Mikor megfogalmazódott bennem a cikk témája, így Szilveszter előtt 2 nappal, egyből a fenti szlogen ugrott be. Hogy honnan is származik, talán kevesen tudják. A XX.század elején több alkoholellenes egyesület is alakult Magyarországon, amelyek célja az volt, hogy felhívják a figyelmet az alkoholizmusra, mint jelentős társadalmi problémára és megpróbálják visszaszorítani az alkoholfogyasztást. Akkoriban készültek ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel propaganda plakátok.
Hogy kinél mennyi alkohol elfogyasztása után jelentkeznek a részegség különböző „fokozatai”, sok mindentől függ. Befolyásolja a testsúly, a nem (a nők általában kevésbé bírják az alkoholt, mint a férfiak), milyen ételt fogyasztott korábban, mennyire rendszeres ivó, a genetika…
De még az etnikai hovatartozás is hatással lehet arra ki, mennyire bírja az alkoholt. (japánok kontra oroszok) Ennek oka, ugyanúgy, mint a nők és a férfiak esetében, az alkohol lebontásáért felelős alkohol-dehidrogenáz (ADH) nevű enzim működésében keresendő.
A részletekbe nem mennék most bele, de ha valaki szeretne erről bővebben olvasni, ajánlom az alábbi nagyon érdekes tanulmányt: Népegészségügyi genomika - Ádány Róza (2011 Debreceni Egyetem): Kontrollálatlan alkoholfogyasztás.
Lejava Ferenc plakátja, 1919 |
Most nézzük, hogy hat az alkohol.
1. Józanság. (véralkoholszint: 0-0,5 ezrelék között)
Ebben a tartományban még nem érződik semmilyen tudatmódosító hatása az alkoholnak. Számos országban ez a vezetéskor engedélyezett véralkoholszint felső határa. (például: Belgium, Bulgária, Dánia, Németország, Finnország, Franciaország, Görögország, Olaszország, Horvátország, Macedónia, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Szlovénia, Spanyolország, Törökország)
Ez egy átlagos testalkatú (kb.80kg-os) személy esetében 1 pohár (3dl) sört jelent.
2. Enyhe ittasság. (véralkoholszint: 0,3-0,9 ezrelék között)
Itt már megfigyelhető kismértékű pszichés változás. A fogyasztó felszabadulttá válik, gátlásai egyre oldódnak, beszédesebbé válik. Az apróbb mozdulatok bizonytalanabbá válhatnak, míg a járásban nem látszik változás, egyensúlyzavar nem tapasztalható. A reakcióidő viszont lecsökken, ami volán mögé ülve már veszélyessé válhat. Mindemellett a pszichés hatásként jelentkező magabiztosság érzés is veszélyessé teszi már ennél az alkoholszintnél a sofőrt. Mindez 2 pohár sörnél.
3. Ittasság. (véralkoholszint: 0,9-1,5 ezrelék között)
A reflexek jelentős lassulása figyelhető meg, a mozgás bizonytalanná válik, az egyensúlyérzék csökken és gyakran a fókuszálás is romlik, így előfordulnak kisebb esések, összeütközések. A beszédkedv folyamatosan fokozódik, az ittas személy heves gesztikulációval kísérve beszél (a legtöbb embernél - kivételek természetesen lehetnek), ellenben a felfogás, koncentrálás és az ítélőképesség jelentős mértékben romlik. A gátlások eltűnnek, eufórikus állapot és a veszélyérzés hiánya figyelhető meg.
Emellett testi tünetként tapasztalható az alkoholszagú lehelet, kipirosodó arc és szemek. A pulzus és a légzés szaporábbá válik, a vérnyomás megemelkedik. Bőséges verejtékezés és megnövekedett mennyiségű vizeletürítés a jellemző.
Ha ebben a szakaszban meg tudják állni az ivás folytatását, ugyan az eufória hamar elmúlik, de a szervezet másnap határozottan hálás lesz. Ha nem sikerül, mert a józan ítélőképesség elveszett, jön a következő szakasz:
Közoktatásügyi Népbiztosság Propaganda Csoport, 1919
|
4. Részegség. (Véralkoholszint: 1,5-2,5 ezrelék között)
A részegek egy része ebben a szakaszban nyugtalan, sokszor agresszívvá, míg mások teljesen szótlanná válnak. Az apróbb mozgások zavara mellett megjelenik az imbolygó, dülöngélő járás, a térbeli tájékozódás képessége romlik. Megnő a sérülések veszélye, melyek elesésből, különböző balesetekből, vagy akár verekedésből származik. Az alkoholmérgezés leggyakoribb, sokszor az életet is veszélyeztető következménye a maga a sérülés.
A beszéd egyre zavartabbá válik, akadozik. Az illető gyakran elveszti a fonalat, figyelmét nehezen tudja összpontosítani.
Fizikai tünetként megfigyelhető az arc sápadtsága. A pulzus és a légzésszám csökken. Szédülés, hányinger, hányás következtében a beteg a gyomortartalmat a tüdőbe juthat, ami később komoly következményekkel, vagy akár azonnali fulladással járhat.
5. Alkoholmérgezés (véralkoholszint: 2,5-4 ezrelék között)
2,5-3,5 ezrelék véralkoholszintnél a tudat fokozatosan elvész, a mérgezett egyre aluszékonyabb lesz. A legkülönfélébb helyeken képes elaludni és egyre nehezebben ébreszthető ebből az állapotból. Ez nagyon veszélyes, mert például, ha ez télen, a nagy hidegben történik meg és nincs a közelben, aki segítsen, fagyás fenyegeti.
A pupilla kezdetben szűk, később a fellépő oxigénhiány miatt teljesen kitágul. A vérnyomás alacsony, a pulzus alig tapintható, a légzés felületes. A mérgezett székletét és vizeletét maga alá engedi, magára hagyva ellátás hiányában a gyomortartalom aspirációja vagy a nyelv hátracsúszása miatt meg is fulladhat.
3,5-4 ezrelék véralkoholszintnél a mérgezett kómába esik, vagyis eszméletét elveszti, ingerekre nem reagál és a reflexei sem válthatóak ki.
5 ezrelék feletti véralkoholszintnél már gyakorlatilag az élettel összeegyeztethetetlen állapot lép fel, az illető életét kis eséllyel lehet csupán megmenteni.
Bár extrém kivételek vannak. 2003-ban egy lett férfi döntötte meg a részegség világrekordját Rigában, miután a rendőrök a halálos véralkoholszint közel dupláját mérték nála. Véralkoholszintje 7,22 ezrelékes értéket mutatott. A rigai kórház intenzív osztályának vezetője, Martins Sics újságíróknak nyilatkozva elmondta, még nem fordult elő olyan, hogy valaki túlélt volna egy ekkora alkoholos dózist, de még a vodkavedelő hagyományaira büszke Oroszországban sem történt ilyesmi.
Súlyos részegség (rendkívül agresszív, másokra és önmagára veszélyes állapotban) vagy kóma esetén mindenképp hívjunk mentőt!
Megelőzés lehetőségei:
1. Ne igyon alkoholt.
2. Vagy csak mértékkel. (Az enyhe ittasság állapotánál nem tovább jutva.)
Ha ez nem sikerül, az alábbi praktikák segíthetnek. Mielőtt szórakozni indul:
1. Egyen bőségesen és az sem árt, ha zsírosabb ételeket választ. Az alkohol lassabban szívódik fel tele gyomorból. A tej fogyasztása szintén lassítja az alkohol felszívódását.
2. Az alkohol fogyasztása közben folyamatosan pótolja a vizet. Az alkoholnak vízhajtó hatása van, így az italozás során a szervezettől elvont vizet pótolni kell.
3. Lefekvés előtt is igyon egy nagy pohár vizet. (lásd 2.pont)
4. Kerülje a szénsavas italokat, mert azok segítik az alkohol gyors felszívódását.
Ha megvan a baj – avagy mit tehetünk a másnaposság enyhítéséért.
1. Folyadékpótlás. Igen, még mindig. Nagyon fontos a szervezetnek, hogy pótoljuk az italozás során vesztett vizet.
2. Hányinger, hányás esetén menjen, aminek mennie kell. A hányással a szervezet igyekszik méregteleníteni. Szükség esetén, ha a hányás nem csillapodik, forduljon orvoshoz.
3. Fejfájás, izomfájdalom. Nem-szteroid gyulladáscsökkentők segíthetnek, ezen belül is az ibuprofen (Advil, Algoflex, Nurofen…) vagy a naproxen (Analgesin dolo, Aleve) hatóanyagúak.
TILOS a paracetamol! Az alkohol eleve megterheli a májat és ilyen esetben a paracetamol szedésével fennáll a májkárosodás kockázata.
A paracetamol nagy dózisban szedve májkárosító hatású, valamint a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja. A paracetamol nagyrészt a májban bomlik le, de a nagy dózis, vagy témánk kapcsán, az alkohol méregtelenítése, megterheli a májat és a paracetamol mérgező vegyületté alakul, amely kötődik a májsejt proteinjeihez és elpusztítja a sejtet.
4. Étkezés. Inkább gyakrabban, kisebb mennyiségeket, hogy ne terheljük meg a gyomrot. Segíthet a tej, a joghurt, fagylalt…
A legjobb gyógymód azonban a megelőzés...
4. Étkezés. Inkább gyakrabban, kisebb mennyiségeket, hogy ne terheljük meg a gyomrot. Segíthet a tej, a joghurt, fagylalt…
A legjobb gyógymód azonban a megelőzés...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése