerősítő készítmények. 2.rész



Az előző cikkből kiderült, mi okozza a porckopást, milyen hajlamosító tényezők befolyásolják a kialakulását és milyen tünetekkel járhat. Emellett szó esett a megelőzés fontosságáról és annak mikéntjéről.

Ma arra keressük a választ, milyen készítmények segíthetnek a megelőzésben és a kialakult állapot fenntartásában, a folyamat lassításában.


Szándékosan nem írtam, hogy mivel gyógyíthatjuk meg a porckopást, mert a károsodott porcot pótolni, visszanöveszteni nem lehet. Ezért is különösen fontos a megelőzés, az hogy időben felfigyeljünk, és komolyan vegyük a kezdeti tüneteket.


A forgalomban lévő porcvédő készítményeknek 3 fő összetevője van:

·         a glükózamin-szulfát
·         a kondroitin-szulfát
·         a hialuronsav


Vannak olyan porcerősítők, amelyek önállóan tartalmaznak 1-1 hatóanyagot és találkozhatunk olyanokkal, ahol ezek egymással és/vagy más hatóanyagokkal (például MSM, cápaporc, kurkuma…) kombinációban vannak benne az adott készítményben.


Mindhárom hatóanyag a porcszövet fontos építőanyaga.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy nincs szó a sérült porc helyreállításáról vagy gyógyításról. Csupán a folyamatot lassítani lehet ezekkel a készítményekkel.


Minden termékre igaz, hogy kúraszerű alkalmazása hozhat csak eredményt.
4 hét szedés után érezhető az első pozitív hatás és 3 hónap folyamatos alkalmazásra van szükség a megfelelő eredmény eléréséhez.


Nagyon fontos, hogy a porcvédő készítmények szedésekor oda figyelni a megfelelő vízfogyasztásra!
Mivel ezek a hatóanyagok részben a vízmegkötő képességüknek köszönhetően fejtik ki hatásukat elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel a terápiás hatás eléréséhez.


Nézzük sorba, mit érdemes tudni a porcvédő hatóanyagokról:

1. Glükózamin-szulfát.


A glükózamin magának a porcszövetnek és az ízületi folyadéknak is természetes alkotórésze.

Az elmúlt 20 évben számos tanulmány vizsgálta a glükózamin-szulfát hatékonyságát porckopás kezelésében. Klinikai vizsgálatok alátámasztották, hogy az 1500mg–os napi bevitel enyhíti a porckopás tüneteit (fájdalom, merevség...) és lassítja az artrózis lefolyását.


Hogyan hat a glükózamin?
  • A glükózamin-szulfát stimulálja a kondroitin és a hialuronsav képződését az ízületekben.
  • Emellett gátolja a porcszövetet bontó enzimeket, így lassítja vagy megállíthatja a porcszövet pusztulását.
  • A glükozamin-szulfát csökkenti az ízületi gyulladásokkal összefüggő fájdalmat, merevséget és duzzanatot.
  • A kezelés befejezése után akár 3 hónapig biztosítani képes a tünetek enyhülését.



Glükózamin-szulfát tartalmú gyógyszerek-önállóan:

Mindegyik táblázatban megtalálható készítmény gyógyszer, így mind elszámolható egészségpénztári kártyára.


Név
Hatóanyagtartalom/1db
Kiszerelés
Ajánlott adagolás (betegtájékoztató)
DONA 750mg filmtabletta

750mg
60x
2×1 filmtabletta
(1500 mg/nap), kúraszerű adagolásban.

A tablettákat vízzel vagy egyéb alkalmas folyadékkal kell lenyelni.
DONA 1500mg belsőleges por

1500mg
20x
Felnőtteknek naponta 1 tasak por (1500 mg/nap), kúraszerű adagolásban.

A por-tasak tartalmát egy pohár vízben feloldva ajánlott bevenni.
Glukozamin Pharma Nord 400 mg kemény kapszula

400mg
90x/270x
Naponta 3x1 kapszula (egyenértékű 1200 mg glükózaminnal).

A teljes napi adag egyszerre is bevehető. A kapszulá(ka)t egy teljes pohár vízzel kell bevenni.
Gool 1500 mg por belsőleges oldathoz

1500mg
20x
Napi 1 tasak.

Oldja fel a tasak tartalmát egy pohár vízben (kb. 2,5 deciliter), és lehetőleg étkezéskor fogyassza el.
Movex 1500 mg por belsőleges oldathoz

1500mg
30/60x
Felnőtteknek a napi dózis 1 tasak por (1500 mg/nap), kúraszerű adagolásban.

A por-tasak tartalmát egy pohár vízben feloldva, étkezés közben ajánlott bevenni.

A táblázatban csak a vény nélkül megvásárolható gyógyszerek találhatóak meg.


Az étrend-kiegészítők többségében található glükózamin-szulfátot kagylóhéjból nyerik ki. (az erre allergiásoknak tilos a szedése) 

Kimondottan zöldkagyló tartalmú készítmények is vannak forgalomban a porcerősítő étrend-kiegészítők között. (ld. lentebb a táblázatban)



Fontos! A glükózamin kezelés alatt az asztmás tünetek súlyosbodhatnak.


Lehetséges mellékhatások. A glükózamin szedésének mellékhatásai enyhék és ritkán alakulnak ki, de a következők fordulhatnak elő:

·         gyomorpanaszok
·         székrekedés
·         hasmenés
·         fejfájás
·         kiütések


A glükózamin-szulfát gyakran más hatóanyaggal kombinációban kerül forgalomba. (kondroitin, MSM, cápaporc…)
Arra azonban, hogy ezek a kombinációk valóban hatékonyabbak vagy egyáltalán hatásosak lennének, nincs egyértelmű tudományos, kísérletekkel alátámasztott bizonyíték. 


2. Kondroitin-szulfát.



Ez a hatóanyag - a glükózaminhoz hasonlóan – a porc egyik fő alkotóeleme, amit kiváló vízmegkötő képesség jellemez. Ezáltal biztosítja a porc rugalmasságát.

A kondroitin-szulfát fokozza a proteoglikán- (erről volt szó az első részben), a kollagén és a hialuronsav termelődését.
Másik hatása, hogy gátolja a lebontó enzimek aktivitását, a porcszövet további pusztulását. 

A klinikai eredmények azt mutatják, hogy a kondroitin-szulfát terápia után a fájdalom csökken, vagy megszűnik, továbbá javul az ízületek mozgathatósága.

Leggyakrabban MSM-mel és glükózamin-szulfáttal kombináltan tartalmazzák a készítmények. Önállóan csak vényköteles gyógyszerként van forgalomban.

Az étrend-kiegészítők többségében található kondroitin-szulfátot állatok, például tehén, sertés vagy cápa porcából állítják elő.



3. Hialuronsav.


A hialuronsav jelen van az ízületeket körülvevő ízületi folyadékban.

Fontos szerepet játszik az ízületek egészségének megőrzésében, felelős az ízületi porcok rugalmasságáért, emellett biztosítja az ízületi folyadék megfelelő viszkozitását is.

A hialuronsav fontos jellemzője, hogy nagy mennyiségű vizet, saját tömegének mintegy ezerszeresét képes megkötni. Így képes biztosítani az ízületi folyadék megfelelő viszkozitását.

Az artrózisban szenvedő betegeknél kimutatható, hogy csökkent mennyiségű hialuronsavat tartalmaz szervezetükben az ízületi folyadék.

A helyzetet tovább rontja, hogy a gyulladás következtében a hialuronsav bomlása is felgyorsul, ezáltal tovább csökken az ízületi folyadék hialuronsav szintje, ezáltal a viszkozitása is.


A hialuronsav alkalmazási módjai:

·         közvetlenül az érintett ízületbe injekciózva
·         szájon át szedhető készítményként


Bár a hialuronsav tartalmú injekciós kezelést régóta és jó eredménnyel alkalmazzák elsősorban térdízületi, és más lokalizációjú porckopás kezelésére, mégis relatív kevés ilyen kezelést végeznek el.

Ennek több oka is lehetséges. Egyrészt az ilyen típusú beavatkozástól sok orvos és beteg egyaránt elzárkózik. Másrészt ezek a készítmények meglehetősen drágák.

Talán ez is az oka, hogy az elmúlt években megnőtt az érdeklődés a szájon át szedhető hialuronsav tartalmú készítmények iránt.

Különböző molekula méretű hialuronsav létezik. A szakértők szerint a nagy (1-5 millió Dalton) molekulájú hialuronsav a legjobb hatású, és ez hasonlít leginkább a szervezetben található formára. (Az ettől kisebb molekulák ugyanis nem képesek a megfelelő receptorokhoz kötődni. így elmarad a várt hatás.)

A rendszeres hialuronsav szedés növeli az ízületi folyadék viszkozitását, ezáltal védi az ízületi porcot, és fenntartja az ízületek megfelelő rugalmasságát és hajlékonyságát.


Kombinációkban előforduló hatóanyagok:

MSM (metil-szulfonil-metán):

A szervezetben természetes formában is jelen lévő szerves kénvegyület, amely fontos szerepet játszik egyes aminosavak és enzimek előállításában.

Megtalálható több élelmiszerben, például friss zöldségekben, húsban és tejtermékekben.

Gyulladásgátló hatású. MSM tartalmú étrend-kiegészítők szedése segíthet az ízületi gyulladás tüneteinek enyhítésében. Csökkentik a fájdalmat, a duzzanatot és a merevséget.

A porckopás kezelésére összeállított vény nélkül megvásárolható készítmények általában kombinációban tartalmazzák glükózamin- és kondroitin-szulfáttal.

Az MSM jótékony hatását különféle területeken használják (például sportolók edzés utáni regenerációjának elősegítése, szénanátha tüneteinek csökkentésére, külsőleges készítményben – rosacea kezelése, gyomorfekély ellen…), de ez egy másik cikk témája lesz egyszer.


Kurkuma:

Az emberek évezredek óta használják a kurkumát különböző egészségügyi problémákra.
Az egyik hatóanyaga, a kurkumin gyulladáscsökkentő. Ezért a hatásáért szerepel számos porcvédő készítmény összetevői között.


 Újra szeretném kiemelni, hogy ezenek a készítményeknek a szedésekor oda kell figyelni a megfelelő (minimum napi 2 liter) folyadék bevitelre, mert enélkül a terápia hatástalan lehet.






A táblázatban a készítmény nevére kattintva, bővebb információkhoz juthatnak magáról az adott készítményről.




Név
Hatóanyagok/1db
Ajánlott adagolás
(betegtájékoztató)
EP* elszámolhatóság





Glükozamin-szulfát 500mg
D3-vitamin 80NE
K1-vitamin 25µg
C-vitamin 30mg
Cink 3,33mg
Mangán 0,16mg
Réz 200µg
Kalcium 133,33mg
Magnézium 150mg
Foszfor 50mg



Felnőtteknek naponta
3 filmtabletta.

A készítmény étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül is szedhető.





IGEN







Glükozamin-szulfát 750mg
Kondroitin-szulfát-nátrium 60mg
C-vitamin 60mg
D3-vitamin 600NE

Felnőtteknek naponta
2 filmtabletta.

A napi adagot célszerű két részletben (reggel és este) bevenni egy pohár vízzel. A készítmény étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül is szedhető.






IGEN









Glukózamin-szulfát 500mg
Kondroitin-szulfát 200mg
MSM 300mg

Felnőtteknek napi 3x1 db filmtabletta, étkezés után.

A napi adag egyszerre is bevehető. Ajánlatos sok folyadék fogyasztása (legalább 2 l naponta). Ha nyelési nehézségek merülnek fel, a tabletta feldarabolható vagy összetörhető.







IGEN








Glükózamin-szulfát 750mg
Kondroitin-szulfát 50mg
Boswellia serrata kivonat 75mg
BioPerine® (fekete bors kivonat) 7,5 mg

ExPur komplex:
Kollagén, II. típus 10,0μg
C-vitamin 6mg
Fehér fűz kivonat 80mg
-ebből szalicin 40mg
Curcuma longa kivonat 52,63mg -ebből kurkumin 50mg
Mangán 0,3mg








Felnőtteknek napi 2 tabletta, étkezés után egyszerre vagy két részletben bevéve.








NEM



Glükozamin szulfát 500mg
Kondroitin szulfát 200mg
MSM 300mg

Felnőtteknek napi 2x 1 filmtablettát folyadékkal egészben lenyelni.



IGEN






Kondroitin-szulfát 800mg

Felnőtteknek napi 1x1 filmtabletta.

Szedése csak sok folyadék bevitellel ajánlott.




IGEN







Glükozamin-szulfát 500mg
Kondroitin-szulfát 20mg
Kollagén 50mg
Metil-Szulfonil-Metán (MSM) 200mg
C-vitamin 30mg
D3-vitamin 200NE
K2-vitamin 5µg
Kalcium 150mg
Cink 5mg
Mangán 0,8mg
Réz 0,5mg

Felnőtteknek napi 3×1 filmtabletta szedése javasolt.

A termék szedése alatt sok folyadék (minimum 2 liter naponta) bevitele ajánlott. Javasolt a tablettákat étkezés közben vagy után bőséges folyadékkal lenyelni.







IGEN



Hialuronsav 100mg

Napi 1 tablettát étkezés után egészben vízzel lenyelni.



NEM



Kurkuma kivonat 106mg

Napi 1 tablettát étkezés előtt bő folyadékkal egészben lenyelni.



NEM


Glükózamin 280 mg
MSM 500mg
Panax gineng gyökér kivonat 100 mg
-ebből ginsenozid 4mg


Felnőttek számára naponta 2x1 tabletta, ügyelve a bőséges folyadék bevitelre.



NEM



Glukozamin-szulfát 710mg
Kondroitin-szulfát 200mg
Metil-szulfonil-metán (MSM) 200mg
Kollagén (II. típusú) 50mg
C-vitamin (aszkorbinsav) 40mg




Felnőttek számára napi 2 tabletta.



IGEN




Glükozamin 332mg
MSM 300mg
Kondroitin-szulfát 200 mg
Magnézium 54mg
Kollagén 40µg
Nagy csalán kivonat 100mg




Napi 2 x 1 tabletta folyadékkal lenyelve.



NEM



Kurkuma 260 mg
Citrus bioflavonoid 50mg
Kollagén 20 mg
Hyaluronsav 15mg


Felnőtteknek naponta 2 kapszula bőséges folyadékkal lenyelve.


NEM






Kurkuma kivonat 120mg
(megfelel 480 mg szárított gyógynövénynek)
Zöldajkú kagyló koncentrátum 110mg
(megfelel 1100mg kagyló őrleménynek)
Glukozaminoglikán (GAG) 38,5mg
Kondroitin-szulfát 80mg
Csűdfű gyökér kivonat 70mg (megfelel 700mg szárított gyógynövénynek)






Naponta 2 x 1 kapszula bőséges folyadékkal lenyelve.






NEM


Aktív anyagok 2 kapszlában: kondroitin-szulfát: 120 mg, mukopoliszacharid: 60 mg



Ajánlott naponta 2 × 1 kapszula szedése.


NEM






Glükózamin-szulfát 500mg
Kollagén 40mg
Metil-szulfonil-metán (MSM) 200mg
D3-vitamin 133,33NE
C-vitamin 26,66mg
Kalcium 133,33mg
Mangán 0,66mg
Réz 333,33µg
Cink 3,33mg


Felnőttek számára napi 3 tabletta folyamatos szedése javasolt.

A termék szedése során ügyelni kell a bőséges folyadékbevitelre (minimum 2 liter naponta)!





IGEN



Zöldkagyló 500mg
- melyből glükózaminoglikán (GAG) tartalom min.10mg


Felnőtteknek naponta 3 kapszulát bő folyadékkal lenyelni.


NEM


Hialuronsav 100mg

Naponta 1 tablettát bő folyadékkal lenyelni.


NEM






Hialuronsav 50mg

Napi 1 tabletta, főétkezések előtt bőséges folyadékkal, szétrágás nélkül nyelje le.




NEM




Hialuronsav 40mg

Felnőtteknek étkezés közben naponta 1-2 kapszula.



NEM

 A táblázatban található adatok a termék gyártóinak hivatalos oldaláról származnak.
* EP=egészségpénztári


Kapcsolódó írásaim: