2016. július 29., péntek

Napgomba (Pityriasis versicolor vagy Tinea versicolor)


Mikor azt hiszem, gomba vonalon mindenről írtam már, újra és újra rájövök, van még miről beszélnünk.

A törzs bőrén jelentkező gombás megbetegedések leggyakoribb okozója a napgomba, más néven  Malassezia furfur – ma ezzel foglalkozunk.

Diagnózisára általában elég hamar sor kerül, mert esztétikailag zavaró problémáról van szó, így a betegek korán felkeresik orvosukat, bőrgyógyászukat a tünetekkel.


Tünetei:

A gomba megtelepedési helye a hajas fejbőr. Innen hullik le, többnyire a háton, vállon, mellkason, karok bőrén, nyakon (ritka esetben az arcon) okozva tüneteket.

Kezdetben barna, enyhén hámló lekerekített szélű foltokat figyel meg magán a beteg. Ez a stádium  rendkívül rövid ideig tart. Ezt követően a foltok hypopigmentálttá, fehér színűvé válnak (leukoderma), melyek továbbra is diszkrét hámlást mutatnak, esetenként összemosódnak az addig különálló foltok. Innen származik a betegség mindkét elnevezése: versus-ellen, color-szín, pityriasis-korpázó hámlás. Az alap bőrszínhez képest ezek a foltok igen feltűnőek lehetnek, különösen nyár elején, napozás után. Nem jellemző a viszketés.

A fehér foltok kialakulásának hátterében valószínűleg az a jelenség áll, hogy a gomba azaleasavat termel, amely gátolja a pigmentsejtek működését, így a napozáskor a fertőzött területeken – a környező bőrrel ellentétben - nem képződik pigment. Másrészt magának a gombatelepeknek a jelenléte is árnyékolja a bőrt, így nem tud lebarnulni. 


Okozója:


A fertőzést egy olyan gombafajta, a fentebb említett Malassezia furfur okozza, amely az egészséges emberek fejbőrén is megtalálható. A gomba a hajas fejbőrről hullik le a törzsre, de csak az fertőződik meg, azon okoz tünetet, aki hajlamos rá.


Kialakulása, terjedése:

Korábban elterjed teória volt, hogy szoláriumban lehet elkapni, de ez – lévén NEM fertőző betegségről szó – téves elmélet. A szoláriumnak annyi része van a történetben (ugyanúgy mint a napozásnak), hogy hatására válnak feltűnőbbé a fehér foltok. Ráadásul a meleg, nedves környezet (izzadás) hatására fokozódnak a tünetek.
Emberről-emberre való terjedése nem ismert/extrém ritka.

Kialakulásában szerepet játszhatnak hormonális eltérések, a meleg, párás környezet, a zsíros bőr és az immunrendszer gyengesége.
Kialakulásához nem szükséges különösebb immunszuppresszió, vagy meleg, nedves környezet.

Leggyakrabban fiatal felnőttkorban jelentkezik azoknál, akik vagy valamilyen fizikai munkát végeznek, aktívan sportolnak, ezáltal jobban izzadnak.

Egyéb hajlamosító tényező, amelyeket megfigyeltek:

- meleg, nedves környezet
- magas páratartalom
- műszálas, rosszul szellőző ruha viselete
- túlsúly


Megelőzése

Az előző pontban leírtakból adódik néhány jó tanács, amivel segíthetünk megelőzni a kialakulást. A bőrről minél hamarabb le kell törölni az izzadságot, nem szabad hagyni, hogy bepálljon. Ez főleg akkor ajánlott, ha valaki meleg, magas páratartalmú környezetben tartózkodik.

A megfelelő öltözetre is oda kell figyelni. Kerülendő a műszálas ruházat. Érdemesebb helyette pamut, könnyen szellőző ruhadarabokat választanunk.



Ha a hajlam már ismert, valakinek már többször volt ilyen problémája, érdemes megelőzésként is használni a kezeléshez kapott sampont, illetve az egyéb gombaellenes készítményeket. (részletek lentebb)

Mivel a gombák terjedésének a zsíros környezet is kedvez, kerülendőek a zsíros testápolók.


Kezelése

A napgomba esetében maga a kezelés 1-2 hétig tart, abban az esetben ha foltjai körül már lebarnult a bőr, akkor a fehér foltok a következő szezonig visszamaradnak. Teljesen csak akkor tűnnek el, amikor a környező bőr barnasága már lekopik, és a következő nyáron a foltok is le tudnak barnulni. Ezt megelőzendő, ideális esetben a kezelés már a nyár előtt befejeződik.

Egyrészt a hajas fejbőrt (gombaölő sampon) is kezelni kell, mivel ennek elmulasztása esetén gyakori a visszafertőződés. Másrészt a kialakult helyi tüneteket antimikotikus (gombaölő) oldatokkal és/vagy krémekkel kezelik. Makacs esetben, bőrgyógyász javaslatára, szájon át szedhető gombaölő tablettára is szükség lehet. (ritkán)

A kezelésre alkalmazott gyógyszerek közül most is csak a recept nélküli készítményeket nézzük át:


1. Nizoral korpásodás ellen 20mg/g sampon (ketokonazol hatóanyag)


A bőr gombás eredetű fertőzéseinek kezelésére szolgáló gyógyszer. A samponnal mind a fej, mind a mellkas nagyobb kiterjedésű területei, illetve az arc is kezelhető.

Kezelés: 5napon keresztül, naponta egyszer alkalmazandó.
Megelőző kezelés: a napfény-expozíciót megelőzően egyszeri kezelésként, naponta egyszer, legfeljebb 3 egymást követő napon át ajánlott alkalmazni.

A Nizoral sampon biztonságosságát és hatásosságát csecsemők és 12 éves vagy annál fiatalabb gyermekek esetében nem igazolták.

Kizárólag külsőlegesen, a bőrön vagy a fejbőrön alkalmazható!

A fertőzött (fej)bőrterületet a samponnal alaposan meg kell mosni, 3-5 percig a bőrön hagyni, majd alaposan leöblíteni.


2. Terbisil krém, Lamisil krém, Lamisil spray 10mg/g (terbinafin hatóanyag)

Felnőttek és 12 éves vagy idősebb gyermekekés serdülők: 2 hétig, naponta egyszer vagy kétszer
12 éven aluli gyermekek esetében még kevés tapasztalat áll rendelkezésre a lokálisan alkalmazott terbinafinnal kapcsolatban, ezért a készítmény nem javasolt ezen korcsoportban.

Az első használat előtt a tubust lezáró membránt a csavaros kupakba épített tüske segítségével fel kell szúrni.
Az előzőleg megtisztított és szárazra törölt bőrfelületen kell a krémet alkalmazni. A krémmel vékony rétegben kell az érintett bőrfelületet és annak környékét bekenni és enyhén bedörzsölni.


3. Lomexin 2% krém (fenticonazol hatóanyag)

A krém a bőr gombás megbetegedéseinek tüneti kezelésére szolgál, hatékony a leggyakrabban előforduló bőrelváltozást okozó gombák esetében. Használható a test bármelyik pontján: fejbőrön, kézen, karon, lábon, arcon, a lábujjak között, szakállban, illetve a körmön jelentkező gombásodás kezelésére, még abban az esetben is, ha ez kis mértékben baktériummal fertőződött.
2 héten át naponta 1-2 alkalommal a fertőzött rész megmosása és megszárítása után finoman dörzsöljük be.


4. Canesten krém, Canesten oldat, Candibene krém 100mg/g  (klotrimazol hatóanyag)

A teljes gyógyulás eléréséhez a kezelés 1-3 héten át tart.

A beteg bőrfelületet minden kezelés előtt le kell mosni és gondosan meg kell szárítani.
A krémet vagy az oldatot naponta 2-3 alkalommal vékony rétegben kell a fertőzött bőrterületre felvinni és finoman be kell dörzsölni.

Gyermekek esetében nincs szükség az adagolás és az alkalmazási mód megváltoztatására.


Kapcsolódó írásaim:

- Bőrgomba tünetei és gyógyszeres kezelése.
- Körömgomba kezelése.
- Körömgomba elleni gyógyszeres körömlakkok összehasonlítása.
- Hüvelyfertőzések gyógyszeres kezelése.

2016. július 25., hétfő

Nyugtatók, altatók, feszültségoldók. 2.rész Teák.


 Bevallom, erről a cikkről, egészen pontosan az első rész folytatásáról teljesen elfelejtkeztem. Mikor bekerült az elmúlt hónap legolvasottabb cikkei közé, jöttem rá, hogy félbe hagytam ezt a témát.
Az első részben a recept nélkül kiváltható gyógyszerekről volt szó, a 2.részre pedig az étrend-kiegészítőkről szerettem volna írni. Ezt ma be is pótlom - részben.

A téma nagysága miatt, ma „csak” a gyógyteákról esik szó, a továbbiakban pedig összehasonlító táblázat formájában (mint a terhesvitaminok vagy a vas-, magnézium... tartalmú készítmények esetében) nézzük át az ebbe a csoportba tartozó készítményeket.

FONTOS! Aki altatót, nyugtatót vagy antidepresszánst szed, ne fogyasszon hasonló hatású gyógynövényből készült teát (pl.:citromfű, komló, macskagyökér, orbáncfű...), mert erősítik egymás hatását.


Mint az előző részben is említettem, nyugtató hatású gyógynövények közül talán a legismertebbek a citromfű levél, a macskagyökér, az orbáncfű virágos hajtás, a komlótoboz, a levendulavirág és a golgotavirág virágos hajtása. Ezeket önmagukban is fogyaszthatjuk vagy egymással kombinálhatjuk, erősítve nyugtató, altató, feszültségoldó hatásukat. Most sorba nézzük, melyik gyógynövényt hogyan készíthetjük el teának és mennyit ihatunk belőle.

Gyógyteák készítésének módja: (kis általános bevezető)

Forrázat: A leggyakoribb teakészítési módszer, amikor a külön edényben lévő teafüvet, gyógynövényt forró vízzel leöntjük, javallat szerint áztatjuk, majd leszűrve fogyasztjuk. Az áztatási idő a felhasznált növénytől függ. A puhább, vékonyabb, friss gyógynövényeket általában elegendő rövidebb ideig áztatni. Friss gyógynövény esetében akár fél perc elegendő, míg szárított növényeknél az összetételtől függően akár 20 perc is lehet az áztatási idő.

Főzet: Főzetet általában olyan növényi részek előkészítésénél használunk, mint a kérgek, gyökerek melyek felpuhításához több idő szükséges, vagy éppen olyan hatóanyagokat akarunk kivonni a növényből, melyek forrázással csak csekély mennyiségben jönnének elő.

Hideg vizes kivonás: Szobahőmérsékleten végzett szakaszos kivonási módszer. Több órai, napi állás, áztatás után különítik el a kivonatot a növényi résztől. Vannak gyógynövények, melyekből nem érdemes a megszokott módon, forrázással teát főzni, mert elveszítik jótékony hatásukat (pl. csipkebogyó). Ezekből a növényekből hidegen, áztatással kell a gyógyteát elkészíteni. Célszerű az előírt vízmennyiség felében 8-12 vagy akár 24 órán keresztül is áztatatni, majd leszűrni a növényt. Az áztatást követően a szűrőben maradt gyógynövényt az előírt vízmennyiség másik felével forrázzuk le, kissé hagyjuk hűlni, majd a két teát öntsük egybe. Ezzel az eljárással a teánkban maradnak mindazok a hatóanyagok, amelyek hidegen, és azok is, amelyek melegen, hő hatására oldódtak ki.


1. Citromfű levél
Forrázat. 1,5-2 grammnyi gyógynövényt 2,5dl vízzel forrázunk le. Naponta maximum 3 csészényi tea fogyasztható.
A citromfű nyugtató, görcsoldó hatású. Emellett vírus- és baktériumölő hatással is bír. (herpesz ellen külsőleg alkalmazva is kiváló) Elsősorban álmatlanság, ideges eredetű, görcsökkel járó gyomorpanaszok, idegi eredetű szívpanaszok, fejfájás esetén alkalmazzák.



2. Macskagyökér
Forrázat. 2-3 grammnyi gyógynövényt 2,5dl vízzel forrázunk le. Naponta maximum 2-3 csészényi tea fogyasztható.
Kiváló nyugtató, stressz okozta álmatlanság, szorongás esetén – mivel maga a gyógynövény nem álmosít, akár napközben is – bevethető.



3. Orbáncfű virágos hajtás
 Forrázat. 2-4 grammnyi gyógynövényt 2,5dl vízzel forrázunk le. Naponta 2 csészényi tea fogyasztható (reggel és este 1-1 csésze).
Kimondottan antidepresszáns hatású gyógynövény. Lehangoltság, lelki kimerültség, szorongás... esetén alkalmazható.

Az orbáncfű nagyon sok gyógyszerrel interakcióba lép: hormonális fogamzásgátlók, pszichiátriai szerek-SSRI, egyes szívgyógyszerek hatását csökkenti – ezért ezt a kombinációt inkább kerüljük!
Hormonális fogamzásgátlók és orbáncfű együttes szedése vérzéshez, nem kívánt terhességhez vezethet. Nem adható együtt bizonyos immunszupresszív szerekkel (például ciklosporin), egyes daganatellenes szerekkel, mert szintén csökkentik a gyógyszer hatását, veszélyeztetve ezzel a terápia sikerességét.


4. Komlótoboz
Forrázat. 0,5 grammnyi gyógynövényt 1,5dl vízzel forrázunk le. Naponta maximum 2-3 csészényi tea fogyasztható.
Nyugtató hatású gyógynövény. Elsősorban más nyugtató hatású gyógynövénnyel kombinálva használják alvászavar, fokozott ingerlékenység, feszültség esetén.



5. Levendulavirág
Forrázat. 2-4 grammnyi gyógynövényt 2dl vízzel forrázunk le. Naponta maximum 3 csészényi tea fogyasztható.
Nyugtató hatású akár teaként fogyasztva, akár a fürdővízbe téve vagy az illóolaját elpárologtatva használjuk.



6. Golgotavirág virágos hajtás
Forrázat. 2-3 grammnyi gyógynövényt 2dl vízzel forrázunk le. Naponta maximum 2-3 csészényi tea fogyasztható.
Vérnyomáscsökkentő, nyugtató hatású növény.



7. Herbária Nyugtató teakeverék
Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, melynek hatását népgyógyászati adatok igazolják. Feszültség, nyugtalanság, ingerlékenység és elalvási nehézségek/ zavarok csökkentésére. Mérsékli az ideges eredetű gyomor-és szívpanaszokat is.

Összetétel: 1 csapott evőkanálnyi (kb.3 g) teakeverék 0,75 g citromfüvet (Melissae herba), 0,6 g macskagyö-keret (Valerianae radix), 0,45 g borsosmenta-levelet (Menthae pip. folium), 0,3 g ánizstermést (Anisi vulgaris fructus), 0,3 g galagonya virágos ágvéget (Crataegi summitas), 0,3 g komlótobozt (Strobuli lupuli), 0,3 g levendula-virágot (Lavandulae flos) tartalmaz.

Adagolás: 1 csapott evőkanálnyi (kb.3 g) teakeveréket 1 csésze (kb.2,5 dl) forró vízzel leönteni, időnként kevergetve fél óráig lefedve hűlni hagyni, majd leszűrni. Langyosan tetszés szerinti ízesítéssel fogyasztandó naponta 2-3 csészével. Az utolsó adagot lefekvés előtt fél-egy órával célszerű meginni. A tea kúraszerű alkalmazás is megengedett: legfeljebb 3 hónapig. Amennyiben kúraszerűen alkalmazza, úgy a kúrák között legalább 2-3 hétig szüneteltetni kell a tea fogyasztását.


8. Naturland Nyugtató teakeveréket
Alkoholelvonó kúra idején, illetve különböző okokból fellépő nyugtalanság, idegesség, feszültség, szorongás és depresszió, valamint alvászavarok csökkentésére, önmagában vagy célzott gyógyszeres kezelés kiegészítőjeként.
A készítmény hatásáért felelős összetevők fontosabb jellemzői:
Az orbáncfű hatóanyagai közül a hipericin, depressziós zavarok és nyugtalanság okozta alvási problémák kezelésére alkalmas.

A citromfű polifenol komponensei és illóolaj nyugtató hatással rendelkeznek.

A macskagyökeret alvászavarokban, nyugtalan, feszült, szorongó állapot megszüntetésére alkalmazzák. A hatásért felelős alkotói: az illóolaj, valerénsav valepotriátok.

A levendula virág nyugtató hatását a linalilacetátot és linaloolt tartalmazó illóolaj biztosítja.

A komlóvirágzat nyugtató és enyhe altató hatással rendelkezik, a hatásért felelős alkotók a humulon - és lupulon származékok.

Összetétel: 225 mg orbáncfű (Hyperici herba), 300 mg citromfű (Melissae herba), 150 mg macskagyökér (Valerianae rhizoma et radix), 150 mg levendulavirág (Lavandulae flos), 150 mg komlóvirág (Humuli strobuli).

A készítmény íz javító komponenseket tartalmaz: 200 mg csipkebogyót (Cynosbati pseudofructus), 150 mg édesgyökeret (Liquiritiae rhizoma et radix), 75 mg ánizstermést (Anisi vulgaris et fructus).
A készítmény egyéb segédanyagot, valamint tartósítószert nem tartalmaz.

Adagolás:
Egy filtert tegyünk egy csészényi (kb. 2,5 dl) forrásig melegített vízbe, majd lefedve 15-20 percig állni hagyjuk. Lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk!
Ajánlott adag felnőtteknek este (lefekvés előtt) 1-2 csészével, napközben 1 csészével.

Kúraszerű alkalmazása legfeljebb 3 hónapig. Kúraszerű alkalmazása során a két kúra között legalább 2-3 hét szünetet kell tartani.


9. Mecsek Nyugtató teakeverék
Csökkenti az idegfeszültség okozta ingerlékenységet, hatásos a mindennapi stressz feloldásában. Elősegíti az alvászavarok, az álmatlanság leküzdését. Kedvező hatású a szív vegetatív idegrendszeri panaszai esetén.

Mielőtt elkezdené a gyógyhatású készítményt alkalmazni, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót.
E recept nélkül kapható gyógyhatású szerrel Ön enyhe, múló panaszokat kezelhet orvosi felügyelet nélkül. Az optimális hatás érdekében azonban, elengedhetetlen a készítmény körültekintő, előírásszerű alkalmazása.
Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.

Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, melynek hatását népgyógyászati tapasztalatok igazolják.

Összetétel:
A teakeveréket alkotó gyógynövények hatóanyagai: flavonoidok, illóolajok: flavonoid tartalma hiperozidban kifejezve 0,4 – 0,8 %, illóolaj tartalma 0,12 – 0,5 ml.


Adagolás:
Egy deciliter forró vízbe 1 teafiltert teszünk, 5-10 percig állni hagyjuk. Enyhén édesítve langyosan fogyasztható, napi 2-3 alkalommal 2-2 dl tea. Alvászavarok enyhítésére elalvás előtti fogyasztása javasolt.
Kúraszerűen legfeljebb 3-4 hétig alkalmazható.





2016. július 21., csütörtök

Vashiány tünetei - vaspótló készítmények.


 A vashiány napjainkban sokakat érintő probléma. Táplálkozási szokásainkból adódóan, minden  háttér betegség nélkül is előfordulhat (különösen nők esetében), viszont az ok kiderítésére minden esetben szükség van, mert sokszor az alapbetegség gyógyításával, megszűnik maga a vashiány is. Diagnózisára viszonylag későn szokott sor kerülni, mivel változatos tüneteket okoz és a beteg nem veszi komolyan a figyelmeztető jeleket (fáradékonyság, hajhullás...).


Miért fontos szervezetünknek a vas?


A vas szervezetünk egyik (ha nem A) legfontosabb nyomeleme. A vas, a hemoglobin részeként, vérképzőrendszerben, az oxigén szállításában tölt be szerepet, valamint nélkülözhetetlen a különböző enzimek (pl. citokrómok, katalázok, metallo-flavoproteinek) működéséhez. A hemoglobinban található vas ion  megkötni az oxigént és a szövetekbe juttatja.

Ki emlékszik rájuk? :)


A felnőtt emberi szervezet vastartalma kb. 4g, melynek 70% a fent említett hemoglobin részeként található meg.

Hiányállapot tünetei:

- hajhullás
- fáradékonyság, koncentráció zavar
- fizikai gyengeség, szédülés
- ingerlékenység
- sápadtság
- gyakori fejfájás
- heves szívdobogás


A vashiány diagnózisa:

A diagnózis felállítását vérvétellel, laborvizsgálati eredmények kielemzésével szakorvos végzi.


A vashiány szövődményei:


Legismertebb szövődménye a vashiányos anaemia (vashiányos vérszegénység), ami régóta fennálló, súlyos vashiány esetében jelentkezik.


Hiányállapot lehetséges okai:

Kialakulhat csökkent vasbevitel (egyoldalú táplálkozás), vérvesztés (menstruáció, sérülésből adódó vérzés), felszívódási zavar (gyulladásos bélbetegség: Chron, colitis ulcerosa) vagy a szervezet fokozott igénye esetén (újszülöttek, különös tekintettel a koraszülöttekre, kisgyermekek, várandósság).


Vas természetes forrásai:
Normál esetben egy felnőtt szervezetnek 0,5-1mg vasra van szüksége, ami napi szinten 15-20mg vas bevitelével érhető el.
A vas legnagyobb mennyiségben állati eredetű élelmiszerekben található. Ilyen például a hús, a máj, a tej, a tojás. Növények közül kiemelkedően magas a sóska és a spenót vas tartalma.

Kiváló táblázat az élelmiszerek vastartalmáról: http://www.hemokromatozis.hu/index.php/dieta/etelek-vastartalma


Vas pótlása:

Bizonyos esetekben szükségessé válhat a vas tablettaként vagy szirupként (súlyos esetben injekció vagy infúzió formájában) történő pótlására - akár a kialakult hiányállapot kezeléseként, akár megelőzésként.

http://www.vitalhaz.hu/etrendkiegeszitok-137/vas-tartalmu-keszitmenyek-149


Kölcsönhatás más gyógyszerekkel:

Kalcium- és magnéziumtartalmú vegyületek beleértve az antacidumokat (gyomorsav csökkentők egy típusa) és a kalcium- illetve magnéziumpótlásra szolgáló készítményeket (pl: kalcium-karbonát vagy -fosztát), bikarbonát-, karbonát-, oxalát-, illetve foszfáttartalmú ételek vagy gyógyszerkészítmények  csökkenthetik a vas felszívódását, mert oldhatatlan komplexet képeznek.
H2-blokkolók (gyomorsav csökkentők egy másik típusa – ranitidin, famotidin hatóanyagú gyógyszerek) szintén gátolják a vas felszívódását.
A vas a tetraciklin hatóanyagú antibiotikumokkal könnyen kölcsönhatásba lép, így csökken a vas felszívódása.


Kölcsönhatás étellel-itallal:

Az oralisan adagolt vassók felszívódása nem jó, és étkezéssel együtt történő alkalmazásuk tovább ronthatja a felszívódásukat.
Tea; kávé; tojás; tej vagy tejtermékek; teljes kiőrlésű kenyér, gabonafélék és diétás rostok szájon át szedhető vaskészítménnyel való együttes szedése esetén a vas felszívódása csökkenhet.

A vaskészítményt a fentebb megemlített gyógyszerek vagy élelmiszerek fogyasztása előtt több mint egy órával vagy utána több mint két órával javasolt csak bevenni.


Felszívódását segítik:

Az aszkorbinsav (C-vitamin) vagy a citromsav, fokozhatja a vas felszívódását.


Lehetséges mellékhatások:

- hányinger
- szorulás (ritka esetben hasmenés)
- alhasi diszkomfort érzés, görcsök

A betegek eltérően reagálnak a vas készítmények szedésére. Van akinél semmilyen problémát nem okoz, mások minden mellékhatást produkálnak. Ez utóbbi esetben, a dózisok csökkentésével a mellékhatások erőssége is csökken.

A szájon át szedett vas készítmények a székletet feketére festik. Ettől nem szabad megijedni. (Volt már rá példa, hogy sem az orvos, sem mi nem hívtuk fel erre a beteg figyelmét és szegény nagyon megrémült. Azóta minden új szedőnek elmondjuk ezt is.)


A receptköteles gyógyszerekre (tabletták, szirupok, cseppek és injekciók) nem térek ki bővebben, mert úgyis az orvos dolga eldönteni, melyik esetben mit ajánl.
Viszont a recept nélküli étrend-kiegészítőkből összehasonlító táblázatot készítettem, segítségül a választáshoz:

Név
Vas mennyisége/ tabletta vagy ml
Adagolás (betegtájékoztató alapján)
Egyéb hatóanyag/tabletta vagy ml
EP kártyára elszámolható
Béres Vas Vitál filmtabletta
14mg
Napi 1
Folsav: 200μg
B12-vitamin: 1μg
C-vitamin: 60mg
Cink: 7,5mg
Réz: 700μg
-
Ferro-Comp Forte tabletta
10mg
Felnőtteknek és 12éven felül: 2x1-2, súlyosabb vashiány esetén: 3x1-2
3-12éves kor: napi ½-1
Cink: 3mg
Réz: 1mg
Mangán: 1mg
Kobalt: 0,06mg
Folsav: 200μg


+
Innopharm Vas+C-vitamin pezsgőtabletta
8mg
Napi 1

(2dl vízben feloldva)
C-vitamin: 80mg
Folsav: 200μg

-
Naturland Vas tabletta
14mg
Napi 1
-
-
Floradix Krauterblut szirup
0,75mg
Felnőtteknek és 10éven felül: napi 2x10ml
7-10év: napi 3x5ml
4-6év: 2x5ml
C-vitamin: 1,3mg
B2-vitamin: 0,09mg
B1-vitamin: 0,08mg
B6-vitamin: 0,04mg
B12-vitamin: 0,06μg


-
Dr.Milesz Vas szirup - felnőtt
2mg
5ml
-
-
Dr.Milesz Vas szirup - gyermek
1mg
4-10 év közötti gyermekek 5 ml
11-14év közötti fiúk 7,5 ml
15-18év közötti fiúk 7,5 ml
11-14 év közötti lányok 10 ml
15-18 év közötti lányok 10 ml




-
-
Virgonc Vas+Vitaminok gumicukor
5mg
3 éves kor felett: naponta 1
Felnőttek: naponta 1x2
C-vitamin: 20 mg
B12-vitamin: 1µg
Folsav: 50µg
-
RoboKid Vas szirup
1,4mg
4-hónapos kortól 1-éves korig naponta 5ml
1éves kor felett 2x5ml
C-vitamin: 4mg
B1-vitamin: 0,094mg
B6-vitamin: 0,134mg
B12-vitamin: 0,066μg

+


Kapcsolódó írásaim:

- Fókuszban a C-vitamin.
- Gyomorsav túltengés kezelése.- Antacidok.
- Gyomorsav túltengés kezelése. - 2.rész
- Folsav és a terhesség. 1.rész
- Folsav és a terhesség. 2.rész