Arról már korábban beszámoltunk Facebook oldalunkon, hogy 2019-től kötelezővé válik Magyarországon a bárányhimlő elleni védőoltás és lassan kezd körvonalazódni annak mikéntje is.
Korábban a januári bevezetésről lehetett hallani, de végül az nem valósult meg, mert a vakcinák előállításának tenderét írták ki januárban. Ahhoz, hogy bevezetésre kerüljön, a tendert meg kell nyerni, a gyártást el kell kezdeni, ami ugye nem megy 1-2 nap alatt... Így a bevezetés 2019 őszére tolódott.
A közbeszerzési felhívás alapján a pályázatot beadó cégeknek 2019. június 15-ig 95 ezer 2019. december 15-ig pedig 90 ezer adag oltóanyag beszállítását kell vállalniuk.
Az oltások gyártásáért az MSD Pharma Hungary Kft. (MSD) és Glaxo-Smith-Kline Kft. (GSK) versenyezhetett, mert ennek a két cégnek van Magyarországon forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező vakcinája. A tender győztese nagy eséllyel az a gyógyszergyártó cég, amely a legalacsonyabb árat tudja február 5-ig megajánlani.
2019.áprilisában kiderült, hogy az MSD Pharma Hungary Kft. (MSD) nyerte a közbeszerzést, akik az oltóanyagot Hollandiában fogják legyártatni.
Az MSD a Hungaropharma Gyógyszernagykereskedelmi Zrt.-n keresztül indult a tenderen, és 1 milliárd 242 millió forintért adja a 185 ezer adag oltóanyagot. A bárányhimlő elleni védőoltás tenderének adatai szerint a GlaxoSmithKline Kft. (GSK) nettó 1 milliárd 340 millió forintos ajánlatot adott, vagyis 98 millió forinttal drágábbat, mint a nyertes.
„Mint már jeleztük, a gyártókapacitás szempontjából kritikus a beszerzendő vakcina mennyisége, ezért jelentős belső logisztikai átszervezések és a készletek allokációja segíti a határidők betartását” – nyilatkozta az MSD a Világgazdaságnak. A társaság világszerte és teljes kapacitáskihasználással évi 170 millió dózist tud előállítani, viszont 2024-ig megduplázza a gyártóhelyei számát.
Müller Cecília megbízott országos tisztifőorvos nyilatkozatából megtudhattuk, hogy az oltást 13-16 hónapos koruk között kapják meg a gyermekek. A teljes védettség kialakításához két oltásra van szükség.
Horváth Ildikó, az egészségügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott, hogy a 20. században indult hazai immunizációs programnak köszönhetően Magyarország "biztonságos szigetté" vált Európában, a magyar védőoltási rend példaértékű, amire az állam évente 10 milliárd forintot költ.
Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyar irodájának vezetője is azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon nagyon jó, 98 százalékos a különböző fertőző betegségek elleni átoltottság.
A bárányhimlő elleni védőoltással immár tizenkettőre bővült az életkorhoz kötött kötelező védőoltások száma.
Kapcsolódó írásaim:
- Bárányhimlő - varicella.
- A bárányhimlő elleni védőoltásról.
- Lyme-kór - Borreliózis.
- Kullancs elleni védőoltások.
- Uszodaszemölcs - molluscum.
Kapcsolódó írásaim:
- Bárányhimlő - varicella.
- A bárányhimlő elleni védőoltásról.
- Lyme-kór - Borreliózis.
- Kullancs elleni védőoltások.
- Uszodaszemölcs - molluscum.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése