Amióta kutyánk van én is érzem, hogy többet mozgok, összeszedettebb vagyok...
Gondoltam kicsit utána olvasok, mit is mond a szakirodalom, miért jó, ha kutyánk van.
A kutyák hűséges társaink, de nemcsak társas lények, hanem számos egészségügyi előnnyel is járnak.
Sok kutatás és tapasztalat alapján bebizonyosodott, hogy a kutyatartás számos pozitív hatással jár az emberi egészségre. Ebben a cikkben vizsgáljuk meg, hogy milyen jótékony hatásai vannak a kutyáknak az egészségünkre.
Mozgás, sportolás:
A kutya az egyik legjobb motivátor a rendszeres testmozgásra. Sétálni, futni vagy játszani a kutyával nagyszerű lehetőséget a mozgásra és a friss levegőn való tartózkodásra.
A rendszeres testmozgás fenntartani a szív- és érrendszer egészségét, erősítheti az izmokat, javíthatja a közérzetet és csökkentheti a stresszt.
Stresszcsökkentés és mentális egészség:
A kutyával való interakció, például simogatás vagy játék, serkenti a boldogsághormonokat, például az endorfinok és az oxitocin felszabadulását.
Ezáltal csökkentheti a stresszt, enyhítheti a szorongást és javíthatja a hangulatot. A kutyatartás segít érzelmileg kiegyensúlyozottabbá válni és csökkenti a magányérzetet.
Szociális kapcsolatok és társas támogatás:
A kutya segíthet kialakítani másokkal kapcsolatot. A kutyasétáltatás alkalom a másokkal való találkozásra, beszélgetésre. Sokszor az érzelmileg zárkózottabb emberek is könnyebben oldódnak fel, kezdeményeznek beszélgetést kutya jelenlétében.
Felelősség és életcél:
A kutyatartás felelősséggel jár. A kutya gondozása, etetése egyfajta napi rutint, állandóságot adhat az embernek. Erősíti önállóság érzését.
Biztonságérzet:
A kutyák kiválóan alkalmasak arra, hogy figyelmeztessenek egy lehetséges veszélyekre és betolakodókra. Ezért a kutyával való együttélés növelheti az otthon biztonságérzetét.
(Mondjuk ez szerintem fajtától függ. De valóban volt olyan ismerősöm, aki csak azután mert egyedül otthon maradni a férje elutazásakor, miután kutyájuk lett. Addig valakit áthívott magukhoz aludni.)
Összegzés:
A kutyatartás számos egészségügyi előnnyel jár. A mozgásra ösztönzés, a szociális kapcsolatok erősítése, a stresszcsökkentés, a mentális egészség javítása, a felelősségérzet és az életcél, valamint a biztonságérzet mind hozzájárulnak az egészségünkhöz, testi és pszichés jólétünk javításához.
A kutya valóban az ember legjobb barátja az egészségvédő szempontból is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése