Az előző, terhesvitaminokkal foglalkozó cikkem kapcsán merült fel a kérdés, hogy mégis melyik összetevő mire hat, miért jó a babának és/vagy a mamának. Ma ezt a témát járjuk körbe.
Folsav: Ez egy B-vitamin, amit a szervezet egy többlépcsős folyamat során alakít át biológiailag aktív foláttá. Nem mindenki szervezete képes teljesen hasznosítani a folsavat, mivel ez a folyamat nem működik megfelelően. Ebben az esetben megoldás a kalcium-L-metilfolát (Metafolin®), amely a folsav biológiailag aktív formája, amit a szervezetnek nem kell átalakítania, mivel közvetlenül hasznosítható.
Hozzájárul normál vérképződéshez és sejtosztódáshoz, a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésében. Az alacsony anyai folátszint hozzájárulhat a fejlődő magzat idegcső-záródási rendellenességeinek kialakulásához. Folsavpótlással azonban növelhető az anya folátszintje.
B6-vitamin: Szerepet játszik az enzimek működésében, a fehérje és a zsíranyagcserében, vérképzésben és az idegrendszer megfelelő működésében.
B1-vitamin: A szénhidrátok lebontásában és az idegrendszer energiaellátásában játszik szerepet.
B12-vitamin: Részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere folyamatokban és szerepet játszik a sejtosztódásban. Hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez, valamint a normál homocisztein anyagcseréhez.
B2-vitamin: Hozzájárul a fáradság és a kifáradás csökkentéséhez. A szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserében és a nyálkahártya épségének biztosításában van szerepe.
B1- és B2-vitamin, biotin: Részt-vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban és hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez.
B6- és B12-vitamin, niacin, pantoténsav: Hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez.
D3-vitamin: Hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez és szerepet játszik a sejtosztódásban. Segíti a csontképződést és a fogak épségének megőrzését. Egyre több vizsgálat igazolja, hogy a D-vitamin nemcsak a csontrendszer, hanem a kardiovaszkuláris, az endokrin, az ideg- és az immunrendszer megfelelő működéséhez is nélkülözhetetlen.
C-vitamin: Antioxidáns hatással bír. Többek között az immunrendszer működését befolyásolja. Hozzájárul az E- vitamin redukált formájának regenerálásához, fokozza a vas felszívódását.
E-vitamin: Antioxidáns hatással bír. Többek között a bőr, izomzat illetve a szív- és érrendszer egészségét védi. Hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez.
A-vitamin: Növekedésben, többek között a csontok, fogak fejlődésében és a szem megfelelő működésében játszik szerepet.
Vas: Részt vesz a vérképzésben, oxigénszállításban és a sejtműködésben. Hozzájárul a normál vörösvérsejt és hemoglobin képzéséhez.
A vasban szegény étrend ovulációs problémákhoz is vezethet, ami megnehezíti a teherbeesést. A várandósság idején pedig jelentősen növekszik a vasszükséglet, hiszen több vért termel az anya magának és a babának is. A vaskiegészítés fontos ahhoz, hogy megelőzd a táplálkozásból eredő esetleges vashiányt, valamint a baba fejlődését is segíti (például azzal, hogy szerepet játszik a sejtosztódásban, támogatja az immunrendszer működését, hozzájárul a megfelelő vérképzéshez).
VitálHáz.hu |
Jód: Hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez, valamint a normál szellemi működés fenntartásához. A terhesség növeli a jódszükségletet, és a fejlődő magzat csak az anyai szervezetből tud jódhoz jutni. Elengedhetetlen a pajzsmirigyhormonok normál termeléséhez és a pajzsmirigy normál működéséhez.
DHA + EPA: hozzájárul a szív megfelelő működéshez. Az anyai DHA bevitel pedig hozzájárul a magzat és az anyatejjel táplált csecsemő agyának és szemének normál fejlődéséhez.
DHA (dokozahexaénsav): Ez egy többszörösen telítetlen omega-3 zsírsav, mely speciális szerepet játszik a várandósság és a szoptatás alatt. Az anyai DHA bevitel hozzájárul a magzat és az anyatejjel táplált csecsemő agyának és szemének normál fejlődéséhez.
Magnézium: Szerepet játszik sejtosztódásban és hozzájárul a normál izmom működés fenntartásához. Többek között az idegsejtek ingerelhetőségét és az enzimműködést befolyásolja.
Pantoténsav (B5-vitamin): Részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere folyamatokban (CoA része) Hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez.
Kalcium: Csontok, fogak felépítésében, véralvadásban játszik szerepet.
Réz: Befolyásolja az enzimműködést és a vörösvértest-képződést is.
Cink: Az enzim alkotóeleme.
Mangán: Szerepet játszik az enzimek aktiválásában ill. az anyagcsere-folyamatok szabályozásában.
Szelén: Alapvető fontosságú a sejtek növekedéséhez és az immunrendszer normál működéséhez, antioxidáns hatásának köszönhetően pedig véd a szabadgyökök ellen.
Lutein: A látás folyamatában lényeges szerepet játszik.
K-vitamin: Részt vesz a normál véralvadásban.
Króm: Szabályozza a vércukorszintet és stimulálja a fehérjeszintézist, segítve ezáltal a szövetek kialakulását.
Ánizs és édeskömény kivonat: Támogatja a tejelválasztást.
Fáradtság csökkentése:
A vas, a folsav, a C, a B2-, a B3, a B5, B6- és B12-vitaminok valamint a magnézium hozzájárulnak a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez. Emellett a vas hozzájárul a szervezetben az oxigén szállításáért felelős vörösvérsejtek megfelelő képződéséhez is.
Immunrendszer és sejtek védelme:
C-, a B6- és a B12-vitamin, valamint a folsav, a cink, a réz, a szelén és a vas hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.
A C-vitamin, a réz és a szelén valamint a B2-vitamin, az E-vitamin és a mangán emellett fontos antioxidánsok is, azaz hozzájárulnak a sejtek oxidatív stresszel (a sejtet roncsoló vegyületek túlzott termelődésével) szembeni védelméhez.
A B-vitaminokból, C-vitaminból és az enzimek alkotórészeként kiemelten fontos nyomelemekből (cink, réz, króm, molibdén, mangán, szelén) mintegy 30 százalékkal nő az anyai szervezet szükséglete a terhesség időszakában, amit a változatos étrend általában biztosít.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése