Ma folytatjuk a nemrégiben megkezdett témánkat a folsavról, csak már más megközelítésben.
- Bevallom ezt a cikket kicsit később akartam feltenni, de az előző részhez érkező egyik kérdés miatt annyira aktuálissá vált, hogy gondoltam nem várok vele tovább.
A folsav és a terhesség.
Várandósság alatt megnő a szervezet folsav igénye!
Terhesség alatt elsősorban a velőcső-záródási rendellenességek megelőzése miatt van nagy szerepe, hiszen a terhesség korai szakaszában a fejlődő embrió gerincét, a velőcsövet lezáró folyamat csak folsav megfelelő mennyiségű jelenlétében megy végbe hibátlanul.
A terhesség során a magzat fejlődését leginkább a sejtosztódás határozza meg, ezért a megfelelő mennyiségű folsav bevitele a DNS előállításában betöltött szerepe miatt rendkívül fontos.
Az ajánlott napi adag 0,4-0,8 mg. Maximálisan napi 1 mg vehető be! (Más források szerint a napi szükséglet 0,05-0,2 mg, ami terhesség alatt 0,3-0,4 mg-ra nő.)
(Egy kis megjegyzés: A folsav átjut az anyatejbe, ezért szoptatás idején csak az előny/kockázat mérlegelése mellett adható.)
A velőcső záródási rendellenességek (agy- és koponyahiány, nyitott gerinc) a leggyakoribb fejlődési rendellenességek közé tartoznak.
A magzati idegrendszer fejlődése során az agy és a gerincvelő az ún. velőlemezből alakul ki, amely normális esetben velőcsővé záródik. Ha ez a záródás elmarad vagy nem teljes, akkor beszélünk velőcső záródási rendellenességről.
A velőcső záródására a terhesség 28.napjára fejeződik be.
Folsav pótlásának lehetőségei.
A folsav felszívódása érdekes módon a mesterséges készítményekből jobb, mint a természetes forrásokból. Azt érdemes tudni, hogy a folsav felszívódásához és megfelelő raktározásához B12-vitamin szükséges. (a kombinált vitaminokban, mint a terhesvitaminokban , mind a kettő megvan)
Legjobb természetes folsav forrásaink a leveles zöldségek (elsősorban a spenót), a gyümölcsök, a máj, a búzacsíra és az élesztő.
Gyógyszer és étrendkiegészítő formájában mind önmagában, mind komplex készítményben (multivitaminok, terhesvitaminok) megtalálható.
Folsav és metafolin.
"Magyarországon a nők akár 56%-a nem képes a folsavat megfelelően hasznosítani, teljes mértékben biológiailag aktív formává, foláttá alakítani." (Czeizel E. et al (2001): A metiléntetrahidrofolát-reduktáz (MTHFR) gén polimorfizmusának (C677T) magyarországi gyakorisága. Orvosi Hetilap 2001, 142 (23), 1227-1229).
A folsav maga nem biológiailag aktív forma, a szervezet alakítja át azzá, így tudja a megfelelő hatásokat elérni.
A metafolin ezzel szemben már a biológiailag aktív folát formának egy kalcium vegyülete. Így a metafolinhatóanyag könnyebben hasznosítható a szervezet számára.
Remélem hasznos volt ez a kis összegzés!
Kapcsolódó írásaim: