2019. június 27., csütörtök

Napszúrás.


Egy két héttel ezelőtti eset "ihlette" mai cikkemet. Történt ugyanis, hogy hívtak az óvodából, hogy a lányomnak fáj a feje és hőemelkedése van. Semmi baja nem volt még reggel. Történt ez 1/2 11-kor. Másnap utazunk, 11-ig van orvos, futás. 

Megvizsgálta a doktornéni. Nem piros a torka, meghallgatta, minden rendben. Nincs baj a fülével. Egy gyors vérnyomás mérés. Alacsony. Kész is a diagnózis, napszúrás. Szerencsére, enyhe esetről volt szó. Nem émelygett, nem hányt. Másnapra kutya baja nem volt. 

Ma viszont megnézzük, mi is az a napszúrás. Mikor beszélünk már hőgutáról. Hogyan védekezzünk ellene és mit tehetünk, ha mégsem úsztuk meg.

A napszúrás (insolatio) hallatán, sokan semmi komolyra nem gondolnak, de aki átesett rajta, tudja, hogy nagyon kellemetlen érzés a múlni nem akaró fejfájás, a hányinger, az elesettség érzése.
Ráadásul komoly szövődményekkel is járhat, különösen idősek, csecsemők és kisgyermekek esetén, ha a kezelésére nem fordítunk megfelelő figyelmet.


A napszúrás okai

Napszúrásról olyan esetben beszélünk, amikor napfénynek kitett fejbőr felhevül, ezáltal a koponyaűri nyomás fokozódik és az agyhártya úgynevezett steril (baktérium vagy vírus nélküli) gyulladása alakul ki.

Az, hogy mennyi idő alatt alakul ki napszúrás teljesen személytől függ. Számít a kor, az egyéni hajlam, bizonyos betegségek, vagy szedett gyógyszerek is befolyásolhatják.

Aki viszont korábban átesett rajta, az számítson rá, hogy a későbbieknek is könnyebben alakul ki nála napszúrás.


Napszúrás vagy hőguta? 

Maga a napszúrás 24-48 órán belül, a megfelelő kezelés mellett (lásd lentebb), elmúlik.
Ha a panaszok ezután is fent állnak, nagy eséllyel hőgutáról beszélünk. A hőguta, ellentétben a napszúrással, nem múlik el magától. Minél hamarabb orvoshoz kell fordulni vele, mert kórházi kezelés (infúzió, teljes test hűtése…) válik szükségessé.


Napszúrás tünetei

A napszúrás legelső tünetei között a szédülés, émelygés, gyengeségérzés, fejfájás és a hőemelkedés jelenik meg.

A hőguta jellegzetes tünete a kivörösödött arc, a forró, száraz bőr, a bizonytalan járás és a magas testhőmérséklet.

Enyhe tünetek:
- fejfájás
- szédülés, gyengeség
- émelygés, hányinger
- hőemelkedés
- rossz közérzet

A beteg kerüli a közvetlen fényt és a meleget, szívesebben tartózkodik hűvös, árnyékos helyen.

Súlyos esetben:
- magas láz
- erős fejfájás
- kötött, merev tarkó
- zavartság
- ájulás

Mivel a kezdeti tünetei (hőemelkedés, fejfájás, hányinger, hányás) elég általánosak, sokszor vírusfertőzésre gyanakszik a beteg.




Napszúrás megelőzése

Mint a betegségek többségében, itt is a legfontosabb maga a megelőzés.

1. Védjük a fejet a közvetlen napsütéstől. Erre legjobb megoldás egy lehetőleg világos színű sapka vagy kalap, amely minél jobban takarja a fejet a közvetlen napsütéstől. Vízzel is nyugodtan át lehet itatni.

2. Figyeljünk a megfelelő folyadék (és nem, nem az alkoholra gondolok) bevitelére. 

3. 11 és 15 óra között ne menjünk a napra. Csecsemőket nem csak ebben az időszakban, hanem egyáltalán ne tegyünk ki közvetlen napsütésnek. 

4. Figyeljük a megfelelő sópótlásra is. (sós ételek, ropi, perec…) 

5. Hosszú autóutak alkalmával különösen figyeljünk, hogy ne érje a gyermeket tartósan napfény.


Napszúrás kezelése

Az egyik legfontosabb az elvesztett folyadék pótlása. Igyon nagyon sokat a beteg. Mivel a napszúrás szomjúságérzet kialakulásával is jár, ezzel általában nem szokott probléma lenni. (mint például egy hányós-hasmenős vírus esetén, ahol nehezen rávehető a beteg a megfelelő folyadék bevitelre) Ne alkoholt és ne koffein tartalmú italt, mert ezek fokozzák a folyadékvesztést.

A sópótlás is nagyon fontos. Ezt megtehetjük a vízbe tett konyhasóval (1 liter vízhez 1 kávéskanál), vagy – főleg gyermekek estén, ahol a sós víz nem biztos, hogy opció – sós ropival.

Hőemelkedés, láz esetén alkalmazzunk fájdalom- és lázcsillapító gyógyszert. Ez egyúttal segít megszüntetni a fejfájást is.

Ha a napszúrás hányingerrel és hányással társul, gyermekek esetében használjunk kúpot a szirup vagy szájban oldódó tabletta helyett, hogy biztosított legyen a megfelelő gyógyszerbevitel.

A megemelkedett testhő csökkentésére alkalmas a langyos vizes zuhanyzás, ami általában jól is esik a betegnek. Soha ne csökkentsük hirtelen a testhőt (hideg vizes zuhany, fürdő vagy borogatás), mert megviseli a szervezetet!

Fontos a pihenés. Lehetőleg hűvös, elsötétített szobában, a felsőtestet megemelve.

Ha a tünetek nem enyhülnek a kezelés hatására, vagy kimondott romlás figyelhető meg, mindenképp orvoshoz kell fordulni. Érdemes egyből kórházban sürgősségi osztályt felkeresni (nem háziorvost), mert ők tudják biztosítani hőguta esetén a megfelelő ellátást.

Csecsemőket és kisgyermekeket mindenképp lássa orvos!


Napszúrás kisgyermek és csecsemőkorban

Külön kitérnék a kicsikre, mert a napszúrás leggyakrabban őket érinti.

Az ő koponyacsontjaik vékonyabbak, fejüket kevesebb haj védi és vízháztartásuk is könnyebben felborul, mint a felnőtteké.



Mi utalhat napszúrásra az esetükben?
- visító, éles sírás
- az étel elutasítása 
- hányás
- hőemelkedés, láz, kipirosodott arc
- a kutacs feszülése
- eszméletvesztés

Ha ilyen tüneteket tapasztalnak, a csecsemőket sürgősen orvoshoz kell vinni.

Gyermekeknél, ha enyhébb a napszúrás, a kezelés megegyezik a felnőttekével. Viszont, ha többszöri hányás, láz fordul elő, szintén orvoshoz kell fordulni, mert náluk nagyobb a kiszáradás veszélye.


Kapcsolódó írásaim:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése