2019. szeptember 18., szerda

Ranitidin - forgalomból kivonás, forgalmazás felfüggesztés


A mai napon az OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) forgalomból kivont 4 ranitidin hatóanyagú tablettát:


 - Ranitic 150mg filmtablett 
- Ranitic 300mg filmtabletta 
- Ranitidin 1A Pharma 150mg filmtabletta 
- Ranitidin 1A Pharma 300mg filmtabletta 



A forgalomból kivonás oka, hogy a svájci gyógyszerügyi hatóság nitrozamin szennyeződést talált a gyógyszerek egyes tételeinek vizsgálatakor. 


Az Európai Gyógyszerügynökség által koordinált értékelések alapján bizonyítást nyert az érintett gyártótól származó hatóanyag NDMA szennyezettsége. 

Tekintettel arra, hogy a gyógyszerrel kapcsolatban minőségi hiba gyanúja merült fel, Magyarországon az OGYÉI a rendelkező részben részletezett gyártási számú tételek forgalomból történő kivonásáról és egyben a gyógyszer forgalmazásának felfüggesztéséről döntött. 

Amennyiben a gyártó bizonyítja, hogy a továbbiakban forgalmazni kívánt gyógyszer nem tartalmaz NDMA szennyezőt, OGYÉI a felfüggesztést megszünteti. 



Ennek kapcsán az összes forgalomban lévő ranitidin hatóanyag forgalmazását a további kivizsgálásig, biztonsági okokból felfüggesztik.


A teljes lista és a határozatok az OGYÉI oldalán elérhetőek. >> OGYÉI kivonás, felfüggesztés



A ranitidin gyomsav csökkentő gyógyszer.


A H2‑receptor blokkolóknak nevezett gyógyszerek csoportjába tartozik. Csökkenti a gyomorsavtermelést.


Az alábbi esetekben alkalmazzák felnőtteknél (beleértve az időskorúakat is):

  • gyomor- és nyombélfekély kezelésére;
  • antibiotikumokkal együtt a Helicobacter pylori fertőzéssel társult gyomor- és nyombélfekély kezelésére;
  • más gyógyszerek, így a fájdalomcsillapításra és az ízületi gyulladásra gyakran szedett nem‑szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel kapcsolatos nyombélfekély megelőzésére;
  • a nyelőcsőbe (özofágusz) visszaáramló sav vagy gyomorsavtúltengés okozta problémák kezelésére vagy megszüntetésére. Ez gyakran emésztési zavar vagy gyomorégés formájában jelentkező fájdalom vagy kellemetlen érzés;
  • vérző fekély esetén a kiújuló vérzés megelőzésére; 
  • hasnyálmirigy fokozott gyomorsav termelődéssel és gyomor-, ill. nyombélfekélyek kialakulásával járó daganata (ún. Zollinger-Ellison szindróma);
  • adható továbbá általános érzéstelenítés előtt, különösen szülő nőknek a vajúdás ideje alatt a savfélrenyelés veszélyének elkerülésére (Mendelson-szindróma).
  • Krónikus, epizódikusan jelentkező, fájdalommal kísért, savas ere­detű nem-fekélyes emésztési zavar,  mely étkezéssel összefügg vagy az alvást zavarja meg.

Gyermekeknél (3 évestől 18 éves korig):

  • gyomor- és nyombélfekély rövid távú kezelésére;
  • a nyelőcsőbe (özofágusz) visszaáramló sav vagy gyomorsavtúltengés okozta problémák kezelésére vagy megszüntetésére. Ez gyakran emésztési zavarok vagy gyomorégés formájában jelentkező fájdalom vagy kellemetlen érzés.


Az N-nitrozo-dimetil-amin (NDMA), más néven dimetil-nitrózamin (DMN) mérsékelten illékony szerves vegyület.


Számos ipari folyamat melléktermékeként keletkezik, és nagyon kis mennyiségben egyes – különösen a hőkezelt, füstölt vagy pácolt – élelmiszerekben is megtalálható.

Elsősorban a máj számára mérgező, ezen kívül ismert emberi rákkeltő. 

2019. szeptember 17., kedd

GAIT - Glucosamine/chondroitin Arthritis Intervention Trial (Glükózamin / Kondroitin Artritisz Intervenciós kísérlet)



Mint ahogy a korábbi Porckopás kezelése. Porcerősítő készítmények. 2.részében is írtam, a glükózamin-szulfát gyakran más hatóanyaggal kombinációban kerül forgalomba. (kondroitin, MSM, cápaporc…)

Arra azonban, hogy ezek a kombinációk valóban hatékonyabbak vagy egyáltalán hatásosak lennének, nincs egyértelmű tudományos, kísérletekkel alátámasztott bizonyíték. 

A glükózamin és a kondroitin együttes hatását több vizsgálat kutatta, sajnos nincs teljes egyezés az eredmények között. 


Mivel számos tényező befolyásolhatja a végső eredményt (hisz nincs két egyforma ember, nincs két egyforma porckopás, máshogy reagálhatnak a betegek egy adott gyógyszerre...) és eltérő a kísérletekben vizsgált betegszám, nem lehet egyértelműnek venni a végeredményt.

Azonban mai cikkemben mégis kiemelnék egy kísérletet, mert ez az egyik, amelyik a legnagyobb betegszámot vizsgálta.


Itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy megköszönjem a segítséget , a rám áldozott időt kollégámnak, Dr. Dér Péternek, a Kérdezze Gyógyszerészét csoport megalkotójának, aki felhívta a figyelmem ezekre a vizsgálatokra, szakmai tanácsaival, az általa összeszedett szakirodalmi jegyzetekkel segítette a cikk megírását.



GAIT - Glucosamine/chondroitin Arthritis Intervention Trial (Glükózamin / Kondroitin Artritisz Intervenciós kísérlet).

Ebben a nagyszabású klinikai vizsgálatban azt kutatták, hogy a glükozamin és a kondroitin-szulfát külön-külön vagy együttesen alkalmazva csökkenti-e jobban a fájdalmat a térd porckopásában szenvedő betegeknél.


A vizsgálat célja a glükózamin és a kondroitin-szulfát rövid távú (6 hónapos) fájdalomcsillapító hatékonyságának tesztelése a térd artrózisos betegeknél.


A vizsgálatban résztvevőket véletlenszerűen 5 csoportra osztották:


1. önmagában csak glükózamin
2. önmagában csak kondroitin-szulfát
3. glükózamin és kondroitin-szulfát kombinációban
4. celekoxib
5. placebo


A celekoxib a nem-szteroid gyulladásgátlók (NSAID-ok) csoportjába tartozó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású vényköteles gyógyszer.


Összehasonlítás:

  • A glükózamint és a kondroitin-szulfátot és ezek kombinációját a placebóval hasonlították össze.
  • A cekoxibet, amely igen hatékony az artrózis fájdalmainak kezelésében, a placebóval hasonlították össze.


Kettős vak vizsgálat lévén, sem a kutatók, sem a résztvevők nem tudták, hogy az öt kezelési csoport közül melyikben vannak a résztvevők.

A kezelés 24 hétig tartott.

Az eredményeket a vizsgálat kezdetén, valamint a 4., 8., 16. és 24. héten értékelték ki.

Szempontok:

  • a résztvevők tüneteinek javulása
  • az alkalmazott szerekkel szemben kialakuló esetleges káros mellékhatás


A résztvevőket az általuk érzékelt fájdalom alapján 2 alcsoportra osztották:

  • Enyhe fájdalom: 1 229 résztvevő (78%)
  • Közepesen súlyos vagy súlyos fájdalom: 354 résztvevő (22%)


A kezelésre adott pozitív választ úgy határozták meg, hogy a fájdalom legalább 20% -kal kell, hogy csökkenjen a kísérlet végére, a vizsgálat kezdetéhez képest.




Valamennyi résztvevőnek lehetősége volt arra, hogy szükség esetén fájdalomcsillapító hatású gyógyszert (napi maximum 4000 mg paracetamolt) vegyen be, ha annak szükségét érzi. Kivéve a fájdalom értékelését megelőző 24 órában.

A paracetamol-fogyasztás alacsony volt: átlagosan a résztvevők kevesebb, mint napi két 500 mg-os tablettát vettek be.


Mennyibe került a GAIT?

Az elsődleges GAIT-tanulmány alig több, mint 12,5 millió dollárba került.


Milyen adagokat alkalmaztak a kontrollcsoportok kezeléséhez?


Az alkalmazott dózisok tudományos irodalomban javasolt dózisokon alapultak.

1. Önmagában glükozamin: napi 1500 mg, napi háromszor 500 mg formájában
2. Csak kondroitin-szulfát: napi 1200 mg, napi háromszor 400 mg formájában
3. Glükozamin és kondroitin-szulfát kombinálva: azonos adagok - 1500 mg és 1200 mg naponta
4. Celekoxib: 200 mg naponta


 Proenzi Akció


Melyek voltak a tanulmány legfontosabb eredményei?

A kutatók megállapították, hogy:


1. A celecoxib-ot szedő résztvevők kimutatható fájdalomcsillapító hatást tapasztaltak a placebóval szemben. A celecoxib-et szedők 70% -ánál legalább 20% -kal csökkent a fájdalom, vagyis pozitív választ tapasztaltak. A placeboval kezelt betegek 60% -a számolt be 20%-os fájdalom csökkenésről.

2. Összességében nem volt szignifikáns különbség a többi vizsgált kezelés és a placebo között.

3. Az eredmények azt mutatták, hogy a közepesen súlyos vagy súlyos fájdalommal rendelkező résztvevők kb. 79%-ánál (szemben a placebó csoport 54%-ával) a kombináció pozitív eredményt hozott. Vagyis a résztvevők 20% -os vagy annál nagyobb fájdalomcsillapító hatást tapasztaltak.

A kutatók szerint ezen alcsoport kicsi mérete miatt ezeket az eredményeket előzetesnek kell tekinteni, és további vizsgálatok során meg kell erősíteni.

4. Az enyhe fájdalom alcsoportjának résztvevőinél ez a hatás nem jelentkezett.


Voltak-e mellékhatásai a kezeléseknek?


A vizsgálat során 77 esetben jelentettek súlyos mellékhatást.

A 77 eset közül csak háromban volt bizonyítható, hogy a kísérletben szedett készítmény okozza a mellékhatást.

A legtöbb mellékhatás enyhe volt - például gyomorpanaszok. Közel azonos mértékben fordult elő az 5 csoportban résztvevők között.

Ezen túlmenően kimutatták, hogy a celecoxib alkalmazása esetében nem voltak gyakoribbak a kardiovaszkuláris események előfordulása, vagyis szedése nem jár kardiovaszkuláris kockázattal.


A GAIT csapata végzett-e további kutatást a glükózaminról és a kondroitin-szulfátról?


Igen. Az eredeti GAIT-tanulmány egy kiegészítő tanulmányt tartalmazott annak megvizsgálására, hogy ezek az étrend-kiegészítők csökkenthetik-e a térd artrózisa által okozott szerkezeti károkat a porcszövetben.

A kiegészítő vizsgálatban részvevő betegek lehetőséget kaptak arra, hogy további 18 hónapig, összesen 2 évig folytassák eredeti vizsgálati kezelését.



A kiegészítő vizsgálat végén a kutatócsoport 581 artrózisos térdre vonatkozóan gyűjtött be adatokat.

A röntgenadatok kiértékelése után arra a következtetésre jutottak, hogy a térd artrózis mértékének csökkentésében a glükozamin és a kondroitin-szulfát együttesen alkalmazva nem hatékonyabb, mint a placebó. Bár azt a kutatók is megjegyezték, hogy a placebó csoportban a vártál kisebb mértékű volt a porckopás mértéke.

2019. szeptember 16., hétfő

Porckopás kezelése. Porcerősítő készítmények. 2.rész



Az előző cikkből kiderült, mi okozza a porckopást, milyen hajlamosító tényezők befolyásolják a kialakulását és milyen tünetekkel járhat. Emellett szó esett a megelőzés fontosságáról és annak mikéntjéről.

Ma arra keressük a választ, milyen készítmények segíthetnek a megelőzésben és a kialakult állapot fenntartásában, a folyamat lassításában.


Szándékosan nem írtam, hogy mivel gyógyíthatjuk meg a porckopást, mert a károsodott porcot pótolni, visszanöveszteni nem lehet. Ezért is különösen fontos a megelőzés, az hogy időben felfigyeljünk, és komolyan vegyük a kezdeti tüneteket.


A forgalomban lévő porcvédő készítményeknek 3 fő összetevője van:

·         a glükózamin-szulfát
·         a kondroitin-szulfát
·         a hialuronsav


Vannak olyan porcerősítők, amelyek önállóan tartalmaznak 1-1 hatóanyagot és találkozhatunk olyanokkal, ahol ezek egymással és/vagy más hatóanyagokkal (például MSM, cápaporc, kurkuma…) kombinációban vannak benne az adott készítményben.


Mindhárom hatóanyag a porcszövet fontos építőanyaga.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy nincs szó a sérült porc helyreállításáról vagy gyógyításról. Csupán a folyamatot lassítani lehet ezekkel a készítményekkel.


Minden termékre igaz, hogy kúraszerű alkalmazása hozhat csak eredményt.
4 hét szedés után érezhető az első pozitív hatás és 3 hónap folyamatos alkalmazásra van szükség a megfelelő eredmény eléréséhez.


Nagyon fontos, hogy a porcvédő készítmények szedésekor oda figyelni a megfelelő vízfogyasztásra!
Mivel ezek a hatóanyagok részben a vízmegkötő képességüknek köszönhetően fejtik ki hatásukat elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel a terápiás hatás eléréséhez.


 Proenzi AKCIÓ




Nézzük sorba, mit érdemes tudni a porcvédő hatóanyagokról:

1. Glükózamin-szulfát.


A glükózamin magának a porcszövetnek és az ízületi folyadéknak is természetes alkotórésze.

Az elmúlt 20 évben számos tanulmány vizsgálta a glükózamin-szulfát hatékonyságát porckopás kezelésében. Klinikai vizsgálatok alátámasztották, hogy az 1500mg–os napi bevitel enyhíti a porckopás tüneteit (fájdalom, merevség...) és lassítja az artrózis lefolyását.


Hogyan hat a glükózamin?
  • A glükózamin-szulfát stimulálja a kondroitin és a hialuronsav képződését az ízületekben.
  • Emellett gátolja a porcszövetet bontó enzimeket, így lassítja vagy megállíthatja a porcszövet pusztulását.
  • A glükozamin-szulfát csökkenti az ízületi gyulladásokkal összefüggő fájdalmat, merevséget és duzzanatot.
  • A kezelés befejezése után akár 3 hónapig biztosítani képes a tünetek enyhülését.



Glükózamin-szulfát tartalmú gyógyszerek-önállóan:

Mindegyik táblázatban megtalálható készítmény gyógyszer, így mind elszámolható egészségpénztári kártyára.





Név
Hatóanyagtartalom/1db
Kiszerelés
Ajánlott adagolás (betegtájékoztató)
DONA 750mg filmtabletta

750mg
60x
2×1 filmtabletta
(1500 mg/nap), kúraszerű adagolásban.


A tablettákat vízzel vagy egyéb alkalmas folyadékkal kell lenyelni.
DONA 1500mg belsőleges por

1500mg
20x
Felnőtteknek naponta 1 tasak por (1500 mg/nap), kúraszerű adagolásban.


A por-tasak tartalmát egy pohár vízben feloldva ajánlott bevenni.
Glukozamin Pharma Nord 400 mg kemény kapszula

400mg
90x/270x
Naponta 3x1 kapszula (egyenértékű 1200 mg glükózaminnal).


A teljes napi adag egyszerre is bevehető. A kapszulá(ka)t egy teljes pohár vízzel kell bevenni.
Gool 1500 mg por belsőleges oldathoz

1500mg
20x
Napi 1 tasak.


Oldja fel a tasak tartalmát egy pohár vízben (kb. 2,5 deciliter), és lehetőleg étkezéskor fogyassza el.
Movex 1500 mg por belsőleges oldathoz

1500mg
30/60x
Felnőtteknek a napi dózis 1 tasak por (1500 mg/nap), kúraszerű adagolásban.


A por-tasak tartalmát egy pohár vízben feloldva, étkezés közben ajánlott bevenni.



A táblázatban csak a vény nélkül megvásárolható gyógyszerek találhatóak meg.


Az étrend-kiegészítők többségében található glükózamin-szulfátot kagylóhéjból nyerik ki. (az erre allergiásoknak tilos a szedése) 

Kimondottan zöldkagyló tartalmú készítmények is vannak forgalomban a porcerősítő étrend-kiegészítők között. (ld. lentebb a táblázatban)



Fontos! A glükózamin kezelés alatt az asztmás tünetek súlyosbodhatnak.


Lehetséges mellékhatások. A glükózamin szedésének mellékhatásai enyhék és ritkán alakulnak ki, de a következők fordulhatnak elő:

·         gyomorpanaszok
·         székrekedés
·         hasmenés
·         fejfájás
·         kiütések


A glükózamin-szulfát gyakran más hatóanyaggal kombinációban kerül forgalomba. (kondroitin, MSM, cápaporc…)
Arra azonban, hogy ezek a kombinációk valóban hatékonyabbak vagy egyáltalán hatásosak lennének, nincs egyértelmű tudományos, kísérletekkel alátámasztott bizonyíték. 


2. Kondroitin-szulfát.



Ez a hatóanyag - a glükózaminhoz hasonlóan – a porc egyik fő alkotóeleme, amit kiváló vízmegkötő képesség jellemez. Ezáltal biztosítja a porc rugalmasságát.

A kondroitin-szulfát fokozza a proteoglikán- (erről volt szó az első részben), a kollagén és a hialuronsav termelődését.
Másik hatása, hogy gátolja a lebontó enzimek aktivitását, a porcszövet további pusztulását. 

A klinikai eredmények azt mutatják, hogy a kondroitin-szulfát terápia után a fájdalom csökken, vagy megszűnik, továbbá javul az ízületek mozgathatósága.

Leggyakrabban MSM-mel és glükózamin-szulfáttal kombináltan tartalmazzák a készítmények. Önállóan csak vényköteles gyógyszerként van forgalomban.

Az étrend-kiegészítők többségében található kondroitin-szulfátot állatok, például tehén, sertés vagy cápa porcából állítják elő.



3. Hialuronsav.


A hialuronsav jelen van az ízületeket körülvevő ízületi folyadékban.

Fontos szerepet játszik az ízületek egészségének megőrzésében, felelős az ízületi porcok rugalmasságáért, emellett biztosítja az ízületi folyadék megfelelő viszkozitását is.

A hialuronsav fontos jellemzője, hogy nagy mennyiségű vizet, saját tömegének mintegy ezerszeresét képes megkötni. Így képes biztosítani az ízületi folyadék megfelelő viszkozitását.

Az artrózisban szenvedő betegeknél kimutatható, hogy csökkent mennyiségű hialuronsavat tartalmaz szervezetükben az ízületi folyadék.

A helyzetet tovább rontja, hogy a gyulladás következtében a hialuronsav bomlása is felgyorsul, ezáltal tovább csökken az ízületi folyadék hialuronsav szintje, ezáltal a viszkozitása is.


A hialuronsav alkalmazási módjai:

·         közvetlenül az érintett ízületbe injekciózva
·         szájon át szedhető készítményként


Bár a hialuronsav tartalmú injekciós kezelést régóta és jó eredménnyel alkalmazzák elsősorban térdízületi, és más lokalizációjú porckopás kezelésére, mégis relatív kevés ilyen kezelést végeznek el.

Ennek több oka is lehetséges. Egyrészt az ilyen típusú beavatkozástól sok orvos és beteg egyaránt elzárkózik. Másrészt ezek a készítmények meglehetősen drágák.

Talán ez is az oka, hogy az elmúlt években megnőtt az érdeklődés a szájon át szedhető hialuronsav tartalmú készítmények iránt.

Különböző molekula méretű hialuronsav létezik. A szakértők szerint a nagy (1-5 millió Dalton) molekulájú hialuronsav a legjobb hatású, és ez hasonlít leginkább a szervezetben található formára. (Az ettől kisebb molekulák ugyanis nem képesek a megfelelő receptorokhoz kötődni. így elmarad a várt hatás.)

A rendszeres hialuronsav szedés növeli az ízületi folyadék viszkozitását, ezáltal védi az ízületi porcot, és fenntartja az ízületek megfelelő rugalmasságát és hajlékonyságát.


Kombinációkban előforduló hatóanyagok:

MSM (metil-szulfonil-metán):

A szervezetben természetes formában is jelen lévő szerves kénvegyület, amely fontos szerepet játszik egyes aminosavak és enzimek előállításában.

Megtalálható több élelmiszerben, például friss zöldségekben, húsban és tejtermékekben.

Gyulladásgátló hatású. MSM tartalmú étrend-kiegészítők szedése segíthet az ízületi gyulladás tüneteinek enyhítésében. Csökkentik a fájdalmat, a duzzanatot és a merevséget.

A porckopás kezelésére összeállított vény nélkül megvásárolható készítmények általában kombinációban tartalmazzák glükózamin- és kondroitin-szulfáttal.

Az MSM jótékony hatását különféle területeken használják (például sportolók edzés utáni regenerációjának elősegítése, szénanátha tüneteinek csökkentésére, külsőleges készítményben – rosacea kezelése, gyomorfekély ellen…), de ez egy másik cikk témája lesz egyszer.


Kurkuma:

Az emberek évezredek óta használják a kurkumát különböző egészségügyi problémákra.
Az egyik hatóanyaga, a kurkumin gyulladáscsökkentő. Ezért a hatásáért szerepel számos porcvédő készítmény összetevői között.


 Újra szeretném kiemelni, hogy ezenek a készítményeknek a szedésekor oda kell figyelni a megfelelő (minimum napi 2 liter) folyadék bevitelre, mert enélkül a terápia hatástalan lehet.






A táblázatban a készítmény nevére kattintva, bővebb információkhoz juthatnak magáról az adott készítményről.




Név
Hatóanyagok/1db
Ajánlott adagolás
(betegtájékoztató)
EP* elszámolhatóság





Glükozamin-szulfát 500mg
D3-vitamin 80NE
K1-vitamin 25µg
C-vitamin 30mg
Cink 3,33mg
Mangán 0,16mg
Réz 200µg
Kalcium 133,33mg
Magnézium 150mg
Foszfor 50mg



Felnőtteknek naponta
3 filmtabletta.

A készítmény étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül is szedhető.





IGEN







Glükozamin-szulfát 750mg
Kondroitin-szulfát-nátrium 60mg
C-vitamin 60mg
D3-vitamin 600NE

Felnőtteknek naponta
2 filmtabletta.

A napi adagot célszerű két részletben (reggel és este) bevenni egy pohár vízzel. A készítmény étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül is szedhető.






IGEN









Glukózamin-szulfát 500mg
Kondroitin-szulfát 200mg
MSM 300mg

Felnőtteknek napi 3x1 db filmtabletta, étkezés után.

A napi adag egyszerre is bevehető. Ajánlatos sok folyadék fogyasztása (legalább 2 l naponta). Ha nyelési nehézségek merülnek fel, a tabletta feldarabolható vagy összetörhető.







IGEN








Glükózamin-szulfát 750mg
Kondroitin-szulfát 50mg
Boswellia serrata kivonat 75mg
BioPerine® (fekete bors kivonat) 7,5 mg

ExPur komplex:
Kollagén, II. típus 10,0μg
C-vitamin 6mg
Fehér fűz kivonat 80mg
-ebből szalicin 40mg
Curcuma longa kivonat 52,63mg -ebből kurkumin 50mg
Mangán 0,3mg








Felnőtteknek napi 2 tabletta, étkezés után egyszerre vagy két részletben bevéve.








NEM



Glükozamin szulfát 500mg
Kondroitin szulfát 200mg
MSM 300mg

Felnőtteknek napi 2x 1 filmtablettát folyadékkal egészben lenyelni.



IGEN






Kondroitin-szulfát 800mg

Felnőtteknek napi 1x1 filmtabletta.

Szedése csak sok folyadék bevitellel ajánlott.




IGEN







Glükozamin-szulfát 500mg
Kondroitin-szulfát 20mg
Kollagén 50mg
Metil-Szulfonil-Metán (MSM) 200mg
C-vitamin 30mg
D3-vitamin 200NE
K2-vitamin 5µg
Kalcium 150mg
Cink 5mg
Mangán 0,8mg
Réz 0,5mg

Felnőtteknek napi 3×1 filmtabletta szedése javasolt.

A termék szedése alatt sok folyadék (minimum 2 liter naponta) bevitele ajánlott. Javasolt a tablettákat étkezés közben vagy után bőséges folyadékkal lenyelni.







IGEN



Hialuronsav 100mg

Napi 1 tablettát étkezés után egészben vízzel lenyelni.



NEM



Kurkuma kivonat 106mg

Napi 1 tablettát étkezés előtt bő folyadékkal egészben lenyelni.



NEM


Glükózamin 280 mg
MSM 500mg
Panax gineng gyökér kivonat 100 mg
-ebből ginsenozid 4mg


Felnőttek számára naponta 2x1 tabletta, ügyelve a bőséges folyadék bevitelre.



NEM



Glukozamin-szulfát 710mg
Kondroitin-szulfát 200mg
Metil-szulfonil-metán (MSM) 200mg
Kollagén (II. típusú) 50mg
C-vitamin (aszkorbinsav) 40mg




Felnőttek számára napi 2 tabletta.



IGEN




Glükozamin 332mg
MSM 300mg
Kondroitin-szulfát 200 mg
Magnézium 54mg
Kollagén 40µg
Nagy csalán kivonat 100mg




Napi 2 x 1 tabletta folyadékkal lenyelve.



NEM



Kurkuma 260 mg
Citrus bioflavonoid 50mg
Kollagén 20 mg
Hyaluronsav 15mg


Felnőtteknek naponta 2 kapszula bőséges folyadékkal lenyelve.


NEM






Kurkuma kivonat 120mg
(megfelel 480 mg szárított gyógynövénynek)
Zöldajkú kagyló koncentrátum 110mg
(megfelel 1100mg kagyló őrleménynek)
Glukozaminoglikán (GAG) 38,5mg
Kondroitin-szulfát 80mg
Csűdfű gyökér kivonat 70mg (megfelel 700mg szárított gyógynövénynek)






Naponta 2 x 1 kapszula bőséges folyadékkal lenyelve.






NEM


Aktív anyagok 2 kapszlában: kondroitin-szulfát: 120 mg, mukopoliszacharid: 60 mg



Ajánlott naponta 2 × 1 kapszula szedése.


NEM






Glükózamin-szulfát 500mg
Kollagén 40mg
Metil-szulfonil-metán (MSM) 200mg
D3-vitamin 133,33NE
C-vitamin 26,66mg
Kalcium 133,33mg
Mangán 0,66mg
Réz 333,33µg
Cink 3,33mg


Felnőttek számára napi 3 tabletta folyamatos szedése javasolt.

A termék szedése során ügyelni kell a bőséges folyadékbevitelre (minimum 2 liter naponta)!





IGEN



Zöldkagyló 500mg
- melyből glükózaminoglikán (GAG) tartalom min.10mg


Felnőtteknek naponta 3 kapszulát bő folyadékkal lenyelni.


NEM


Hialuronsav 100mg

Naponta 1 tablettát bő folyadékkal lenyelni.


NEM






Hialuronsav 50mg

Napi 1 tabletta, főétkezések előtt bőséges folyadékkal, szétrágás nélkül nyelje le.




NEM




Hialuronsav 40mg

Felnőtteknek étkezés közben naponta 1-2 kapszula.



NEM

 A táblázatban található adatok a termék gyártóinak hivatalos oldaláról származnak.
* EP=egészségpénztári


Kapcsolódó írásaim:


2019. szeptember 10., kedd

Porckopás kezelése. Porcerősítő készítmények. 1.rész



A porckopás (artrózis) témáját két részre bontottam, mert túl hosszú lett volna egyben mindent kifejteni.

A mai első részben az általános tudnivalók kerülnek előtérbe. Arra keressük a választ, hogy mi okozza a porckopást. Hogyan alakul ki és milyen tünetei vannak. Mi segíthet a megelőzésben.


A következő rész témája pedig a porckopás kezelésének lehetőségei és a porcerősítő anyagok hatásának kifejtése, illetve a tőlem megszokott táblázatos formában, a porcerősítő készítmények összehasonlítására kerül sor.


Ahhoz, hogy megértsük, miért lehet szükség porcerősítő készítményekre, először néhány általános tudnivalóval kezdünk.

Először azt nézzük át, hogy mi is az a porc és mi az ízület. Egyezik a kettő? Mi a kapcsolat közöttük?

A könnyebb megértéshez nézzük ezt a képet: 



(forrás:wikipédia)


A test csontjai ízületekkel kapcsolódnak egymáshoz.


Az ízületek teszik lehetővé a különféle mozgásokat. (A térdízületnek és csípőízületnek köszönhetjük a járást, a vállízület segít többek között az öltözködésben...)

Ahogy az ábra is mutatja, a csontok végét sima felületű, rugalmas ízületi porc (üvegporc) borítja. (vagyis a porc az ízület egyik része, nem azonos vele) A porcszövet vastagsága változó. Néhány tized millimétertől 2mm-ig terjedhet.


Mozgás szempontjából a simaság mellett a porcok legfontosabb tulajdonsága a rugalmasság. Ez a porc víztartalmától függ.

Az üvegporcban legnagyobb mennyiségben megtalálható fehérje a kollagén.

Az ún. proteoglikánok (fehérjéből és szénhidrátból álló óriás molekulák) megkötik meg a porc tömegének legnagyobb részét (70-80%-át) adó vízmolekulákat.

A porcszövetben található nagy mennyiségű víz teszi lehetővé a porc rugalmasságát.

A kor előrehaladtával (már 30-35 éves korban) a szervezetünkben, szöveteinkben a víz mennyisége folyamatosan csökken.
A porcszövet tekintetében ez azzal jár, hogy csökken rugalmassága, romlik a nyomó erőkkel szembeni ellenállása. Idővel a tükörsima porcfelszín egyenetlenné, töredezetté válik.



 Proenzi AKCIÓ


A gondtalan mozgást - a porcok simasága és rugalmassága mellett - az ízületi folyadék, mint egyfajta kenőanyag is segíti. Ezt a folyadékot az ízületi tok belső felszínét borító ízületi belhártya (szinovium) termeli.



Az ízületi folyadéknak van egy másik, nagyon fontos feladata is. A porcszövetnek, bár élő szövet, nincs vérkeringése. A porcsejtek táplálkozása az ízületi folyadékból történik.


Ha az ízületi folyadék termelődésében probléma merül fel (mennyisége csökken, sűrűsége megváltozik...), az egyből két ponton is fájdalmassá teheti a mozgást:

- elveszti a kenőanyagként betöltött szerepét
- azáltal, hogy a porcsejtek táplálása zavart szenved, a porcszövet pusztulásnak indul („kopik”)



(Visszatérve az ízület felépítésére: - zárójelbe teszem, mert ez már csak a teljesség igényéért, vagy érdekességként írom le:
A két felszín között található az ízületi rés (ill. üreg).
Az ízületeket kívülről egy zárt kötőszöveti tok veszi körül. Ennek a belső felszínét borító ízületi belhártya termeli az ízületi folyadékot. A tok külső rétege rostos kötőszövet, amelynek elsősorban védelmi szerepe van és amelyet még ízületi szalagok is erősítenek.)


A porcszövetnek több fajtája is létezik a fentebb tárgyalt üvegporc/hyalinporc mellett (például a csigolyák közötti porckorongok külső gyűrűjét alkotó kollagénrostos porc / rostos porc, vagy a fülkagylóban található rugalmas porc), de ezekre most nem térnék ki, mert a cikk szempontjából nem fontosak.



A porckopás (artrózis) az ízületek leggyakoribb betegsége, a felnőttkorú lakosság közel egyharmadát érinti.


Artrózisban szenvedő betegeknél az ízületekben található porcszövet elvékonyodik, sima felszíne megsérül, legvégső esetben pedig teljesen felszívódhat. A porc teljes pusztulásának következménye, hogy a csontok gyakorlatilag egymáson súrlódnak, ami nem kis fájdalommal jár.

A betegség a test bármelyik ízületét érintheti. Leggyakrabban azok az ízületek érintettek, amelyekre a testsúlyunk nagy része „nehezedik”. Vagyis a csípő, a térd és a boka ízületei. 
Emellett az ujjakban kialakuló artrózis is gyakori betegség.


Mi okozza a porckopást?


Az artrózis pontos oka ismeretlen.

Feltételezések szerint, több tényező együttes jelenléte szükséges kialakulásához. Ezért fordulhat elő, hogy sokaknál csak idősebb korban jelentkezik, de egyre gyakrabban érint fiatalokat is.

Ilyen tényezők az öröklött hajlam, a fokozott megterhelés (nehéz, fizikai munka, versenyszerű sport, túlsúly) és az ízületek többszöri, panaszt sok esetben nem is okozó sérülései (sportsérülés, öregedés, izomgyengeség…).


Milyen hajlamosító tényezői vannak a porckopás kialakulásának?


- Kor.
A kor előre haladtával fokozódik a porckopás kialakulásának esélye. (Lásd kicsit fentebb, amikor a porcszövet víztartalmáról és rugalmasságáról van szó.)


- Nem.
Nőknél gyakrabban alakul ki artrózis, mint férfiak esetében. Az anatómiai különbségek (vékonyabb combcsontot, keskenyebb térdkalács…), korábbi sérüléseinek és a hormonális hatásoknak (Különösen a menopauza utáni nők esetében van fokozott kockázata a porckopás kialakulásának. Ami az ösztrogénszint csökkenésével van összefüggésben.) a különbségei is szerepet játszhatnak.


- Genetikai és örökletes tényezők.
Ezek bizonyos embereknél növelik a kialakulás kockázatát. Ide sorolnám az alkati tényezőket is, mint például az ízületi lazaság, X-térd, O-láb.


- Betegségek.
Vannak olyan betegségek, amelyek károsan befolyásolják a porcszövet szerkezetét (például a köszvény, a reumatoid artritisz-RA, pikkelysömör...).


- Különböző fizikai tevékenységek (sport, nehéz fizikai munka) általi károsodás.
Ezt azt gondolom nem kell bővebben kifejtenem.




- Életmód.
Mozgásszegény életmód, ülőmunka, helytelen testtartás, megterhelő sportok (például betonon történő futás).


-Túlsúly.
Minél nagyobb fokú az elhízás, annál nagyobb terhelést jelent az ízületekre.


Milyen tünetekkel jár a porckopás?


Az artrózis általában lassan alakul ki és a kezdeti időszakban nem okoz panaszokat.
Sőt, gyakran az is előfordul, hogy a beteg előrehaladott állapotban sem tapasztal tüneteket. Ez egyénenként változó.

A korai artrózis esetén akut fájdalmat tapasztal a beteg, ami magától szépen lassan elmúlik, azonban megerőltetést követően a fájdalom visszatér.

Az idő előre haladtával, a porckopás folyamatosan súlyosbodik, így a fájdalom állandóvá, krónikussá válik és az alábbi tünetek tapasztalhatók.


Általános tünetei:

- ízületi fájdalom, merevség a mozgás során, különösen a mozgás megkezdésekor – folyamatos mozgásra enyhül
- duzzadt ízületek mozgás után – pihenés közben válik láthatóvá
- ízületi fájdalom az időjárás változásakor
- melegség érzet az érintett területen
- crepitus - az ízületekből jövő ropogó hang lehet teljesen ártalmatlan is, de ha gyakran előfordul, és fájdalom is társul hozzá, érdemes orvoshoz fordulnunk



Tünetei térd esetében:


A porckopás általában mindkét térdet érinti.
Kivéve abban az esetben, ha kialakulásának hátterében sérülés áll - ilyen esetben lehet érintett csak az egyik térd.


- Fájdalom alakul ki gyalogláskor, különösen emelkedőn felfelé gyaloglás esetében vagy lépcsőzésnél.

- Merev térd, az ízület mozgásterjedelmének beszűkülése, ami ebben az esetben megnehezíti a láb kiegyenesítését.

- Recsegő hang hallatszik a térd ki- és behajlításánál.



Tünetei csípő esetében:


- A csípőízület bármilyen mozgása (például a felállás vagy a leülés) nehézségeket okoz.

- Magának a csípőnek a fájdalma a betegség általános jellemzője. A csípőben lévő porckopás miatt kisugározhat a fájdalom a térd, a comb és a fenék területére is.

- Derék- és nyaki fájdalom, merevség - gerincet érintő porckopás esetén.


Tünetei ujjak esetében:


- Fájdalom, merevség és duzzanat az ujjakon.
- Csontos kinövések, dudorok kialakulása.
- Az ujjak enyhe oldalirányú elhajlása az érintett ízületeknél.
- Folyadékkal teli csomók vagy ciszták az ujjakon, amelyek érintése fájdalommal járhat.
- Előfordulhat, hogy a fájdalom magától csökken, és végül megszűnik, de a duzzanat és a dudorok továbbra is megmaradnak.



Hogyan lehet megelőzni a porckopást?


Mint a legtöbb betegség esetében, a legjobb megoldás a megelőzés.

Azt tudni kell, hogy az egyszer már elkopott üvegporc többé nem építhető vissza. Lassítani lehet, de a porckopás sajnos nem visszafordítható folyamat.

Mivel viszont a kezdeti állapotban nem jár könnyen beazonosítható tünetekkel (nem biztos, hogy egy magától múló térdfájásnak jelentőséget tulajdonít a beteg) vagy egyáltalán nem okoz fájdalmat, így a legtöbb esetben nem kezdődik el időben a kezelés.



A megelőzés lehetőségeinek egy része a kialakulásának okában keresendő. Más részükre (kor, nem, genetikai hajlam…) nem lehetünk befolyással.

- Az ideális testsúly elérése és megtartása.

- Rendszeres, kímélő (vagyis nem sportszerű, az ízületek számára nem megterhelő) testmozgás. Például úszás, séta, kerékpározás.

-  Helyes testtartás elsajátítása. (Ebben például sokat segít a rendszeres úszás)


Emellett a következő részben tárgyalt porcerősítő / porcvédő készítmények alkalmazása. (glükózamin, kondroitin, hialuronsav…) és ezek mellé a megfelelő folyadékbevitel is nagyon fontos!


Kapcsolódó írásaim: