2023. június 30., péntek

A halolaj jótékony hatásai az egészségre - avagy egészséges tápanyagok a természetből


A halolaj, amely gazdag omega-3 zsírsavakban és egyéb fontos tápanyagokban, egy méltán népszerű táplálékkiegészítő, amely számos jótékony hatással rendelkezik az egészségre.

Ebben a cikkben megnézzük, mire jó pontosan a halolaj, és hogyan lehet beépíteni az étrendünkbe.




Omega-3 zsírsavak: 

A halolaj kiváló forrása az omega-3 zsírsavnak, mint az eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA). 
Ezek az esszenciális zsírsavak számos jótékony hatással rendelkeznek:

1. Gyulladáscsökkentő hatás: 
Az omega-3 zsírsavak csökkenthetik a szervezetben lévő gyulladásos folyamatokat, ezzel segítve az ízületeket, a bőrt és az általános egészség védelmét.

2. Szív- és érrendszeri egészség: 

Az omega-3 zsírsavak elősegíthetik a normális szív- és érrendszeri működést, a nyomás szabályozását és a vérzsírszint optimalizálását. Segít megtartani az erek rugalmasságát, szabályozza a szívritmust és a  koleszterinszintet.

3. Idegrendszeri fejlődés: 

Az omega-3 zsírsavak fontosak az agy és az idegrendszer egészséges fejlődéséhez, különösen a csecsemők és gyermekek esetében. Segíti a tanulási folyamatokat és fejleszti az intelligenciát, fejleszti az agyat, különösen, ha már terhesség alatt és gyermekkorban is megfelelő a bevitel.

4. Bőr és haj egészsége: 

A halolajban található tápanyagok segítik fenntartani a bőr hidratáltságát és rugalmasságát, valamint csökkentik a bőr irritációját és gyulladását. Hozzájárulnak a haj egészségéhez és fényességéhez is.
A halolaj készítmények segíthetnek fenntartani az egészséges bőrt, valamint kedvező hatással bírnak az ekcéma és pikkelysömör tüneteinek kezelésében.

5. Emésztés és immunrendszer: 

A halolajban található vitaminok és ásványi anyagok, például A-, D- és E-vitamin, valamint cink és szelén, támogathatják az emésztőrendszer egészségét és az immunrendszer megfelelő működését.


6. Támogatja a szem egészségét. 

Kutatások bizonyítják, hogy azoknál a személyeknél, akiknek alacsonyabb az Omega-3 szint a szervezetében, nagyobb a kockázata a különböző szembetegségek kialakulásának. A halolaj segíthet az időskori szemromlást enyhíteni vagy leküzdeni, de sajnos a száraz szem-problémára nem nyújt megoldást.


Hogyan lehet a halolajat beépíteni az étrendbe?

Természetesen a legoptimálisabb forrás minden esetben maga az egész, feldolgozatlan hal lenne. 
Egyes országokban (tengerparti, mediterrán országokban, Izlandon...) olyan mértékű a népesség halfogyasztása, hogy semmi szükség nincs táplálék-kiegészítőkkel történő utánpótlásra. Sajnos Magyarország nincs ilyen jó helyzetben.

Ha pótlásra van szükség, a halolajat kapszula vagy folyadék formában lehet beszerezni. Fontos azonban, hogy megbízható terméket vásároljunk, aminek megfelelő a minősége és a tisztasága.



Nyilván rengeteg fajta halolaj létezik, csak néhány példát hozok most fel:

Eskimo Kids Halolaj Tutti-Frutti vagy Narancs ízben 105ml

Az Eskimo Kids egy prémium minőségű, kifejezetten gyerekek számára készült étrend-kiegészítő készítmény, ami már 1 éves kortól adható.

Az üvegcsékben található halolaj vadhalászat során kifogott hidegvízi szardellák és szardíniák húsából készül, amik az omega-3 zsírsavak leghasznosabb forrásai közé tartoznak. A halolaj fejlődő gyermeki szervezet számára szükséges arányban tartalmazza a természetes omega-3, omega-6 és omega-9 zsírsavakat, valamint a természetes E- és D-vitamint.

Az Eskimo Kids tisztított, biztonságos halolaj, hatékonyságát és pozitív hatásait 17 nemzetközi klinikai tanulmány bizonyítja, továbbá több mint 6 hónapig nem avasodik meg!

Kiváló megoldás a gyerekek omega-3 pótlására, ugyanis 1 üveg halolaj kb. 3 kg tengeri halban megtalálható mennyiségű omega-3 zsírsavat tartalmaz
1 éves kortól 12 éves korig adható! A tutti-frutti és narancs ízesítésnek köszönhetően a gyerekek hamar megkedvelik!

A termék laktóz-, tejfehérje-, tejszármazék- és gluténmentes, továbbá lisztérzékenyek is szedhetik!

Kinek ajánlott: Gyerekeknek 1-12 éves korig

Adagolás: A termék napi adagja 1 teáskanál (5 ml) étkezés közben vagy közvetlenül utána bevéve.

Összetétel: A napi adag (1 teáskanál = 5 ml) tartalmaz 1155 mg omeg-3 zsírsavat, melyből EPA (eikozapentaénsav): 462 mg, DHA (dokozahexaénsav): 277 mg, ALA (alfe-linolénsav: 231 mg; omega-9 zsírsav (olajsav): 1663 mg; omega-6 zsírsav (linolsav): 462 mg; E-vitamin: 6,7 mg (10NE); D-vitamin: 5 mikrogramm (200 NE)

Segédanyagok: repceolaj, antioxidánsok/Pufanox®: szójalecitin (E322), tokoferol komplex (alfa tokoferol (E307), tokoferolban gazdag kivonat (E306)), rozmaring kivonat (E392), aszkorbil palmitát (E304), tutti-frutti ízesítés és D-vitamin (kolekalciferol).

Figyelmeztetés: Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl! Az étrend kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet! A termék kisgyermekek elől elzárva tartandó!

Tárolás: Száraz, szobahőmérsékletű helyen 30 C alatt. Felbontás után hűtőszekrényben tárolandó.
Fogyasztható: felbontástól számított 2 hónapig.






BioCo Halolaj 1000mg kapszula


Halolajat és természetes E-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítő. Az Omega-3 zsírsavak közé tartozó EPA és DHA hozzájárul a szív megfelelő működéséhez.* (A kedvező hatás 250 mg EPA és DHA napi bevitelével érhető el, mely a készítmény 1 kapszulájával is biztosítható.)
Halolaj

A többszörösen telítetlen omega-3 zsírsavak egyik legjobb természetes forrása. Az omega-3 zsírsavak megfelelő mennyiségű és arányú fogyasztása hozzájárul a vér normál koleszterinszintjének fenntartásához és az egészséges szívműködéshez. Az érrendszer és a szív megfelelő működése számottevően csökkentheti például az agyvérzés, az infarktus kockázatának esélyét, a sejtek, szövetek korai öregedését. 
Rendszeres fogyasztásával az általános egészségi állapot javítása mellett a fizikai és szellemi teljesítmény növelése, a betegségekkel, fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség is növelhető.

Hatóanyagok 1 kapszulában:
E-vitamin 6 mg (50 NRV%)*
Halolaj 1000 mg
– EPA 180 mg
– DHA 120 mg

* NRV%: Vitaminok és ásványi anyagok napi beviteli referencia érték %-a (felnőttek esetében)

Összetevők:
halolaj (1000 mg/kapszula); zselatin; nedvesítoszer (glicerin); D-alfa-tokoferol

Adagolás:
Felnőtteknek naponta 1-2 kapszulát bő folyadékkal lenyelni.



GAL Ω3 Halolaj

Nem átalakított, természetes formában tartalmazza az ember számára megfelelő EPA és DHA nevű Ω3 zsírsavakat és 4 féle tokoferolt (E-vitamin) is, hogy a lehető legstabilabb legyen. Enyhe hal íze van csak, amit szinte teljesen elfed a citromolaj, így nem kell többé tucatnyi kapszulát lenyelnünk. 1 evőkanálnyi kb. 15 db halolaj-kapszulának felel meg!

Halolajat és természetes tokoferolokat tartalmazó étrend-kiegészítő. Tiszta és stabil, teljes spektrumú Ω3-zsírsav forrás. Összhangban a természettel.

A termék jól hasznosuló, természetes formájában (és nem a mesterségesen átalakított etil-észterek formájában) tartalmazza az Ω3-zsírsavak teljes spektrumát, méghozzá koncentráltan, természetes tokoferolokkal (E-vitamin) együtt. Mindent úgy, ahogyan azok teljes értékű táplálékainkban is vannak. Magas természetes tokoferol-tartalmának és a (kámformentes) rozmaring-kivonatnak köszönhetően a termék igazán stabil, így biztonsággal alkalmazható nagy dózisú EPA és DHA bevitel megvalósítására is. Az íze is kellemesen enyhe, köszönhetően a stabilitásának, a hozzáadott természetes citromolajnak és a minőségi halolajnak.

Adagolás: Napi 1 evőkanál (~10ml) étkezéskor, akár salátára/pirítósra is, illetve ahogy jól esik. Gyermekeknek testsúlyarányosan.
(forrás és további információk: https://www.gal.hu/GAL-Halolaj)





Béres Omega-3 lágyzselatin kapszula

A Béres Omega-3 lágyzselatin kapszula többszörösen telítetlen omega-3 zsírsavakat (EPA + DHA) tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.

*A többszörösen telítetlen zsírsavak közül az EPA és a DHA hozzájárulnak a szív megfelelő működéséhez. A kedvező hatás 250 mg EPA+DHA napi bevitelével érhető el. A DHA hozzájárul a normál agyműködés és látás fenntartásához. A kedvező hatás 250 mg dokozahexaénsav (DHA) napi bevitelével érhető el.

A változatos, kiegyensúlyozott táplálkozáshoz hozzátartozik a tengeri halak rendszeres fogyasztása, melyek a szívműködés számára kedvező többszörösen telítetlen, hosszú szénláncú omega-3 zsírsavak (EPA+DHA) forrásai.

Figyelembe véve a hazai táplálkozási szokásainkat, szervezetünk omega-6 zsírsavakból elegendő mennyiséghez jut (pl. napraforgóolajból), tekintettel azonban halfogyasztási szokásainkra az omega-3 zsírsav bevitele sok esetben nem kielégítő.7

Adagolás:
Felnőtteknek naponta 1 kapszula. A kapszulát étkezés közben célszerű bevenni.
(forrás: https://www.beres.hu/termek/beres-omega-3-lagyzselatin-kapszula/)




2023. június 27., kedd

Lepkehimlő, az "ötödik betegség": Tünetek, kezelés és megelőzés



A lepkehimlő (erythema infectiosum, ismertebb nevén az "ötödik betegség"), egy Parvo B19 nevű vírus okozta fertőző betegség, amely gyakran gyermekeket érint. 

Bevallom, bár sok éve a szakmában vagyok, ez a betegség valahogy elkerülte a figyelmemet - egészen eddig az évig, amikor rengeteg óvodás és iskolás lett beteg a környezetünkben. Annak ellenére, hogy nem találkoztam vele, a legtöbb felnőtt átesett ezen a fertőzésen gyermekkorban és védettséget is szerzett. (ezért is gyermekeknél jellemző a betegség)

Ismerjük meg ennek a betegségnek a tüneteit, terjedését és a kezelési lehetőségeket.


Tünetek:

A lepkehimlő legjellegzetesebb tünete a "piros arc", de ez sem jelentkezik minden esetben. A betegség kezdeti szakaszában a gyermek lázat és influenzaszerű tüneteket tapasztalhat, például fejfájást, torokfájást, orrdugulást vagy enyhe köhögést. 
Ezután jellegzetes vörös foltok és kiütések jelentkeznek a gyermek arcán, valamint a végtagokon és a törzsön. 
A kiütések általában 7-10 napig tartanak, majd fokozatosan eltűnnek.




Terjedés:
Az erythema infectiosumot a parvovírus B19 okozza, és cseppfertőzéssel terjed. 
A betegség a kiütések megjelenése előtt néhány nappal a leginkább fertőző és a kiütések megjelenése után néhány napig tart. 
A vírus terjedhet köhögéssel vagy tüsszentéssel, valamint közvetlen érintkezéssel, például a fertőzött személy orrának vagy szájának megérintésével, majd más tárgyakra vagy emberekre történő érintkezéssel.



A lepkehimlő diagnózisa:

A diagnózis felállítása csak az első beteg esetében nehéz, mivel általános tünetekkel jár, de mikor egy közösségben több gyereket érint, könnyebb beazonosítani a fertőzést, jobban előtérbe kerül a lepkehimlő gyanúja.
Magát a fertőzést egészen biztosan csak laborvizsgálattal lehet igazolni, ám a betegség enyhe mivolta miatt erre az esetek többségében nem szokott sor kerülni.


Kezelési lehetőségek:

A jó hír, hogy a lepkehimlő általában enyhe lefolyású és spontán gyógyuló betegség. 
A tüneti kezelés, például lázcsillapítók, antihisztamin alkalmazása, folyadékpótlás és pihenés segíthet enyhíteni a tüneteket és megkönnyíteni a gyógyulást. 

Fontos azonban, a járvány megfékezése, a betegség terjedésének megakadályozása szempontjából, hogy az érintett gyermeket otthon tartsák és kerüljék a közösségeket, amíg a kiütések teljesen elmúlnak!


Megelőzés:

A lepkehimlő megelőzése leginkább a megfelelő higiéniai intézkedések betartásával érhető el. Fontos a gyakori kézmosás, különösen a fertőzött személyekkel való érintkezés után.
Ha egy gyermek diagnosztizált erythema infectiosummal, fontos tájékoztatni az iskolát vagy az óvodát, hogy más szülők tudatában legyenek a fertőzés kockázatának.


Lepkehimlő terhesség alatt:

Bár a gyermekeknél és felnőtteknél egy enyhe lefolyású, magától gyógyuló betegségről beszélünk, a  Parvo B19 vírus várandósság alatt sajnos igen veszélyes lehet, különösen súlyos következményekkel járhat a magzatra nézve. 
A terhesség alatt a fertőzés abortuszt idézhet elő vagy különböző magzati rendellenességek kialakulásához vezethet.

A Parvo B19 vírus a terhesség első trimeszterében a legveszélyesebb, amikor a magzati szervek fejlődése zajlik. A vírus megfertőzheti a magzatot, mivel a terhesség korai szakaszában a placentán keresztül eljuthat a magzathoz.
Ez a vírus okozhatja az úgynevezett "hydrops fetalis" nevű állapotot, amely túlzott folyadék felhalmozódást, ödémásodást okoz a magzati szövetekben és szervekben. Ez komoly szív- és keringési problémákhoz vezethet, és akár halálos is lehet a magzat számára.




A Parvo B19 vírus továbbá különösen veszélyes lehet azokra a terhes nőkre, akik korábban nem találkoztak ezzel a vírussal, mert így szervezetük nem rendelkeznek ellenanyagokkal.

A várandós nők védelme érdekében a megelőzés nagyon fontos. Lehetőleg teljesen kerülni kell az érintkezést a fertőzött gyermekkel és annak környezetével. Különösen az első trimeszterben.

Ha felmerül a gyanú, hogy találkozott lepkehimlővel fertőzött gyermekkel, minden esetben konzultáljon orvosával!


Fontos megjegyezni, hogy bár a Parvo B19 vírus veszélyes lehet a terhes nőkre és a magzatokra, a fertőzés nem mindig okoz komoly problémákat.

Az esetek többségében a terhesség normális módon folytatódik anélkül, hogy a vírus negatív hatással lenne a magzatra. Azonban a fertőzés kockázatának minimalizálása érdekében fontos az óvatosság és az orvosi tanácsok betartása.


Összegzés:

Az erythema infectiosum, az ötödik betegség, bár kellemetlen tüneteket okozhat, általában enyhe lefolyású és önmagától gyógyuló betegség. A tüneteket tüneti kezeléssel lehet enyhíteni, és a fertőzés terjedésének minimalizálása érdekében fontos a megfelelő higiéniai intézkedések betartása.


Kapcsolódó írásaim:
- Bárányhimlő - varicella.
- Uszodaszemölcs - molluscum.

2023. június 23., péntek

Kullancs eltávolítása.

 Egyre több a kullancs és sokan nem tudják mi is a teendő, ha kullancsot találunk magunkban vagy szerettünkben. 

Volt, aki hozzánk sietett be a gyógyszertárba, volt aki orvoshoz ment vagy az ügyeletre (itt nem dicsérték meg érte, hogy oda ment - FONTOS! Az orvosi ügyelet súlyos esetekre van "kitalálva". Olyan esetekre, amik nem várhatnak másnapig, vagy a hétvége végéig. Rendkívül leterheltek az ügyeletet ellátó osztályok, orvosok. Igyekezzünk mérlegelni, mikor van valóban szükség arra, hogy igénybe vegyük.)

Ezért (is) remélem, hogy ez a bejegyzés segít, hogy kevésbé ijedjünk meg és tudjuk mit kell tenni ilyen esetben!


Hogyan távolítsuk el a kullancsot?


Szerintem az egyik legfontosabb és legmegnyugtatóbb dolog, amit tudni kell:

Nem baj, ha a fej bent marad a bőrben, nem okoz különösebb problémát.


Mint bármely idegen test – kis reakciót kelt majd kilökődik (ez valójában nem is a feje, hanem az állkapcsa). 
Sőt egyesek szerint jó megoldás az is ha éles késsel levágjuk, lefejezzük a kullancsot közvetlenül a bőr felszínén. Ha pár napon belül mégsem lökődik ki, el kell távolítani, mert gyulladást okozhat (viszont fertőzést már nem terjeszt).


A másik nagyon fontos dolog:

A kullancs eltávolítására ne használjuk azokat a régebben ajánlott módszereket, amelyek a kullancs légzését akadályozzák! Nem célszerű olajat, vietnami kenőcsöt, alkoholt vagy bármilyen más anyagot a kullancsra csepegtetni, mert az oxigénhiánnyal küzdő kullancsból még több vírus juthat az ember vérkeringésébe.

Nem szabad a kullancs potrohát semmivel sem bekenni, sőt megfogni sem, megnyomni, mert lehet, hogy ekkor “köpi” a kórokozót szervezetünkbe! 

Legjobb, ha kullancskiszedő-csipesszel közvetlenül a bőrfelszínen fogva kivesszük, de ha ez nem áll rendelkezésre meg lehet próbálni hosszabb körmű hüvelyk és középső ujjal. A kullancsot lehetőleg egészen elöl, közel a fejéhez kell megfogni. Egyes vélemények szerint csavaró mozdulattal kell kihúzni, mások szerint kerüljük a csavaró mozdulatokat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy pár órán belül kapott kullancs körömmel, csavaró mozdulat nélkül enyhe húzással többnyire kijön fej beszakadás nélkül.




Az eltávolítás után jód oldattal (Betadine) kenjük be a kullancs helyét. (Jód érzékenység esetén ajánlott - Octenisept oldat, alkohol)


Általában 7-10 nap alatt eltűnik a kis vörös csomó nyomtalanul. 

Fertőzést jelez, ha néhány hét múlva a kullancscsípés helye körül kör alakban halvány pír jelentkezik, amely gyakran nem igazán feltűnő, nem viszket és nem fáj. Ez a bőrtünet csak a fertőzöttek kb. 2/3-ában jelenik meg.

Kb. 20-30 %-ban a fertőzésnek semmi tünete nincs – csak később jelennek meg, esetleg az izületi, idegi vagy szívtünetek! Ezért tanácsos minden ilyen esetben orvoshoz fordulni. 

Korai stádiumban a fertőzés jól gyógyítható, gyógyszeres kezeléssel. A fertőzött kullancsokból a kórokozó emberre való átvitelének valószínűsége annál kisebb, minél hamarabb eltávolítjuk a kullancsot (Az agyvelőgyulladás szempontjából 4-6 óra, a Lyme-betegség szempontjából 24 óra számít biztonságos időnek.).
(forrás: https://heimpalkorhaz.hu/blog/faq/mit-tegyek-kullancs-csipes-eseten/) 


Kullancs kiszedésére alkalmas eszközök:

Ha kullancsot találunk magunkon, kullancscsipesz és kullancseltávolító kanál segítségével könnyedén kiszedhető a bőrből.
Ha ezek nincsenek otthon, egy szemöldökcsipesz is tökéletesen megfelel.

1. Kullancscsipesz (többször használatosak)


Kullancscsipeszekből többféle van forgalomban.

Anyagát tekintve, lehet:
  • fém
  • műanyag

 




Formája lehet:
  • hagyományos, egyenes
  • ívelt
  • vagy működhet rugós elven




Kullancs eltávolítása, a kullancskiszedő csipesz használata:
  1. A rozsdamentes acélból készült, rugós csipeszt a hüvelykujjunkhoz támasztjuk, majd mutató- és középső ujjal fölhúzzuk a fémhengert. Ekkor az eszköz két szára szétnyílik, és alkalmassá válik a kullancs meglógására.
  2. A szárakkal körbekerítjük a kullancsot.
  3. A fémhengert óvatosan engedjük vissza, úgy. hogy a kullancs kemény, feji részét a bőrfelszín közvetlen közelében/alatt megfogjuk, így kerüljük el, hogy a kullancs lágy potrohát összenyomjuk, és fertőzött anyagot préseljünk a bőrbe.
  4. A csipesszel rögzített kullancsot egyszer forgassuk körbe. Bármerre! A szúrócsatornát csak így lehet kitágítani. A horgas alsó állkapocs csak így nem akad a szövetekbe. A kullancsot ezután már egyetlen mozdulattal "kiforgathatjuk".

Sikertelenség esetén ne féljünk megismételni a műveletsort. A kullancs eltávolítása után és másnap fertőtlenítsük a csípés helyét. A kullancsot égessük el, a csipeszt pedig fertőtlenítsük. (például hővel vagy alkohollal).

Elővigyázatosságból! 4-6 hétig figyelje a csípés helyét: körkörösen terjedő bőrgyulladással forduljon orvoshoz!


2. Kullancs-eltávolító kanál (egyszer használatos)


A kullancs-eltávolító kanál úgy képes eltávolítani az ember- és a társállat bőrébe fúródott kifejlett, vérrel szívott kullancsot, hogy az eltávolítás során az eszköz nem szorítja meg a kullancs testét, hanem az áldozat bőrére fejti ki a speciális hatást, melynek eredményeképpen a rögzülését vesztett kullancs a kanál kávájába dől.


Használat
  • Az egyszer használatos kullancs-eltávolító kanalat kivéve a csomagolásból, két végét összepattintva felkészítjük a kullancs eltávolítására.
  • A kullancskörnyéki bőrt ráncba emeljük úgy, hogy a kullancs a ránc legmagasabb pontján legyen.
  • A kullancsszúrás környékét körbekenjük abszolút hatású fertőtlenítővel átitatott gézzel vagy vattával.
  • A kullancs-eltávolító kanál V alakú vágatát a kullancs „nyaka” alá csúsztatjuk úgy, hogy a kullancs szúró-szívó szájszerve a vágat öblébe kerüljön.
  • A kullancs-eltávolító kanál nyelét megfogva, s ezzel a kanalat a bőrre nyomva, tengelye körül nyolcszor-tízszer jobbra-balra alternálva megpödörjük, s ennek eredményeképpen a kullancs a kanál kávájába esik.
  • A kullancs-csípés helyét minden esetben fertőtlenítőszerrel le kell ecsetelni.
  • Ezután a kullancs-eltávolító kanalat kullancsostul vagy megsemmisítjük (pl.: a csomagolásába visszahelyezzük és az egészségügyi vagy állat-egészségügyi intézmény veszélyes hulladék gyűjtő badellájába dobjuk), vagy elvégzünk a kullanccsal egy tesztet, ha meg kívánunk bizonyosodni arról, hogy a Lyme borreliosist (régi nevén: Lyme-kórt) okozó baktériumokat tartalmazott-e.


3. Ceumed Stop Tick kullancseltávolító eszköz


Egyedi gyorsfagyasztásos technológiájának köszönhetően megakadályozza, hogy a parazita fertőző nyála kifolyjon, illetve védelmet nyújt testének szétválása ellen, így jelentősen csökkenti a kórokozó anyagok átvitelének kockázatát az eltávolítás során.

Alkalmazása a kullancs által terjesztett betegségek megelőzésére javasolt. 
Ilyen betegségek például: 
  • Lymekór
  • Kullancsenkefalitisz
  • Piroplazmózis



Kapcsolódó írásaim:
- Lyme-kór - Borreliózis.
- Kullancs gyorsteszt - Lyme-tesztek.


2023. június 19., hétfő

Tanácsok hasmenés, hányás esetére


Előző cikkemben írtam a gyakori nyári betegségekről, veszélyekről. Abban az egyik pont a hasmenés, hányás volt.
Ma erről írnék néhány dolgot.

Ha valaki hasmenéssel vagy hányással küzd, ami sajnos nyáron gyakoribb, néhány dologra fontos odafigyelni:


1. Pihenés és hidratálás: Elsődleges fontosságú, hogy a szervezet pihenhessen. Kerüljük a megerőltető fizikai munkát, intenzív mozgást. Sőt, ha a beteg annyira gyengének érzi magát, teljes ágynyugalom szükséges arra a néhány napra, míg meggyógyul. (vagy legalább a nehezén túl lesz) Fontos a megfelelő folyadékbevitel, ami segít elkerülni a kiszáradást. Szénsavmentes italokat, elsősorban vizet, ásványvizet vagy szénsavmentes gyümölcslevet ajánlott fogyasztani. Nem szabad azonban egyszerre sokat inni, inkább gyakrabban kisebb kortyokat, ami bent is tud maradni a szervezetben. Nem szalad egyből végig vagy hányja ki azonnal a beteg.




Ezt a mondatot így a két pont közé írnám, mert valahogy mindkettőhöz tartozik:

Meglepően jó hatású a hideg, szénsavtól kikevert kóla. Nyugtatja a gyomrot, csillapítja a hányingert. Pótolja a cukrot. Nem folyadék- vagy elektrolit pótlás helyett, hanem inkább kiegészítő terápiának mondanám. (valószínűleg a többség most ugyanolyan kétkedve fogadja a dolgot, mint én, amikor először javasolta a gyermekorvosunk, de tapasztalatból mondom, hogy beválik!)


2. Elektrolit pótlás: A hasmenés és hányás során a szervezet elektrolitokat veszít, mint például nátriumot, káliumot... Ezeket az elektrolitokat pótolni kell. A gyógyszertárakban kapható elektrolitoldatok vagy rehidratációs italok segíthetnek az elektrolit egyensúly helyreállításában.


3. Könnyű ételek fogyasztása: Az étkezés során könnyen emészthető ételeket ajánlott fogyasztani, mint például pirítós,háztartási keksz, sózott keksz, rizs, párolt zöldségek, sós vízben főtt főtt krumpli/répa vagy sovány, főtt húsok. Kerülni kell a nehéz, zsíros vagy fűszeres ételeket, amelyek tovább irritálhatják a gyomrot és a beleket.





4. Probiotikumok: ilyen esetben mindig felborul a bélflóra egyensúlya. Fontos a probiotikumok bevitele, hogy segítsük a gyógyulást.


+1. Szükség esetén - ORVOS: Ha a hasmenés vagy hányás csillapíthatatlan vagy több napja tart és nem érezhető javulás, mindenképp fel kell keresni az orvost, aki írhat fel vényköteles gyógyszert vagy szükség esetén infúziós kezelést a további komplikációl, kiszáradás megelőzésére. 

Különösen fontos ez a pont gyermekek és idős, legyengült fizikai állapotú emberek esetén! Náluk sokkan nagyobb a kiszáradás veszélye.



Hányinger csillapítására használható készítmények: 
B6-vitamin, Deadalon tabletta/kúp, Deadalonetta kúp (gyermekeknek-VÉNYKÖTELES)

Hasmenés elleni gyógyszerek: 
Fertőzés okozta hasmenés esetén a loperamid hatóanyagú készítmények alkalmazása (Lopedium, Imodium...) TILOS! Ezek a gyógyszerek a bélmozgás csökkentésével érik el hasmenés elleni hatásukat, ami gátolja a kórokozók távozását. (Ideges eredetű hasmenés esetén tökéletes választás)

Maximum aktív szén, Bolus Adstringens, Smecta vagy Tasectan adása lehet indokolt. 
Bár én ezeket sem szoktam javasolni. Inkább egy nagyobb dózisú probiotikum bevitel a fontos.





2023. június 16., péntek

Fogszuvasodás: Kialakulás, megelőzés és kezelés


A fogszuvasodás egy igen gyakori probléma, amely sok embernél előfordul. 
Nem más, mint a fogak elváltozása a fogzománcban bekövetkező károsodás miatt. Ha nem kezelik időben, súlyosabb problémákhoz vezethet, például fogfájással, fogvesztéssel és az általános egészségre, közérzetre gyakorolt ​​​​negatív hatásokkal. Ezért fontos megérteni a fogszuvasodás kialakulását, valamint a megelőzés és a kezelés módszereit.

A fogszuvasodás kialakulása:

A fogszuvasodás kialakulása több lépésből áll. Először is a fogzománc, fogak külső rétege bomlik le a baktériumok és a savak hatására. Ez a folyamat a fogak felszínén láthatatlanul kezdődik, majd lassan mélyebbre hatol, érintve a dentint, amely a fog középső rétege.

A fogzománc károsodása a baktériumok által termelt savak hatására történik, az ételmaradékok lebontásából és a cukorfogyasztásból származnak. A savak folyamatosan támadják a fogakat, és idővel eróziót okoznak. Ez a folyamat végül lyukakat vagy kis üregeket biztosít a fogzománcban, amit fogszuvasodásnak nevezünk.


Megelőzés:

A fogszuvasodás megelőzése kulcsfontosságú a fogak egészségének megőrzésében. Néhány lépéssel minimalizálhatjuk a kockázatot:

Rendszeres fogmosás: naponta kétszer alaposan mossuk meg a fogainkat fluortartalmú fogkrémmel. Ne feledkezzünk meg a fogak tisztításáról a fogközökben is fogselyem vagy fogköztisztító segítségével.


Egészséges étrend: Kerüljük a túlzott cukor- és szénhidrátbevitelt, mivel ezek segíthetnek a fogszuvasodás kialakulásához. Táplálkozzunk változatosan, fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget és egészséges fehérjéket.


Fluorid használata: Használjunk fluoridtartalmú szájvizet vagy öblögetőt a fogzománc erősítésére és a fogszuvasodás megelőzésére.


Rendszeres fogorvosi ellenőrzés: Menjünk rendszeresen fogorvoshoz, hogy megelőzzük a fogszuvasodás kialakulását, és időben felismerjük és kezeljük az esetleges problémákat.



A fogszuvasodás kezelése:


Ha már kialakult a fogszuvasodás, a kezelési lehetőségek a szuvasodás mértékétől függenek. A fogorvos az alábbi módszereket alkalmazhatja:

Tömés: Kis méretű lyukak esetén a fogorvos eltávolítja a károsodott részt, majd feltölti azt tömőanyaggal, például kompozit (A kompozit tömés olyan modern, a foggal megegyező színű tömés, amely akár még szakavatott szemnek is teljesen láthatatlan lehet.) vagy amalgám (már nem alkalmazzák Magyarországon) töméssel.


Gyökérkezelés: Ha a fogszuvasodás a fog gyökeréig terjed, szükség lehet gyökérkezelésre. Ez a folyamat a fog gyökérrendszerének tisztítását és tömését jelenti, hogy megmentse a fogat.


Fogeltávolítás: Súlyosan károsodott fogak esetén, amikor már nem lehetséges megmenteni őket, a fogorvos a fog eltávolítását javasolhatja.


Fontos megjegyezni, hogy a fogszuvas kezelése a lehető leghamarabb megkezdődjön, nagyobb probléma súlyosabbá válna. Rendszeres fogorvos ellenőrzések és intézkedések intézkedési megőrizni a fogak egészségét.

A fogszuvasodás elkerülése és kezelése fontos a hosszú távú fogegészség és a jó általános egészség fenntartása szempontjából. 

Rendszeres fogápolás és fogorvosi ellenőrzésekkel hosszú távon megakadályozhatjuk és kezelhetjük a fogszuvasodást, így biztosítva a szájüreg egészségét és a ragyogó mosolyt.



Fogszuvasodás elleni készítmények:

Ahogy a cikkben is szerepel a rendszeres, alapos fogmosás, a szájvizek és a fogselyem mindennapos használata fontos a megelőzés szempontjából, de egy készítményt mindenképp szeretnék bemutatni, ami segítség lehet ezeken túl is.

Nem beszélve arról, hogy gyerekkoromban az íróasztalomra volt ragasztva egy matrica az alábbi mondókával: 
"Mekk Elek az ezermester elrendelte hetente egyszer mossál fogat az Elmexszel" 


Elmex® gél  (gyógyszernek minősülő készítmény, egészségpénztári kártyára elszámolható)

Az Elmex gél aminfluoridot tartalmaz. Alkalmazható a fogzománc fluoridtartalmának növelésére, fogszuvasodásra való erős hajlam és fognyaki érzékenység esetén a fogszuvasodás megelőzésére, kezdődő szuvas elváltozások kezelésére (remineralizáció), valamint levehető sín, a részleges fogpótlás és a fogszabályozó készülék alatti fogzománc védelmére.

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát/fogorvosát, ha tünetei nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.


Hogyan kell alkalmazni az Elmex gélt?

Fogászati alkalmazásra.

A készítmény ajánlott adagja otthoni fogápolásra felnőtteknél és 6 éves vagy idősebb gyermekeknél, ha az orvos másképpen nem rendeli, hetente egy alkalommal 1-2 cm-nyi Elmex géllel kb. 2-3 percig, fogkefe segítségével alaposan fogat kell mosni. Használat után ajánlatos a felesleges gélt kiköpni, és a szájat kiöblíteni. 

Az alkalmazás (kefélés és szájban tartás) teljes időtartama nem haladhatja meg az 5 percet.

Nem naponta, hanem hetente vagy hosszabb időközönként kell alkalmazni.


Alkalmazása gyermekeknél
Gyermekek a fogmosás alatt ne nyeljenek, a végén azonban könnyedén öblítsenek.
6-8 éves gyermekek a készítményt felnőtt felügyelete mellett alkalmazzák.





Tudnivalók az Elmex gél alkalmazása előtt

Ne alkalmazza az Elmex gélt:
- ha allergiás az olaflurra, dektaflurra, nátrium-fluoridra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére.
- 6 éves kor alatti gyermekeknél, mivel a kisgyermekek nyelési reflexe még erős, és ennek következtében a fogkrémet és a gélt is könnyen lenyelik.
- A lenyelésből származó mérgezések elkerülése érdekében az Elmex gélt nem használhatják olyan betegek, akiknek a nyelési reflexe nem kontrollálható.
- a szájnyálkahártya kóros hámhiányos elváltozásai esetén.
- csont- és/vagy fogzománc fluorózis esetén.



+1 érdekesség:

Bár nem a fogszuvasodás kezelésére alkalmazható, viszont hasznos információt kaphatunk a fogmosási technikánk helyességéről a plakkfestő tabletta alkalmazásával.


Curaprox PCA 223 kéttónusú plakkfestő tabletta

Kellemes gyümölcs ízű, kéttónusú plakkfestő tabletta a szájban lévő plakk láthatóvá tételére. Eritrozin mentes (E127).

A plakk nehezen látható mivel fehér színű, ezért a fogorvosok és dentálhigiénikusok a plakkfestő tablettát ajánlják a láthatóvá tételhez. Megkönnyíti az alapos tisztítást és lehetőséget nyújt a fogmosás hatékonyságának ellenőrzésére.


Két különböző színnel festi meg a régi és az új plakkot. 
Régi plakk = kék szín, 
Friss plakk = piros szín.


Használat:
 
Rágjon össze egy tablettát, majd nyelve segítségével, a nyállal együtt oszlassa szét a szájban.
Köpje ki a maradékot és finoman öblítse ki a száját vízzel. A TABLETTÁT NE NYELJE LE!
A tükörbe nézve, az elszíneződött részeken láthatja a plakkot és az ételmaradékot. Ezután lépésről lépésre tisztítsa meg a fogait.
 

Használja hetente egyszer. A legjobb, ha este végezzük a plakkfestést. Ha a fogainkon elszíneződést látunk, újra mossunk fogat.

6 éves kortól bárki használhatja, szülői felügyelet mellett. Kellemes, gyümölcs ízű, könnyen eltávolítható a fogakról. Gyermekeknek játékosan mutassa meg, hogy mely területeken maradt ki a fogmosás, így ösztönözheti az alaposabb tisztításra.


Miért két tónusú?

Mert különbséget tesz a régi és a friss plakk között.
Mert megmutatja azokat a területeket, ahol alaposabb fogmosás szükséges.
(forrás: https://www.sagerdental.hu)







2023. június 12., hétfő

5 nyári veszély, amire érdemes odafigyelnünk


A legjobb - ezekben az esetekben is - a megelőzés!


1. Napégés: 
Az erős napfény és az UV-sugárzás okozta bőrégés gyakori nyári probléma. Fontos védekezni a megfelelő fényvédő krémek, kalapok és napernyők használatával, valamint kerülni a túlzott napozást. Szemünk védelmére is figyeljünk!

Ezzel a témával bővebben ebben a cikkben foglalkoztam >>Fényvédő kisokos. Amit a napozásról és a fényvédelemről tudni érdemes.


2. Hőguta és napszúrás: A meleg időjárásban könnyen kialakulhatnak hőguta vagy napszúrás tünetei, ha nem megfelelően védekezünk a hőség ellen. Fontos a megfelelő hidratáció, a hűvös helyeken tartózkodás, a könnyű, laza ruházat és a fej megfelelő védelme.

Napszúrás tünetei, megelőzése, kezelése és sok hasznos tudnivaló ebben a cikkben >>Napszúrás

3. Hasmenés, hányás: Nyáron az élelmiszer okozta vírus- és baktériumfertőzések kockázata is megnőhet, ami emésztőrendszeri megbetegedéseket okozhat. Fontos az alapos kézmosás, a biztonságos élelmiszerek fogyasztása és az ivóvíz minőségére való odafigyelés. (Erről hamarosan írok)

4. Allergiák: Nyáron sok pollen és más allergén anyag van jelen a levegőben, amelyek allergiás reakciókat válthatnak ki. Az allergiás rhinitis (szénanátha) és a légúti allergiák jellemzőek nyáron.

 Különféle csípések is válthatnak ki allergiás tüneteket (szúnyog, medúza, tengeri növények...) Ezek többnyire helyi reakcióban nyilvánulnak meg (bőrduzzanat, viszketés, kipirosodás...) Emellett előfordulhat a szervezet számára idegen, ismeretlen étel fogyasztása esetén is allergiás reakció. (szerencsére ritkán)


Cikkek a témában:



5. "Úszómedence fertőzések": A nyári időszakban az úszómedencékben történő fürdés során (ritkábban a természetes vizekben, tavakban, folyókban, tengerben is előfordulhat) fertőzések jelentkezhetnek, például fülgyulladás vagy szemgyulladás. Fontos az úszómedencék megfelelő tisztaságának és klórozásának biztosítása, valamint az arra érzékenyeknél védőszemüveg és füldugó használata.