2011. július 26., kedd

Helyi hatású fogamzásgátló gyógyszerek.


Írtam az előző bejegyzés végén, hogy ez kisebb lélegzetvételű lesz, mint általában.
Ennek az az egészen prózai oka, hogy Magyarországon két néven van forgalomban ilyen jellegű készítmény.

Helyi, hormonmentes fogamzásgátlás lehetséges egyrészt óvszerrel (ami nem csak a nem kívánt terhességtől véd, hanem a nem úton terjedő betegségektől is), másrészt a hüvelybe juttatott spermaölő hatású krémmel, kúppal, vagy hüvelytablettával.
Míg az óvszer egyik előnye, hogy „azonnal hat”, nem kell várni az aktussal, addig a gyógyszereknek (gyógyszerformától függően eltérő, részletesen ld. lentebb) idő kell a védelem kialakulásához.

Bár hatékonyságuk nem éri el az orális ( szájon át szedhető ) fogamzásgátlók hatékonyságát, megbízhatóan védenek, amennyiben pontosan betartják a használati útmutató minden pontját.

Ezeket a készítményeket nem ajánlott más hüvelybe helyezendő gyógyszerrel egyidejűleg használni, mert ronthatják egymás hatásfokát!
Illetve ami még fontos információ, hogy közösülés után közvetlenül kizárólag külső tisztálkodás megengedett, de legalább 2 órán át kell várni, mielőtt vízzel hüvelyi irrigációt végeznénk.

Árban ugyan gazdaságosabbak a nagyobb kiszerelések; első alkalommal mégis érdemes a kisebbel kezdeni, mert érzékenyek lehetnek a hatóanyagra (kipirosodás, csípő érzés, enyhe helyi irritáció, viszketés, meleg érzet...)
Sok esetben nem is a nőknél, hanem a férfiaknál tapasztalható ilyen tünet.

Az egyik helyi hatású fogamzásgátló készítmény a Patentex Oval hüvelykúp (6 x, vagy12 x kiszerelésben)
Hatóanyaga a nonoxinolum, amely spermaölő (spermicid) hatása mellett baktérium és gombaölő hatással is bír.

Alkalmazása:

1. A hüvelykúpot a nemi érintkezés előtt legalább tíz perccel helyezze a hüvelybe ujjnyi mélyre.
Ez az az idő, amely alatt a fogamzásgátló hatóanyag a hüvelyben eloszlik és megfelelő védelmet nyújt.

2. Ha a behelyezéstől számított 1 órán belül nem történik magömlés, javasolt egy új hüvelykúp behelyezése, noha a készítmény hatása 2 óráig megmarad.

3. Az aktus megismétlése előtt - az eltelt időtől függetlenül - midig egy új kúpot kell behelyezni, majd újra 10 percet kell várni.


Szexuális úton terjedő betegségek elleni védekezésnél gumióvszerrel együtt kell (lehet) alkalmazni.

Terhesség, szoptatás ideje alatt nem javallott a Patentex oval használata. (nincs megfelelő tapasztalat)


A másik ilyen készítmény Pharmatex néven van forgalomban. Ennek több gyógyszerformája is létezik. (hüvelykúp, hüvelytabletta, hüvelykrém, hüvelykapszula)
Hatóanyaga a benzalkonium klorid spermicid hatású.
Elméleti spermicid hatékonysága in vitro (laboratóriumi vizsgálatok során)100 %-os, mert benzalkonium-klorid jelenlétében valamennyi spermasejt életképtelen.
Élettani körülmények között a spermasejteket két lépésben pusztítja el. Ez a fogamzásgátlási módszer rendkívül hatásos, ha az alkalmazás szabályait szigorúan betartják.
Fertőtlenítő hatással rendelkezik, ezáltal csökkenteni képes a szexuális úton terjedő betegségek kockázatát.


Bár eddig a készítmény alkalmazása során semmilyen magzatkárosító hatást nem észleltek, valamint a benzalkonium-kloridot az anyatejben nem mutatták ki, terhesség idején nem, szoptatás alatt pedig csak az előny/kockázat gondos mérlegelésével alkalmazható.

Adagolások:

Egyadagos hüvelykrém: a tubus védőkupakját el kell távolítani, majd a csöves részét mélyen a hüvelybe kell vezetni. Ezután a tubusra ismételten nyomást kell gyakorolni, hogy a tartalma a hüvelybe kerüljön.
A védelem azonnali és 10 órán át tart.


Hüvelytabletta: Alkalmazás előtt a tablettát meg kell nedvesíteni, ezután mélyen a hüvelybe kell helyezni.
A tabletta 8-10 perc alatt elolvad, ezért legalább 10 perccel a közösülés előtt fel kell helyezni. Az elolvadt tabletta 3 órán át hatásos.
.

Hüvelykúp: A kúpot egészen mélyen a hüvelybe kell helyezni. 5-10 perc alatt oldódik fel, ezért a közösülés előtt legalább 10 perccel kell felhelyezni. 4 órán át biztosít védelmet.


Hüvelykapszula: legalább 8 perccel a közösülés előtt. Várjon amíg teljesen feloldódik, úgy, hogy az aktív összetevő teljesen felszabadul. Ismételt közösülés esetén új kapszulát kell felhelyezni. A védelem 4 óráig tart.

Ami közös mindegyikben, hogy ismételt közösülés előtt újabb adagot kell felhelyezni, majd (kivéve a krémnél) újabb 10 percet várni.

Valójában mindegyik készítmény ugyanazt tudja. Nem jobb, vagy rosszabb egyik sem, csak egyszerűen más a gyógyszerforma. Az, hogy ki melyiket választja, attól függ, hogy melyik számára a szimpatikusabb. Van aki a hüvelykúpot szereti, mert könnyebb felhelyezni, mint a tablettát; van aki nem szereti hüvelykúp esetében a kúpalapanyag okozta zsíros érzést, ezért a tablettát preferálja; van aki a hüvelykrémet választja az azonnali védelem miatt...


És a végére egy kis összesítés.

    Név                 Gyógyszerforma   Védelem kialakulásához  Védelem ideje 
                                                                 szükséges idő   
           
Patentex Oval       Hüvelykúp                        10 perc                         1-2 óra

Pharmatex      Egyadagos hüvelykrém          Azonnal                          10 óra  
                             Hüvelytabletta                    10 perc                           3 óra
                               Hüvelykúp                        10 perc                           4 óra
                            Hüvelykapszula                  8-10 perc                         4 óra



Egy kis kiegészítéssel élnék a bejegyzéshez:

A Pharmatexnek újra beszerezhető a hüvelykréme (72g), amely egy tubusban több adagot tartalmaz.
Alkalmazása: A mellékelt applikátorral 1 adagnyi krémet kell a hüvelybe helyezni olyan mélyen, amennyire csak lehetséges. A védelem azonnali és 10 órán át tart. Ismételt közösülés esetén, azt megelőzően újabb krémadagot kell a hüvelybe juttatni.


Kapcsolódó írásaim:

- Hüvelykúpok, végbélkúpok.

Hüvelyfertőzések gyógyszeres kezelése.

Frissítve:2014.április 24-én

Ez most kimondottan női téma lesz; és mivel itt a strand szezon, ilyenkor a legnagyobb a száma a hüvelyfertőzéseknek, -gyulladásoknak.

(Ebben a bejegyzésben is – mint eddig mindig – csak recept nélkül megvehető készítményekről esik szó, így ezeket nyugodtan kereshetik a gyógyszertárakban.)



Bár többféle fertőzés létezik (okozhatja:gomba,baktérium,egysejtű,vírus), a recept nélkül kiváltható gyógyszerek többsége a hüvelygomba kezelésére terjed ki.

A legtöbb nő élete során legalább egyszer átesik ezen, de sajnos az a gyakoribb, hogy visszatérő problémát okoz. Így sok esetben nem is fordulnak orvoshoz, mert már tudják miről van szó.

Ha olyan tüneteket tapasztalnak, amelyekkel még nem találkoztak, vagy a recept nélküli készítmények nem hatnak, feltétlenül forduljanak nőgyógyászhoz! A hüvely kémhatása normál állapotban savas, amelyet a Lactobacillusok által termelt tejsav biztosít. (Ez a savas kémhatás véd a fertőzések ellen.)

A hüvelyfórában normális esetben is megtalálható a Candida albicans nevű gomba (ami a leggyakoribb oka a gombás fertőzéseknek), de a baktériumokkal egyensúlyban semmilyen káros tünetet nem okoz.

A probléma akkor kezdődik amikor ez az egyensúly valamiért felborul és túlsúlyba kerülnek a gombák. Számos oka lehet; akár az uszoda, vagy legyengült immunrendszer, hormonális hatások (menstruáció, menopausa), bizonyos gyógyszerek...

Azt lassan mindenki tudja, hogy a bélrendszerben meg kell tartani a gomba-baktérium egyensúlyt. Antibiotikum szedés esetén megelőző jelleggel, hasmenésnél terápiaként... már szinte kötelező elem valamilyen bélflóra helyreállító készítmény szedése. (Normaflore, Lactiv, Lactoseven, Bonolact, Protexin...)

Az azonban még nem ivódott be annyira a köztudatba, hogy ez ugyanúgy él a hüvelyflórára is. Sok nő tapasztalta, hogy egy antibiotikum kúra után kis idővel menetrendszerűen jön a hüvelygomba fertőzés.

A kimondott fertőzés elleni készítmények mellett kaphatóak olyan hüvelykúpok, amelyek a hüvelyflóra helyreállítását célozzák meg. Ezeket a készítményeket egyrészt megelőző jelleggel-különösen a Cikatridina hüvelykúpra igaz-, hogy tavasszal, (strandszezon előtt), és ősszel (uszoda, termál...) - érdemes egy-egy öt napos kúrát végigvinni, vagy a többi hüvelyflóra helyreállítót hetente 1-2 alkalommal alkalmazni a nyári-téli időszakban, amikor esélyesebb a fertőzés.

Másrészt a fertőzés elleni készítmények után (!és nem közben!), a hüvelyflóra helyreállítása miatt. A célzott gomba, vagy baktérium elleni kezelés végén segíteni tudjuk a hüvelyfórát, hogy visszaálljon a természetes egyensúlya.

Ilyen készítmények:

Génia 92 hüvelykúp (laktóz, folsav, tejsav, proteoz pepton tartalmú kúp)

Javallata: A készítmény alkalmazása az általános hüvelyhigiéniára, hüvelyfertőzések megelőzésére, nem-fertőzéses eredetű hüvelyfolyások kezelésére, fogamzásgátló tabletták és egyéb gyógyszerek, méhen belüli eszközök, szoptatás, a változás kora miatt lecsökkent hüvelyi védekezőképesség helyreállítására és fenntartására, valamint orvos által előírt célzott (pl. antibiotikus) kezelés kiegészítésére ajánlott.

Szoptatás alatt használata ajánlott (A hüvelyben alkalmazott gyógyszerek külsőleges készítménynek számítanak. Nem szívódnak fel, nem kerülnek be a keringésbe, így az anyatejbe sem választódhatnak ki.), viszont terhesség alatt csak az orvossal történt megbeszélés után alkalmazható, kimondott orvosi utasításra.


Cikatridina hüvelykúp (nátrium-hialuronát, aloe vera kivonat, teafa illóolaj, körömvirág-és tigrisfű-kivonat)


Amiért kiemeltem fentebb ezt a készítményt a megelőzésnél, az a hialuronsav tartalma. A fertőzések „támadási pontja” sok esetben a hüvelyhámon található apró sérülések, ahol képes a gomba megtelepedni. A hialuronsav képes felgyorsítani és javítani az újrahámosodást és a szövet helyreállítás folyamatát, így kisebb eséllyel tud megtelepedni a gomba.


Gyntima probiotica hüvelykúp (laktóz, tejsav, folsav, proteoz pepton, zsálya-kivonat, amely antimikotikus, gyulladásgátló, fertőtlenítő és hidratáló hatású)
A vaginális flórában található laktobacilusok számára táptalajt képez és biztosítja optimális szaporodásukat. 


Colpo Cleaner laktóz pezsgőtabletta, irrigáláshoz: 

A hám visszanövesztésére, a savköpeny létrehozására, a későbbiekben is védő Lactobacillusok felszaporítására Colpo-Cleaner Laktóz pezsgőtabletta ajánlott. (az irrigátor alkalmazása részletesebben a jódos pezsgőtablettánál található)


Ellen probiotikus tampon : (lactobacillus) -mini, normál vagy super méretben

Elősegíti a hüvelyflóra felborult egyensúlyának helyreállítását és az egészséges hüvelyflóra fenntartását, valamint biztonságos, diszkrét és kényelmes védelmet biztosít a menstruáció idején.

A tampon a szervezetben előforduló több lactobacillus törzset tartalmaz, amelyek az egészséges hüvelyflórában fordulnak elő (L. casei, L. gasseri, L. fermentum). A probiotikus tampon minden menstruációs vérzés alatt hozzájárul a fenyegető bakteriális és intim fertőzések megelőzéséhez illetve segít helyreállítani a hüvelyflóra felborult egyensúlyát. A tampon javítja az antibiotikum-kezelés következtében kialakult bakteriális fertőzés gyógyulási arányát.

A hüvelygomba fertőzés (rendszerint Candida fertőzésről beszélünk) leggyakoribb tünetei:
- hirtelen jelentkező viszketés 
- sűrű, fehér, túrós vagy aludttejhez hasonló hüvelyváladék 
- hüvelyi érzékenység, irritáció és égő érzés, különösen közösülés során 
- kiütés vagy vörösség a hüvely körül


És most nézzük a gyógyszereket:
- Canesten G 200mg hüvelytabletta 3x
- Canesten Uno 500mg lágy hüvelykapszula 1x
- Canesten kombi (krém + 200mg hüvelytabletta 3x)
- Canesten kombi Uno (krém + 500mg hüvelykapszula 1x) : klotrimazol hatóanyag


 

Javallat: Különböző gombák - általában Candida fajok - által okozott hüvelyfertőzés és hüvelygyulladás valamint a külső nemi szervek gyulladásos, fertőzéses gombás bőrbetegségeinek kezelésére alkalmas. A Canesten Kombi hatóanyaga (klotrimazol) széles spektrumú gomba ellenes hatással rendelkező imidazol származék.

Kúp: naponta 1 hüvelytablettát este, applikátorral mélyen a hüvelybe vezetve kell alkalmazni 3 egymást követő napon keresztül. Terhesség és szoptatás ideje alatt a hüvelytabletta a kezelőorvos javaslatára applikátor nélkül alkalmazható.

Krém: a külső nemi szervek egyidejű fertőzöttsége esetén a Canesten krémet naponta 2-3 alkalommal vékony rétegben kell a beteg bőrterületre felvinni, mely gyorsan csillapítja a szeméremtáji kellemetlen tüneteket. 


Pevaryl hüvelykúp: ekonazol hatóanyag

Javallat: A hüvelykúp a hüvely gombás fertőzéseinek (hüvelyi folyás) kezelésére szolgál.
Amennyiben az élesztőgomba fertőzés valamelyik tünete jelentkezik Önnél (hüvelyviszketés, égő érzés, váladékozás) és orvosa korábban megállapította, hogy ezeket a tüneteket gombafertőzés okozza, a Pevaryl hüvelykúp használatával megszüntetheti a fenti panaszokat.   


Gynoxin hüvelykrém, hüvelykapszula (200mg 3x, vagy 600mg 1x): fentikonazol hatóanyag

Javallat: Ez a készítmény a hüvely, illetve a külső nemi szervek gombás fertőzéseinek (candidiasis ) kezelésére alkalmas.

A hüvelykapszulát mélyen a hüvelybe kell felhelyezni.
Szokásos adagja: 
- 1 db 200 mg-os hüvelykapszula este lefekvés előtt, 3 napon keresztül,
- vagy 1 db 600 mg-os hüvelykapszula este lefekvés előtt, egyszeri alkalommal.
Amennyiben a tünetek továbbra is fennállnak három nap múlva a kezelés megismételhető.

Hüvelykrém: az adagoló tartalmát (kb. 5 g) mélyen a hüvelyben el kell helyezni. A termék egyszer használatos adagolók segítségével alkalmazható lefekvés előtt, és szükség esetén akár reggel is.
Nem szabad megfeledkeznünk a partner kezeléséről sem! Mert bár a férfiak általában tünetmentesek, de az újrafertőződés elkerülése végett javasolt egyidejű kezelésük (a makk és előbőr tájékon).

Erre használható krémek: Canesten krém, Lomexin krém


Általános fertőtlenítő hatású készítmények: 

Betadine hüvelykúp:


Jód tartalmú készítmény, így jód-érzékenyek nem használhatják!

Az elemi jód magas hatásfokú csíraölő szer, mely gyorsan elpusztítja a baktériumokat, vírusokat és gombákat, valamint némelyik protozoont.

Akut és krónikus hüvelyi fertőzések - vegyes fertőzések, nem specifikus fertőzések, gombás fertőzések, Trichomonas (egysejtű) hüvelyi fertőzések esetén.

Antibiotikum vagy szteroid terápia után kialakuló hüvelyi fertőzésekben.
Hüvelyi műtétek, diagnosztikus beavatkozások előtti előkészítés céljából.

Enyhe fertőzés esetén 7 napos, súlyosabb esetben, ill. nem megfelelő terápiás hatás esetén további 7 napos, napi egyszeri alkalmazás javasolt. Makacs, hosszabb ideje fennálló fertőzés esetén hosszabb idejű, ill. napi kétszeri alkalmazás is megengedett.

A kúpot este, lefekvés előtt, megnedvesítve javasolt a felhelyező eszköz segítségével mélyen a hüvelybe helyezni.

A kezelés időtartama alatt célszerű tisztasági betétet használni! (Minden hüvelykúpra, hüvelykrémre igaz, de itt – a jód sárgás barna színe miatt – különösen ajánlott!)


Colpo Cleaner jód pezsgőtabletta, irrigáláshoz:

Jód tartalmú!
A legszélesebb spektrumú, nem maró hatású fertőtlenítőszer, hüvelygyulladások gyógyítására.

Használható:
- a hüvely mindenfajta helyi kórokozójának - vírusnak, baktériumnak, gombának - kiírtására
- a szervezetet máshol is támadó kórokozók elleni gyógykezelés kiegészítésére 
a hüvelyben
- hüvelyi műtétek előkészítésére
- rákszűrés előkészítésére

Bármilyen más helyi fertőtlenítőszer vagy helyi gyógyszer együttes adása felesleges, és rontja a szerves jód hatását!

 

Alkalmazás:
Naponta háromszor két napon át.

A Colpo-Cleaner hüvelyzuhany eszköz (irrigátor) flakonját a középső bordáig, testhőmérsékletű vízzel kell megtölteni. Beletenni a kettétört pezsgőtablettát és megvárni még teljesen fel nem oldódik.
A kezelőcsövet rátenni a flakonra. Óvatosan a hüvelybe vezetni a kezelőcsövet.
A flakon részt megemelve (a kezelőcső feletti magasságba) lassan kiszorítható a levegő a kezelőcsőből és a flakont megnyomva juttatható az oldat a hüvelybe.

A kezelőcső mozgatásával a hüvely teljes felülete megtisztítható. 

A hüvelyzuhany ellazított izmok mellett használható fürdőkádban, félig ülő helyzetben, zuhanytálcán, bidén vagy WC-csészén.

Csak frissen készített oldatot használjon!

A Colpo-Cleaner hüvelyzuhany eszközt tisztítsa úgy, hogy minden részét tiszta folyó vízzel mossa át, hagyja megszáradni, és szárazon tárolja.

A Colpo-Cleaner Jód pezsgőtablettás kezelés után a kórokozók kipusztulnak, azonban a hüvely védőhámja ekkor még vékony, és a védő savköpenye is hiányzik. Ezért a védtelen állapotban újabb kórokozók szaporodhatnak el, visszaeshet a betegségébe. (ld. fentebb)

A hám visszanövesztésére, a savköpeny létrehozására, a védő Lactobacillusok felszaporítására Colpo-Cleaner Laktóz pezsgőtablettával kiegészítő kezelés ajánlott.  


Vitagyn C hüvelykrém:

Két hatóanyaga közül az ezüst fertőtlenítő hatású, amely gátolja a kórokozók szaporodását; a C-vitamin pedig visszaállítja a hüvely savas kémhatását, elősegítve a Lactobacillus-flóra növekedését.
A következő - kisebb lélegzetvételű - bejegyzés marad a női témánál és a helyi hatású fogamzásgátlókról fog szólni.

2011. július 18., hétfő

Gyógyszertárban kiadható alapanyagok.



    Elérkezett a lekvár készítés, befőzés ideje. Mindennapos -nálunk legalábbis-, hogy keresik a szalicilsavat, citromsót, nátrium-benzoátot, pácsót a téli sonka készítésnél, vagy szezontól függetlenül egy csomag szódabikarbónát, timsót...
Ezek az alapanyagok viszont már nem kiadhatóak (recept nélkül).
Igyekszünk mindig részletesen elmagyarázni, hogy miért is van ez; így szerencsére vásárlóink többsége megérti, bár nyilván senki nem örül neki.

   Azt a részét nehéz elfogadniuk, hogy ha élelmiszerboltban megvehetik, akkor a patikák miért nem adhatják ki. Pedig nagyobb a bizalmuk a gyógyszertárakban található alapanyagok iránt. Tisztábbnak, jobbnak tarják. Méltán. Hisz az általunk használt alapanyagok gyógyszerkönyvi minőségűek, annak megfelelő tisztaságúak.
Rengetegszer hallottam, hogy a bolti tartósítótól felforrt a savanyúság, megromlott a szörp, bezzeg régen a patikai...

Az hogy a szódabikarbónát évek óta szedi a gyomorsavra (Ezt szakmailag egyébként nem tartom helyesnek. Nagyon érik egy bejegyzés a gyomorsav problémákról; már az előző cikkben is előkerült, lehet ez lesz a következő...) - a boltira rá is van írva, hogy gyógyászati célra nem alkalmas, de megvehető -, mitől olyan „veszélyes” a gyógyszertári, hogy csak receptre lehessen kiadni.


És a magyarázat.

A gyógyszertárak bár nem minősülnek gyógyintézeteknek, működésükre mégis külön jogszabályok vonatkoznak, amelyek meghatározzák működésük körét, így például ha valaki a szódabikarbónát mosópor mellé adalékanyagnak, sütéshez, vagy fogmosáshoz szeretné vinni; a borsavat rovarriasztáshoz, vagy a szalicilsavat/nátrim-benzoátot/citromsót befőzéshez, az nem minősíthető gyógyászati felhasználásnak, így a gyógyszertárak nem jogosultak kiadásukra. (akár akarják, akár nem)


Az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló 44/2004.(IV.28.)ESzCsM rendelet 13§ (7) bekezdése (http://www.eekh.hu/jogszabalyok/2004_44.pdf) szerint gyógyszeranyag gyógyászati célra önmagában vény nélkül csak akkor és olyan mennyiségben adható ki, ha az egyszeri kiadásra alkalmas adagját a FoNo (Formula Normales – Szabványos Vényminták Gyűjteménye) meghatározza. Ettől eltérő kiadás nem gyógyászati célú felhasználásnak minősül, így erre a veszélyes és/vagy ellenőrzött anyagok forgalmazására meghatározott szabályokat tartalmazó külön jogszabály rendelkezései irányadóak.
Ez utóbbiban kapunk magyarázatot a szódabikarbóna kiadásának tilalmára: "alkalmazása gyomorsav csökkentésére korszerűtlennek bizonyult"; illetve megtalálhatjuk benne azoknak a gyakran keresett anyagoknak a listáját, amelyeknek nincs terápiás felhasználásuk, illetve nem indokolt, így kiadásuk tilos:

Acetonum (aceton)
Acidum citricum (citromsó, citromsav)
Ascidum salicylicum (szalisilsav)
Acidum tartaricum (borkősav)
Alumen (timsó)
Glucosum (glükóz)
Kalium nitricum (pácsó)
Natrium benzoicum (nátrium-benzoát)
Natrium tetraboricum (bórax)


És amiket jogszabály szerint lehet:
- Fono-ban szereplő anyagok, maximálisan kiadható mennyiségük:

Acidum chloratum dilutum 10% (10%-os hígított sósav) 50g: savhiány esetén, gyomorsav és egy fehérje- ill.polipeptid-bontó enzim, a pepszin, elválasztását fokozza.

Acidum lacticum dilutum (hígitott tejsav) 150g: fertőtlenítő, hüvely irrigálásra helyi fertőzés esetén

Aluminium acetikum tartaricum solutum (Burow-oldat) 100g: a gyulladáscsökkentő, enyhe fertőtlenítő hatású, borogatásra (a régi Burofix tabletta helyett)

Magnesii sulfas heptahydricus (keserűsó) 100g: hashajtó

Natrium sulfuricum (hashajtósó, glaubersó): hashajtó



Oleum jecoris (csukamájolaj) 200g: A-és D-vitamin tartalmú (nem gyógyászati céllal: hajpakolás, bőrápolás)

Oleum ricini (ricinusolaj) 30g: hashajtó (nem gyógyászati céllal: hajpakolás, bőrápolás)




- OGYI rendelet alapján:

Acidum ascorbicum (aszkorbinsav, C-vitamin) 10g: C-vitamin pótlás (nem gyógyászati céllal:  tea ízesítés)

Alcoholum dilutum 70% (70%-os hígított alkohol) 50g: fertőtlenítés (nem gyógyászati céllal: zsírtalanítás - pl lejátszófejek, folttisztítás)

Benzinum (benzin, sebbenzin) 200g: fertőtlenítés (nem gyógyászati céllal: folttisztítás)

Fructosum (fruktóz, gyümölcscukor) 1000g: inzulintól függetlenül képes lebomlani, így cukorbetegek számára édesítéshez

Oleum helianthi (napraforgóolaj) 100g: csecsemőápolás-fürdetés előtt; koszmó eltávolításához


Paraffinum liquidum (folyékony paraffin) 50g: hashajtó  (nem gyógyászati céllal: bőrpuhítás)

Talcum 500g: szárító, viszketéscsillapító hatású

Vaselinum album (fehér vazelin) 50g: bőrpuhító


Remélem hasznos volt ez a kis kitérő!


2011. július 16., szombat

Allergia - szénanátha.


Frissítve: 2014.április 23-án 

   Mai bejegyzésemben az általános rész mellett alapvetően a szénanátha játssza a központi szerepet. Mivel ez az, ami most aktuális, ennek van „szezonja”, ebben mélyedünk el jobban! :)

Néhány szó magáról az allergiáról.
Az allergia nem más, mint az immunrendszer „túlreagálása” valójában ártalmatlan külső hatásokra. Míg ugyanazon külső ingerre adott válasz (pl.: parlagfű pollenje) az egészséges emberekben észrevétlen marad, addig az adott dolgokat (pollen, por, étel, állati szőr... = allergének) az allergiás betegek szervezete veszélyesnek minősíti.

Allergiát szinte minden anyag kiválthat. Csoportosításuk a behatolásuk helye alapján történik:

- légúti allergének: belélegezve kerülnek a légutakba (pollen, állatszőr, por...)

Ezek az allergének okozzák a szénanáthát (rhinitis allergica), amely a leggyakoribb allergiás megbetegedés. Lehet szezonális (pollen...) vagy általános (por, szőr...).


Szintén ide tartozik az asztma (asthma bronchiale). (Igaz az asztma ugyan nem minden esetben allergiás eredetű.)


- kontakt allergének: bőrön hatnak (mosópor, öblítő, krémek, mosogató-, tisztítószerek...)
Sok esetben ekcémás tüneteket okoz.


- élelmiszer allergének: gyakorlatilag bármi lehet. A leggyakoribbak a tejtermékek, de gyakran okoznak allergiát az apró magvas gyümölcsök is. Jellegzetes formája a csalánkiütés (urticaria).



A legsúlyosabb, életveszélyes állapothoz vezető allergiás reakciók akkor következnek be, ha az allergén közvetlenül a véráramba jut. (injekcióban adott gyógyszer, darázscsípés...) Ilyen esetben anafilaxiás reakció alakulhat ki, ami gyors orvosi beavatkozás nélkül halálhoz vezet.


Valójában nem maga az allergén a veszélyes, hanem az immunrendszer válasza rá. A tünetekért az ilyen allergiás reakció „végterméke”, a hisztamin a felelős.

A hisztamin hatásai: H1 receptorhoz csatlakozva fejtik ki hatásukat (– ezt a receptort blokkolva fejtik ki hatásukat az allergia elleni antihisztaminok)

- tágítja az ereket, fokozza azok permeabilitását (folyadékáteresztő képességét)
- simaizom összehúzó hatása van (a hörgőket és a bronchiolusokat szűkíti)

(H2-receptorhoz kötődve a hisztaminnak a gyomorsav termelődésben van szerepe, de ez már egy egészen más történet... )


Az allergiás megbetegedések száma – sajnos – folyamatosan emelkedik. Biztos hallották már azt a mondást, hogy kétfajta ember létezik: aki allergiás és aki az lesz. Ez rosszul hangzik, de mégis lehet benne valami.

A kezelés maga azzal kezdődik, hogy megállapítják mi az okozó. (feltéve, ha sikerül)
Ha tudjuk, akkor megelőzhetjük a bajt azzal, hogy kerüljük az allergénnel történő érintkezést. Ez megoldható, ha élelmiszer allergiáról, vagy kontakt allergénről (kozmetikum, mosószer, parfüm...) van szó, de pollen, por... esetében szinte kivitelezhetetlen.

Így szénanáthánál a gyógyszeres kezelés a hisztamin hatásainak kivédésén alapul, ún. antihisztaminokkal. Ezek közül a legtöbb készítmény már recept nélkül is kapható.

Visszatérnék a köptetők, köhögéscsillapítóknál alkalmazott hatóanyag alapján történő csoportosításra. Így kitűnik, hogy sok minden ugyanaz csak más cég gyártmánya más néven.

Antihisztaminok:
A hisztamin hatását (H1 receptor blokkolóként) gátolva csökkentik az allergiás tüneteket (orrfolyást, a viszketést, a könnyezést...).


1. Cetirizin hatóanyag. (Zyrtec tabletta/csepp, Cetirizin-Ratiopharm tabletta, Cetirizin Hexal tabletta/csepp, Cetirizin 1A Pharma tabletta, Cetirizin EP tabletta, Revicet szopogató tabletta...)

Terhességben a cetirizin alkalmazására nem, illetve alig került sor.
Bár állatkísérletek során a szer nem okozott károsodást, emberi alkalmazására vonatkozó kontrollált vizsgálatok nem történtek. Emiatt a cetirizin terhességben nem adható.

Szoptatásnál, mivel a cetirizin kiválasztódik az anyatejbe, alkalmazása ellenjavallt.

Ez a hatóanyag enyhe fejfájást, szédülést, álmosságot okozhat, a koncentrálóképességet csökkentheti. Így nem javasolt vezetés, balesetveszélyes munka végzése – vizsgaidőszak:) - alatt.
Ehhez a mellékhatáshoz köthető az ajánlott adagolásának ideje; este, lefekvés előtt tanácsos szedni ezeket a készítményeket. Illetve, hogy szedése alatt az alkoholfogyasztás tilos!


2. Levocetirizin hatóanyag. (Xyzal tabletta/oldat, Histisynt tabletta, Sefaller tabletta, Novocetrin tabletta, Lertazin tabletta, Zilola tabletta...)

A levocetirizin a cetirizin egy változata ( (R) enantiomérje). Annyiban különbözik az előző csoporttól, hogy jobban képes kötődni ahhoz a receptorhoz, amin a hisztamin hatását gátolni képes.
A levocetirizint - a cetirizinhez viszonyítva - fele nagyságú dózisban alkalmazva képes ugyanazokat a hatásokat elérni. Mellékhatásai, ellenjavallatai is ugyanazok.

 

3. Loratidin hatóanyag. (Claritine tabletta/szirup, Erolin tabletta/szirup, Flonidan tabletta, Lorano tabletta, Loratidin-Ratiopharm tabletta, Loratidin Hexal tabletta...)

A loratadin az úgynevezett nem-szedáló antihisztaminok csoportjába tartozik.
Ez az a gyógyszer, amely mellett az alkohol-fogyasztás nem tilos, mert nem erősítik egymás hatását. :)

A loratadin állatkísérletekben nem bizonyult magzatkárosítónak, de humán vizsgálatok hiányában, terhesség idején alkalmazása nem javasolt.
A loratadin kiválasztódik az anyatejbe, ezért szoptató nők esetében a loratadin alkalmazása szintén nem javasolt.

Olyan klinikai vizsgálatokban, ahol a járművezetéshez szükséges képességeket vizsgálták, nem találtak károsodást a loratadint kapó betegeknél. Mindazonáltal nagyon ritkán egyesek álmosságot tapasztalnak, ami hatással lehet a járművezetésre és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre.

4. Fexofenadin hatóanyag. (Telfast tabletta, Allegra tabletta...)

Szintén a nem-szedáló antihisztaminok csoportjába tartozik.
Mellékhatások, ellenjavallatok, terhesség/szoptatás... megegyezik az előző csoportéval.


Most, hogy ilyen szépen leírtam, hogy sem szoptatáskor, sem terhességben nem javasolt egyik antihisztamin szedése sem, azt is elárulom, hogy mi marad az allergiás kismamáknak, anyukáknak. :)

Homeopátiás készítmények, amelyek közül vagy monokészítményt lehet választani a konkrét allergiára (rengeteg van belőle, így nem írok példákat), vagy komplex készítményben a Coryzalia tabletta. Szerintem érdemes ezt megpróbálni.


Javallata: a szervezet öngyógyító törekvésének serkentése, felső légúti hurut, megfázás okozta fejfájás, rhinitis, rhinopharyngitis, nátha, szénanátha esetén.

Összetevői:
Allium cepa:
allergiás vagy vírusos eredetű, nátha; gége és légcsőhurut; kezdődő szamárköhögés kezelése
Atropa belladonna:
nyálkahártya tünetek csökkentése (pl. orr-, garat-torokgyulladásban; gége-légcsőhurutban) és nyelési nehézséget kiváltó szájszárazság esetén
Sabadilla officinalis:
rhinitis, rohamokban jelentkező tüsszögés, bőséges orrfolyás.
Kalium bichromicum:
akut és krónikus rhinitis; sinusitis frontalis és maxillaris (jellegzetes zöldessárga váladékozással).
Gelsemium sempervirens:
meghűlést követő adinamikus, fokozottan jelentkező lázas tünetegyüttes (vértolulásos fejfájás, összetörtségérzés).
Pulsatilla vulgaris:
elsősorban az íz, szagérzés elvesztésével járó akut vagy krónikus rhinitis; spasztikus rhinitis, szénanátha; visszatérő rhinopharyngitis és hörghurut kezelése; krónikus fülkürthurut (lásd Hatás-Farmakodinámia).

Szokásos adagja:
Az első napon óránként 1-1 (max. 12 db) tabletta.
A második naptól az alkalmazás gyakorisága ritkítható a tünetek enyhülésének megfelelően:
2-3 óránként 1-1 tabletta.


Szintén homeopátiás gyógyszer a Luffeel szublingvális tabletta 50x, amely a szervezet öngyógyító törekvésének serkentése szénanátha esetén. (orspray is)

A Luffeel szublingvális tabletta kombinációs készítmény, amely olyan homeopátiás monokomponensű szerekből tevődik össze, amelyek egymás gyógyszerképeit kiegészítik. Ezért - mint homeopátiás kombinációs készítmény - csak terápiás javallatra alkalmazható.


Az adagolást egyénileg kell beállítani.
Szokásos adagja felnőtteknek naponta 3-szor 1 tabletta. Akut esetben negyedóránként 1 tabletta alkalmazható max. 2 órán keresztül. A panaszok enyhülésével az alkalmazás gyakorisága csökkenthető.

Csecsemőknek 1 éves korig a felnőtt adag 1/3 részét, 
kisgyermekeknek 6 éves korig a felnőtt adag felét,
gyermekeknek 6-12 éves korig a felnőtt adag 2/3 részét kell adni.

A tablettát étkezések előtt 1/2 órával kell bevenni és hagyni, amíg a nyelv alatt lassan szétesik.
Összetevői:
1 tabletta hatóanyag‑tartalma: Aralia racemosa D1 25,0 mg
                                               Arsenum iodatum D8 25,0 mg
                                               Lobelia inflata D6 25,0 mg
                                               Luffa operculata D12 25,0 mg 
Egyéb összetevők: laktóz-monohidrát (kb. 300 mg), magnézium-sztearát.


Újra felhívom a figyelmet, hogy homeopátiás gyógyszer alkalmazása esetén (+/- fél óra minimum) kerülni kell a mentolos-eukaliptuszos dolgokat (fogkrém, mentolos cukorka, rágó...), mert rontják a homeopátiás készítmény hatásfokát!


Kiegészítő terápiaként adható kalcium is – bár ezt inkább akut esetben, pl. rovarcsípésnél szokás alkalmazni -, mivel képes csökkenteni az allergiás reakció során megnövekedett kapilláris permeabilitást. (fentebb már volt erről szó a hisztamin hatásainál )



A minél gyorsabb felszívódás érdekében vagy pezsgőtabletta - Sandoz, Pharmavit, Innopharm... - vagy a Juvitának van kapszulája, ami oldott állapotban tartalmazza a kalciumot.



Szükség esetén, az antihisztaminokkal kombinációban, vagy akár önmagában is, használhatunk orrcseppeket/orrsprayket vagy allergia elleni szemcseppeket a tünetek enyhítésére.

Szemcseppek:

Recept nélkül kapható kimondottan allergia elleni készítmény az Opticrom illetve a Taleum szemcsepp.

Hatóanyaguk a nátrium-kromoglikát antiallergikum - és ez most nagyon, de nagyon szakmai lesz -, amely elsősorban az IgE mediált I. típusú allergiás reakciót gátolja. A szembe cseppentve stabilizálja a kötőhártya hízósejtjeinek membránját, meggátolva a hisztamin és más gyulladáskeltő mediátorok felszabadulását. - Ezt nem tudtam szebben mondani, de azt gondolom nem is annyira fontos! :)

Szintén antiallergiás és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik a recept nélkül kiadható Visine Classic, illetve az Iridina Due szemcsepp.


Orrcseppek:

Rengeteg fajta van! Mivel célját tekintve ugyanarról van szó, mint a meghűléses megbetegedéseknél (csökkenteni kell az orrfolyást, orrdugulást..., azáltal, hogy megszüntetik az orr nyálkahártyájának duzzanatát, a kitágult ereket összehúzzák), így a hagyományos orrcseppek is ugyanúgy hatásosak, mint a kimondottan allergia esetére kifejlesztettek.

Nasivin, Novorin, Otrivin, Nasic, Rhinospray plus, Naphazolin, Afrin, Vibrocil ... orrcseppek és orrsprayk
Kimondottan allergiára: Allergodil orrspray, Otrivin Allergia orrspray; homeopátiás: Luffeel...


A hatóanyag tartalmú orrsprayk mellett vannak még az izotóniás sós orrsprayk (tengervíz tartalmúak), amelyek orrhigiéniai szempontból hasznosak.
Magát a tüneteket azáltal csökkentik, hogy a problémát okozó polleneket, port... eltávolítják az orrnyálkahártyáról.
Előnyük, hogy csecsemőkortól alkalmazható, terhességben, szoptatás alatt szintén.

Aqua Maris, Free Nosal, Sterimar, Fluimare... orrspray


A végére még egy kis hasznos dolog: POLLENNAPTÁR

2011. július 1., péntek

Úti csomag nyaraláshoz.

Frissítve: 2014.április 22-én


Az úti csomagról megoszlanak a vélemények. Kicsi legyen, vagy nagy. Mindenre készüljünk fel, vagy csak a legáltalánosabbra…
Volt olyan kolléganőm, aki csak tényleg a "legalapabb" csomaggal vágott neki mindig a nyaralásnak, mert egyrészt úgy volt vele, hogy úgysem történik semmi (ne vonzzuk be a bajt, már a gondolattal sem, hogy mindenre van gyógyszerünk), másrészt az adott országban is van gyógyszertár, ahol meg tudja venni, amire szüksége lesz.
Ez így teljesen helytálló hozzáállás. De...

De azt is igaz, hogy több embertípus van. Én a szöges ellentéte vagyok a kolléganőmnek. Kész arzenállal vágok neki a nyaralásnak. Ez sem jó, de én így érzem magam biztonságban. Ezért úgy gondolom, kezdem az alap csomaggal, majd szép lassan felfedem az én teljes palettámat is. : )

1. Fájdalomcsillapító, lázcsillapító. 

Ez az, ami mindenképp jó, ha nálunk van. Bármikor jöhet egy felfájás, torokfájás, kis hőemelkedés, vagy láz, ízületi – vagy izomfájdalom…
Választék van bőven, de a legtöbb embernek már van saját, jól bevált gyógyszere.
Ha gyerek is utazik, a lázcsillapító szirup kötelező elem!
(Algoflex, Advil ultra, Nurofen, Rubophen, Ibustar, Kalmopyrin, Panadol…) 

2. Sérülések ellátása. 

- sebfertőtlenítő oldat: ha nincs jód-érzékenység, akkor jó a Betadine-oldat, ha jód érzékenyek a hidrogén-peroxid oldat (3%-osat lehet kapni gyógyszertárakban készen, vagy Hyperol tabletta formájában, amiből 3 tablettát kell feloldani 1dl vízben, hogy a kívánt töménységet kapjuk. A kész oldat hátránya, hogy 1 hónapig felhasználható, míg a tablettából mindig friss oldat készíthető, ráadásul kisebb helyen is elfér. )
Ezek az oldatok közvetlenül a sérülésbe önthetőek, ki lehet velük tisztítani a sebet, ha nagyobb felületű, horzsolt sérülésről van szó. Saját robogós tapasztalat… : )
- hámosító, fertőtlenítő krémek: nem csak lefertőtlenítik a sebet, hanem ideális (nedves) környezetet teremtenek a sebgyógyuláshoz, hámosító hatóanyagot tartalmaznak. Bele is lehet kenni magába a sebbe, de csak akkor, ha tiszta a seb! (kisebb felületű sérülésnél, vágott sebeknél…)

Curiosa sebkezelő gél, Bepanthen Plus krém (szintén a sima Bepanthen mellett van forgalomban, a plusz hatóanyag maga a fertőtlenítő komponens.), és a család legújabb tagja a Neogranormon Piros Családi krém

- sebhintőporok: szintén a sebbe szórhatók, de csak az alapos tisztítás után! A legújabban elfogadott elvek alapján, viszont nem ajánlják. A régi elképzelés helyett, miszerint a sebgyógyulás ideális környezete, ha szárazon tartjuk a sebet, a nedves környezetet helyezik előnybe. (ld. fentebb) A cikk írása óta, megint kezdik a száraz sebgyógyulást kedvezőbbnek tartani, de ezt már inkább nem is boncolgatom...



- kötszerek: ezt nem részletezem. : ) Csupán annyira, hogy nálam mindig van egy 10x10 cm-es steril mull-lap (a robogós baleset óta…), hogy a sebet ki tudjuk tisztítani, ha szükséges, a homoktól, kavicsoktól és van egy csomag különböző méretű, gézlappal ellátott sebtapasz. (Hansaplast, Salvequick…)


3. Fertőtlenítő lap/gél/oldat.

Ezt magára az utazás idejére (busz/repülő…) tartom kihagyhatatlannak! Vannak olyan nedves törlőkendők (Clarasept), amelyek egyesével vannak csomagolva, egyszer használatosak, könnyen elférnek a legkisebb táskában is. Vagy kis kiszerelésben olyan oldatok/gélek, amelyeket víz nélkül használhatóak; csak egy borsónyit kell a kézre kenni és pillanatok alatt megszárad. 

Sok esetben nincs lehetőség az utazás alatt megfelelően kezet mosni, és szeretnénk enni. WC-be menni, kivenni a kontaklencsénket… Erre az esetre ideálisak ezek a termékek. Baktérium-, vírus – és gombaölő hatásuk van. (közel 100%-ban!) 


4. Napozás utáni védelem. 

Ha vízpart mellé megyünk, a naptej mellé feltétlenül vigyünk magunkkal napozás utáni ápolót is.

Én erre a célra Panthenol habot vagy Irix sprayt szoktam magammal vinni, de vannak speciálisan erre a célra kifejlesztett testápolók (pl. aloe vera tartalmúak…)



Az Irix spray azért is nagy kedvencem, mert nem csak a napégésre, de a csípésekre is kiváló. Nagyon jól hűsít!

Nálam, ha nem lenne semmi extra (nem vagyok rosszul a buszon, nem sok a savam vagy hasmenésre hajlamos…), csupán ennyi lenne az alap csomag. De ez annyira alap, hogy szerintem – a kolléganőmet leszámítva – csak nagyon kevés ember indul el ennyivel. 


5. Utazási rosszullét esetén: B6-vitamin, Daedalon tabletta (álmosságot okoz), Cocculine tabl. (homeopátiás készítmény) 


6. „Emésztőrendszeri” problémák. 

Itt mindig rákérdezek arra, hogy ki mire hajlamos.

 


- Hasmenésre hajlamosaknak: 

Hasfogónak – nyaralás tekintetében – vagy a szén tablettát (Carbo Activatus tabl.40x, vagy Cralex kapszula 25x/50x – ami már egy modernebb változat), vagy a Bolus Adstringens 50x tablettát ajánlom, mert ezek nem csak csökkentik a bélmozgást, hanem képesek megkötni az emésztőrendszerben felhalmozódott káros anyagokat, amire ilyenkor valójában szükség van. 

(De pl. Egyiptomba utazóknak ajánlom az ott kapható hasfogót (Antinal). Mert állítólag, csak ez segít; ez viszont gyorsan.)

Gyerekeknek (és természetesen felnőtteknek is) a Smecta port lehet adni.

Bélflóra helyreállítónak: Normaflore, Lactiv, Lactoseven…



- Van, akinek szorulása lesz idegen helyen. Ez ugyanannyira kellemetlen tud lenni, mint a hasmenés.

Hashajtók léteznek kúp (Glicerines kúp 3g-os felnőtteknek, 2g-os gyerekeknek, Dulcolax kúp…), csepp (Guttalax, Laxyal…), szirup (Laevolac, Duphalac…), por (Laxacur, Mucofalk…), vagy tabletta (Laxbene, Stadalax, Bolus laxans, Dulcolax, Tisasen…).


- Gyomorsavra
Kéttípusú készítmény van. Egyrészt azok, amelyek a meglévő gyomorsavat közömbösítik. Akkor kell bevenni őket, ha már probléma van. (Rennie, Tisacid, Nilacid…) 
Másrészt azok, amelyek a gyomorsav kialakulását csökkentik-megelőző jelleggel; ha valaki előre tudja, hogy olyat fog enni, amitől sok lesz a sava, vagy a repülés előtti idegesség hozza elő… (Quamatel mini, Acida, Pantoloc Control…)



- Puffadásra, túlzott szélképződésre: Espumisan gyöngy, Meteospasmyl kapszula… 


- Görcsoldó.- akár szélgörcs, menstruáció okozta vagy vesegörcs… esetére.

(No-Spa tabl., Troparin komb.tabl., Papaverin tabl., Algoflex M tabl.-ez fájdalomcsillapító és görcsoldó kombinációját tartalmazza)



7. Torokgyulladás/megfázás. 

Még a legnagyobb melegben is megtörténhet (hideg víz, fagylalt…), hogy beleesünk egy kis torokgyulladásba.




Az alapcsomagban lévő fájdalomcsillapító mellé, torokfertőtlenítőt szoktam még bepakolni. Oldatban (Phlogosol, Glycosept, Tantum verde…) vagy szopogatós tablettaként. (Strepsils, Mebucain, Tantum Verde, Septofort, Dorithricin…)


8. Allergiás reakcióval reagálhat a szervezet rovarcsípésre, bizonyos ételekre, túlzott napsütésre…, így valamilyen antihisztamint érdemes magunkkal vinni ennek kivédésére. (Cetirizin, Allegra, Cetrin, Lertazin…) 


9. Gyulladáscsökkentő szemcsepp/fülcsepp

Tisztában vagyok vele, hogy túlzás, de akinek be szokott gyulladni a szeme vagy füle a huzattól /klímától /tengertől… , az gondoljon erre is!

(Visine Classic szemcsepp/Iridina Due szemcsepp, Otipax fülcsepp-csak fájdalomcsillapító hatóanyagot tartalmaz, Boramid fülcsepp-fertőtlenítő bórsavat tartalmazó fülcsepp) 


Ami még nagyon fontos (ha nem a legfontosabb!), hogy a rendszeresen szedett gyógyszereinket (vérnyomáscsökkentő, koleszterinszintcsökkentő, fogamzásgátló, inzulint ...) mindig vigyék magukkal!!!

Remélem hasznos segítség lesz ez a kis összegzés!


Jó pihenést kívánok a nyárra!