Ma egy szinte mindenki által ismert (jobb esetben hallomásból, rosszabb esetben személyes tapasztalatból) vírusfertőzésről ejtünk szót.
Mi is az a rota fertőzés?
A rotavírus-fertőzés híg, vizes hasmenéssel és hányással járó megbetegedés, amely Magyarországon leggyakrabban a hideg, téli hónapokban alakul ki – ezért is került most a terítékre nálam.
A rotavírus-fertőzés okozza a legtöbb hányással, hasmenéssel járó betegséget a kisgyermekek és a csecsemők körében. Magyarországon évente kb.4-5000 beteget regisztrálnak rota fertőzéssel. Lefolyása változó – enyhébb esetektől a súlyos, kórházi ápolást igénylőig.
Mi okozza? Hogyan terjed?
A fertőzés kiváltó oka maga a rotavírus.
A kórokozó a széklettel és cseppfertőzés útján terjed. A betegek nagy mennyiségű vírust ürítenek székletükkel már a tünetek jelentkezése előtt, a betegség alatt és után is.
A vírus igen ellenálló a különböző környezeti tényezőkkel szemben, így sokszor hiába tartják be a higiénés szabályokat, akkor is elterjed. Kézbőrön órákig, fertőzött játékokon, háztartási eszközökön és egyéb tárgyakon akár napokig képes túlélni.
Rendkívül fertőző vírus; már néhány 10 db kórokozó is elegendő a betegség kiváltásához. A betegség 3-4. napján a legfertőzőbbek, ekkor a széklettel grammonként akár 1000 darab virion is távozhat.
Zárt közösségekben (bölcsődék, óvodák, családi napközik, iskolák, kórházi osztályok...) leggyakrabban vagy maga a fertőzött, vagy az annak székletével foglalkozó személy által terjed emberről-emberre.
Emellett légutakon keresztüli fertőzés is előfordulhat, főként cseppfertőzés útján.
A vírus a szervezetbe kerülés után a vékonybél sejtjeit fertőzi meg. Szaporodásának következtében elpusztítja a megfertőzött gazdasejteket. Elsősorban a vékonybélbolyhok csúcsi felszínén lévő sejtek károsodnak. Ezek a felelősek a szénhidrátok emésztéséért és a folyadék felszívódásáért. Így a fertőzés a szénhidrátok lebontásának zavarához vezet, emellett a bélen keresztüli nagy mennyiségű folyadékvesztéssel jár együtt.
Kire veszélyes?
3-5 éves korára szinte mindenki legalább egyszer átesik ezen a fertőzésen.
Annál súlyosabb a lefolyása és a kockázata, minél fiatalabb életkorban kapja el a gyermek. 3-24 hónapos kor között a legveszélyesebb, mivel az ő esetükben nehezebb megoldani a megfelelő folyadékpótlást, mint idősebb korban. Nagyobb a kiszáradás veszélye.
A vírus nem kíméli a nagyobb gyerekeket és a felnőtteket (különösen az időseket) sem. 5 éves korig szintén gyakran okoz megbetegedéseket.
Lappangási idő.
Rövid lappangási idő jellemzi. Fertőzést követően 1-2 nappal már megjelennek az első tünetek.
Gyógyulási idő: 3-5 nap (ritkán eltarthat 7 napig, de ez nem jellemző)
Tünetei.
Jellemző tünetei a hasmenés, a hányás, a láz és jellemző lehet a levert hangulat, rossz közérzet, elesettség.
Napi 5-15 (vagy akár több) vizes széklet ürítését.
Az említett 3-24 hónapos kor között könnyebben felborul a gyermekek folyadék- és sóháztartása.
A folyadékvesztés jellegzetes tünetei:
- súlyvesztés
- a bőr száraz tapintásúvá válik
- karikás, beesett szem
- az ajkak kicserepesednek
- vizelet mennyisége csökkenten
- csecsemőknél a kutacs besüpped
Súlyosabb esetben magas láz, aluszékonyság, tudatzavar és ritkán lázgörcs is kialakulhat.
Amennyiben a kiszáradást nem kezelik megfelelően, az súlyos sokkos állapothoz, szívritmus zavarhoz, és akár halálhoz vezethet.
Enyhébb esetben a hányás ritka, napi 4-6, a szokásosnál lazább széklet tapasztalható.
A középsúlyos formában már előfordulhat láz és hányás. Az általános állapot rossz, a beteg elesett, kedvetlen, rossz a közérzete.
A legsúlyosabb formában a kis beteg állapota rendkívül gyorsan, órák alatt leromlik, a gyermek aluszékonnyá, apátiássá válik, a fentebb említett tünetek jelenléte mellett. Gyakori a magas láz, ez fokozza a szervezet folyadékvesztését és kiszáradásának esélyét. Ebben az esetben sürgősen kórházba kell szállítani a gyermeket!
Diagnózisa.
Kórházban van lehetőség gyorsteszttel vagy laboratóriumba küldött széklet-mintából kimutatni a vírus jelenlétét.
Kezelése.
Tüneti kezelésre van lehetőség, mint a vírusfertőzések esetében az lenni szokott.
Antibiotikum szóba sem jöhet, mert az nem hat a vírusokra. Erről már többször esett szó itt a blogon, akár az influenza, megfázás... kapcsán.
A hányáscsillapítók és a hasmenés elleni gyógyszerek használata szintén nem javasolt (kivéve, ha az orvos erre utasítást nem ad), hisz a vírusnak ki kell ürülnie a szervezetből.
Megfelelő mennyiségű folyadék és az elveszett ásványi anyagok pótlása a legfontosabb. Ha ez nem megoldató otthon (a kicsik bágyadtak, nehezen fogadja el a folyadékot, vagy egyáltalán nem marad meg benne) kórházi körülmények között infúziós kezelés szükséges. Nagyobb gyermekeknél és a felnőtteknél nagyon ritkán van szükség kórházi ellátásra.
A folyadékpótlásnál fontos elv, hogy gyakrabban kevesebbet kell itatni a kis betegeket, mert az egyszeri nagy mennyiségű folyadék bevitele megterheli a gyomrot és hányással végződhet.
Ha a csecsemő szopik, akkor továbbra is szoptatni kell, ha pedig nem, akkor nem kell diétáztatni.
A folyadékpótlás mellett figyelni kell arra is, hogy az elektrolitbevitel is megfelelő legyen. (cukros tea, illetve a gyógyszertárakban kapható rehidráló oldatok is bevethetőek)
Mikor menjünk kórházba?
- a fentebb említett legsúlyosabb lefolyású betegség esetén: a gyermek állapota néhány órán belül rohamosan romlik, aluszékonnyá válik...
- a gyermeknek nincs vizelete, vagy csak nagyon kevés
- hányás is kíséri a hasmenést: otthoni körülmények között szinte lehetetlen ilyen esetben biztosítani a folyadékpótlást, ami végül kiszáradáshoz vezet. Ne várjuk meg, míg súlyosbodnak a tünetek!
Az enyhébb esetekben is indokolt lehet a kórházi ellátás, amennyiben a gyermek nem pótol megfelelő folyadékot. Ha bizonytalan a szülő a gyermek állapotát illetően (mennyire elesett, aluszékony, milyen magas a láz... Ez még „belefér” vagy súlyos állapotra utal), inkább kérjen orvosi segítséget, abból baj nem lehet. Ha az orvos úgy ítéli meg, úgyis hazaküldi a beteget, hogy otthon, nyugodt körülmények között pihenjen, gyógyuljon. Ha bent tartja, annak oka van.
Megelőzése.
A betegség megelőzését a higiéniás szabályok (megfelelő, fertőtlenítős kézmosás) betartása segítheti, de mint fentebb írtam, ez a vírus rendkívül ellenálló és szabad levegőn (tárgyakon, játékokon...) is sokáig fertőz, így ez sem feltétlenül csökkenti a betegség előfordulását.
Probiotikumok alkalmazása. Egyrészt segíti a megelőzést, hogy ne kapja el a betegséget, másrészt, ha megvan a baj, könnyebb, gyorsabb gyógyulást eredményezhet.
Védőoltás. - szabadon választható
A fertőzés szájon át beadandó védőoltással megelőzhető. (Nem kell megszúrni a gyermeket.)
Magyarországon kétféle védőoltás van forgalomban: Rotarix és Rotateq néven. (A cikk írásának pillanatában csak a Rotarix beszerezhető, a Rotateq nem)
Rotarix belsőleges szuszpenzió előretöltött szájfeltétben - Élő rotavírus vakcina
A Rotarix élő, legyengített emberi rotavírust tartalmazó vírus vakcina, amely védettséget ad gyermekének, 6 hetes kortól, a rotavírus okozta gyomor- és bélhurut (hasmenés és hányás) ellen.
Amikor valaki megkapja a vakcinát, immunrendszere (a szervezet természetes védekezése) ellenanyagokat (antitesteket) termel a leggyakrabban előforduló rotavírus fajták ellen. Ezen antitestek védettséget nyújtanak ezen rotavírusok okozta betegségek ellen.
Mint minden vakcina, a Rotarix sem nyújt teljes védettséget mindenkinek, akit a rotavírus fertőzés megelőzése érdekében beoltottak.
Kis szakmai rész: Klinikai vizsgálatokban a hatásosságot a leggyakoribb rotavírus genotípusok, a G1P[8], G2P[4], G3P[8], G4P[8]és G9P[8] által okozott gasztroenteritiszben igazolták. Ezenkívül igazolták a hatásosságát a nem gyakori rotavírus genotípusok G8P[4] (súlyos gasztroenteritisztben) és a G12P[6] (bármilyen gasztroenteritisztben) ellen is. Ezek a törzsek világszerte jelen vannak.
Alkalmazása:
Az oltási sorozat két adagból áll. Az első adag 6 hetes kortól adható. Az adagok között legalább 4 hetes időszaknak kell eltelnie. A vakcinációt lehetőleg 16 hetes kor előtt kell elvégezni, de 24 hetes korig mindenképp be kell fejezni.
A Rotarix a 27. hét után született koraszülötteknek azonos adagolással adható.
Klinikai vizsgálatokban ritkán megfigyelték a vakcina kiköpését vagy visszaöklendezését, és ilyen körülmények között nem adtak pótló adagot. Mindazonáltal, ha a csecsemő kiköpné vagy visszaöklendezné a beadott vakcina nagy részét, ami nem valószínű, ugyanazon oltási alkalommal egy egyszeri pótló adag beadható.
A Rotarix nem alkalmazható 24 hetesnél idősebb gyermekeknél.
A Rotarix-ot óvatosan kell adni olyan gyermekeknek, akik közeli kapcsolatban állnak immunhiányos személyekkel, mint pl. rosszindulatú betegségben szenvedő vagy egyéb okból immunhiányos vagy immunszuppresszív terápiában részesülő egyénekkel.
A nemrég oltottakkal érintkezők figyeljenek a személyes higéniára (pl. alaposan mossanak kezet a csecsemő pelenkáinak cseréje után).
Az alkalmazás módja: A Rotarix csak orálisan vagyis szájon át alkalmazható. A vakcina beadásra kész (sem kiegészíteni, sem hígítani nem szükséges).
Mint minden gyógyszer, így ez a vakcina is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Ezzel a vakcinával az alábbi mellékhatások fordulhatnak elő:
- Gyakori (10 vakcina adagból kevesebb mint 1 esetben fordul elő): hasmenés, ingerlékenység
- Nem gyakori (100 vakcina adagból kevesebb mint 1 esetben fordul elő): hasi fájdalom, puffadás, a bőr gyulladása
Rotarix tárolása:
Hűtőszekrényben (2°C – 8°C) tárolandó. Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
A dobozon feltüntetett lejárati idő után ne alkalmazza ezt a vakcinát. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
A vakcinát felnyitás után azonnal be kell adni.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
Kapcsolódó írásaim:
- Bárányhimlő-varicella.
- A bárányhimlő elleni védőoltásról.
- Kéz-láb-száj betegség.
- Meningococcus fertőzés.
Kapcsolódó írásaim:
- Bárányhimlő-varicella.
- A bárányhimlő elleni védőoltásról.
- Kéz-láb-száj betegség.
- Meningococcus fertőzés.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése