2017. december 6., szerda

A bárányhimlő elleni védőoltásról.



A bárányhimlő az egyik olyan rendkívül ragályos, vírusos megbetegedés, amely ellen létezik védőoltás. Erről lesz ma szó.

A Magyarországon forgalomban lévő bárányhimlő elleni vakcina legyengített varicella zoster vírust tartalmaz.

Mivel egy legyengített vírusról van szó, nem okoz bárányhimlőt egészséges embereknél, viszont a szervezetben elindítja az ellenanyag képződését, vagyis védettséget alakít ki a megbetegedéssel szemben.

2019.őszétől a kötelező védőoltások közé került. Erről bővebben: Kötelező lett a bárányhimlő elleni védőoltás.

Nem tartozik a kötelező védőoltások közé, szabadon dönthetünk beadásáról. A háziorvos, gyermekorvos által felírt receptet (mivel, mint minden vakcina, ez is vényköteles) a gyógyszertárakban tudjuk kiváltani. Érdemes nem az utolsó, beadás előtti percre tartogatni a vény kiváltását, mert a legtöbb gyógyszertár nem tart készleten, rendelnie kell, ami fél-egy nap alatt meg is érkezik.

Mindig vigyünk magunkkal hűtőtáskát és abban szállítsuk a vakcinát. Nem egy gyermekorvost ismerek, aki be sem hajlandó adni, ha nem látja a hűtőtáskát a jégakkuval.

A bárányhimlő elleni védőoltás 9 hónapos kortól adható be. Ha valaki úgy dönt, hogy beadatja gyermekének, mindenképp érdemes a közösségbe kerülés előtt megtenni azt.

A gyermekek mellett a vakcina beadását érdemes megfontolni olyan fogamzóképes nők esetében is, akik nem estek át korábban bárányhimlőn. A kockázatokról bővebben ez előző, bárányhimlőről szóló cikkemben olvashatnak.

Mint ahogy más védőoltások esetében, a bárányhimlő elleni vakcinánál sem biztos, hogy minden oltottnál teljes védettség alakul ki, hisz nem mindenkinél ugyanolyan intenzitású az ellenanyag termelődés a vakcina hatására.

Ugyanakkor az oltottak esetében a betegség sokkal enyhébb lefolyású, összehasonlítva azokkal, akik nem kaptak oltást.


Oltási rend:
Az optimális védelem biztosítása érdekében két oltás beadása szükséges. A második oltást az első adag beadása után 6-10 hét múlva kell beadatni. A két oltás semmilyen körülmények között sem adható be 4 héten belül.

A súlyos bárányhimlő fertőzés kockázatának kitett személyek (pl. rákellenes kezelés alatt állók) további védőoltás adagokban részesülhetnek.
Az oltás bőr alá adják be.


FONTOS!

- A vakcinákat nem szabad adni terhes nőknek.

- Az acetilszalicilsav, illetve a hasonló (szalicilátoknak nevezett) gyógyszerek szedését kerülni kell a Varilrix oltást követő 6 héten át, mivel az egy Reye-szindrómának nevezett súlyos betegséget okozhat, amely az összes belső szervet megtámadhatja. (Erről bővebben szintén az előző cikkemben.)

- Nagyon ritkán a vakcinában levő legyengített vírus átterjedhet egyik emberről a másikra. Azon oltottak, akiken bárányhimlő-szerű kiütések fejlődtek ki, a bőrkiütések teljes eltűnéséig kerüljék el a találkozást terhes nőkkel és azokkal, akiknek veleszületett vagy szerzett immunhiányos betegségük van.


Mint minden oltás, így a bárányhimlő elleni vakcina is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. A legáltalánosabbak: 

- fájdalom és bőrpír a beadás helyén
- láz
- bőrkiütés (foltok és/vagy hólyagok)

A vakcinák tárolása: Hűtőszekrényben (2°C-8°C-on) tárolandó. 

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó! A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható) után ne alkalmazza a Varilrix-et. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Nem fagyasztható! Fagyasztással tönkremegy az oltóanyag.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

És a végére egy kis személyes történet.
Az első évben, mikor frissen végzettként elkezdtem dolgozni volt egy esetünk, ami nagyon mélyen érintett. Egy apuka jött be hozzánk pánikban, hogy bárányhimlős lett a kislányuk, a felesége terhes, az első trimeszterben és a szülei nem emlékeznek rá, hogy átesett-e a lányuk a bárányhimlőn. 

Most mi lesz? Mi lesz a magzattal? Mi lesz a feleségével? Mi lesz a gyerekkel? Kell-e elzárni az édesanyjától? De ha már a megjelenés előtt fertőz, elkaphatta tőle... Szegény csak ontotta a kérdéseket és megnyugtató választ nem tudtunk neki adni. 

Akkor és ott megfogadtam, ha lányom lesz, mindenképp megkapja a bárányhimlő elleni védőoltást, hogy soha ne kerülhessen ilyen helyzetbe. Fiú esetében arra gondoltam, hogy mi is átestünk rajta, kibírtuk, dolgozzon csak az immunrendszer. 

De bevallom ez a véleményem azóta gyökeresen megváltozott. Láttam tetőtől talpig pöttyös bárányhimlős gyereket, magas lázzal, szájában is fájó hólyagokkal, úgy hogy szegény cumizott (volna) még abban a korban, de annyira fájt neki, hogy abban sem tudott megnyugvást találni. 

Sokan vannak a védőoltások ellen, sokan mellette és lehet nem mindenkinek tetszik az, hogy állást foglalok. Nem vagyok 100%-ban oltás párti. Van, amelyeket feleslegesnek tartok, de a bárányhimlő az egyik olyan, amit beadattam a lányomnak. És az idő engem igazolt. Tavaly egész pontosan 3 darab pöttyel megúsztuk az oviban dúló járványt. Se láz, se rossz közérzet. Nézegettük is a doktornéninkkel, hogy ez az volt-e, de mondta, hogy annyira jellegzetes a pörkösödés, hogy igen, sikeresen letudtuk a dolgot.

Kapcsolódó írásaim:
Kötelező lett a bárányhimlő elleni védőoltás.
Bárányhimlő - varicella.
Fejtetű – mivel állunk szemben?
Kéz-láb-száj betegség.
Meningococcus fertőzés. Járványos agyhártya gyulladás.
Lyme-kór - Borreliózis.
Kullancs elleni védőoltások.