2013. december 31., kedd

BÚÉK!


Nagyon Boldog, Békés, Sikerekben és Egészségben 
Gazdag Új Évet kívánok Minden Kedves Olvasómnak!

Dr.Szabó Júlia





2013. november 4., hétfő

Gyomorégés kezelése terhesség alatt.

A várandósság alatt (különösen a második és a harmadik trimeszterben) szinte minden kismamának ismerős érzés a gyomorsavtúltengés. A szegycsont alatt jelentkező égő, maró érzést több dolog okozhatja.
Egyrészt a terhesség alatt termelődő progeszteron (sárgatest hormon) miatt a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom elernyed, másrészt a magzat növekedésével a méh a gyomrot egyre jobban nyomja alulról felfelé, így a gyomorsav könnyebben „kiszökik” a gyomorból, bejut a nyelőcsőbe.
A tüneteken enyhíthetünk néhány életmódbeli tanács betartásával.
1. Érdemes gyakrabban, kisebb mennyiségeket enni. (Lehetőleg lassan, nem kapkodva!)
2. Kerülni érdemes:
- a fűszeres, csípős ételeket
- a szénsavas italokat
- a kávét
- az alkoholt és a 
- dohányzást. 
(ez utóbbiakat nem csak a gyomorsav miatt kell kerülni)
3. Éjszakai gyomorégésnél néhány nagy párnával meg tudjuk emelni a felső testünket (ne csak a fejünket!), így csökkenthetjük a gyomorsav nyelőcsőbe történő visszajutását. Napközbeni pihenésnél (olvasás, tv nézés…) is érdemes kerülni a vízszintes pozíciót. 
Ha ezek a praktikák nem segítenek, bevethetünk homeopátiás golyócskákat, gyógyvizet és gyógyszert is.
- Homeopátiás golyócskák:
Robinia Pseudoacacia CH9 
Jellemző tünetek: gyomorégés sok gyomorsav-termelődés miatt. Éjszaka is éghet a gyomor, savas hányás léphet fel fejfájással.
Adagolás: Napi 3x5 golyó.
Iris Versicolor CH9
Jellemző tünetek: A gyomorégés igen erős, a gyakran jelentkező hányingert migrénes fejfájás kísérheti, amely szinte rendszeres időközökben, főleg pihenéskor jelentkezik.
Adagolás: Napi 1x5 golyó.
- Gyógyvíz: Forgalomban van olyan nagy oldott ásványisó-tartalmú gyógyvíz, a Salvus gyógyvíz, amely az alkáli-hidrogén-karbonátos-kloridos, brómos-jodidos gyógyvizek csoportjába tartozik.
Az ásványvíz alkalikus tulajdonságai jól érvényesülnek a savkötőképességben, emiatt felhasználásuk első területe a savtúltengéses gyomorhurut, valamint a savtúltermeléssel járó gyomorbetegségek. 
Adagolás:
A savtúltengésben szenvedő betegek éhgyomorra, illetve az egyes étkezések közti idő alatt fogyasszák a napi maximum 2–3 dl gyógyvizet, több kis részletben, azaz néhány kortyot egy-egy alkalommal. 
- Gyógyszer: Vagy gyomorsav csökkentő hatású gyógyszer (antacidok) vagy a gyomortartalom felszínén védőréteget képző gyógyszer alkalmazható terhesség alatt.
Az antacidok (pl: Rennie) a már meglévő gyomorsavat képesek közömbösíteni; így megelőzésre nem, csak tüneti kezelésre alkalmasak. 
A csoport minden tagjára vonatkozik, hogy számos gyógyszer felszívódását gátolják, ezért más gyógyszerek és az antacidok bevétele között 1, de inkább 2 óra teljen el! (csökken a digoxin, a vas, a tetraciklin, a warfarin... hatékonysága)
Súlyos veseelégtelenség esetén alkalmazásuk nem javasolt.
A másik terhesség alatt is alkalmazható gyógyszer, a Gaviscon, a gyomortartalom tetején védőréteget képezve fejti ki hatását. Ez a réteg megakadályozza a gyomorsav visszaáramlását a gyomorból a nyelőcsőbe, így enyhíti a gyomorégést és a torokban, illetve szájban érzett kellemetlen érzést.

Kapcsolódó írásaim:
- Terhesvitaminok összehasonlítása.
- Kezdő gyógyszercsomag újszülötteknek.
- Fájdalom-, lázcsillapítás gyermek- és csecsemőkorban.
- Szájpenész csecsemőkorban.
- Aranyér terhesség alatt és szülés utan.
- Válasz. - Felborult flóra szoptatás alatt.

- Gyógyszerek felfúvódás, puffadás kezelésére.
Gyomorsav túltengés kezelése-antacidok.
- Gyomorsav túltengés kezelése. -2.rész.

2013. szeptember 27., péntek

5+1 hasznos tanács a meghűléses betegségek elkerüléséhez.

Egy kis segítség, mivel tudunk odafigyelni egészségünk megőrzésére.
1. Immunrendszerünk megerősítése.
Ebben a témakörben egy 2 részes cikket már írtam korábban, amiben részletesen kifejtem a témát:
2. Megfelelő személyi higiénia betartása.
Mivel mind az influenza, mind a nátha cseppfertőzés útján terjed, oda kell figyelnünk a gyakori kézmosásra. Ha erre nincs lehetőség, tartsunk magunknál vagy víz nélkül használható kézfertőtlenítő gélt, vagy fertőtlenítő oldattal átitatott törlőkendőt. (létezik egyszeres kiszerelésű is belőle, ami kényelmesen elfér a táskába)
3. Friss levegő.
Minél többet tartózkodjunk a szabadban. Ha zárt helyen dolgozunk, iskolában/óvodában is figyeljünk a gyakori szellőztetésre. A friss levegő segíti tüdőnket a "szellőztetésében". A benti meleg levegő és hideg kinti levegő cseréje serkenti a vérellátást, ezáltal fokozza az ellenállóképességünket.
4. "Ép testben ép lélek."
A - lehetőleg - rendszeres testmozgástól fittebbek, kiegyensúlyozottabbak leszünk, nehezebben gyűr le minket a betegség.
5. Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.
Lehet ez különösen hangzik, de ha elég időt alszunk és mindezt nyugodt körülmények között (nem szól mellettünk a tévé, kényelmes a fekhely...) tesszük, az kihat a mindennapjainkra, a kedvünkre, hiszen alvás közben regenerálódik a szervezet is.  Ezáltal kiegyensúlyozattabbak leszünk, ami segíti immunrendszerünk működését.
+ 1 Védőoltás.
Októberben, vagy legkésőbb novemberben lehet kérni a háziorvostól influenza elleni védőoltást. Hogy ki mennyire pártolja vagy ellenzi a védőoltást, kinek milyen tapasztalata van ezzel kapcsolatban, arról mindenkinek megvan a saját véleménye. Befolyásolni senkit nem akarok, de mint lehetőségről, feltétlenül írni akartam.

2013. szeptember 25., szerda

Kutatás, újdonság: Pikkelysömör-gyógyszer segíthet az 1-es típusú cukorbetegeken.

Ez a cikk nem saját szerzemény, de annyira érdekesnek és aktuálisnak -most akarom folytatni a tavaly félbemaradt cikksorozatot a cukorbetegségről- találtam a témát, hogy mindenképp meg akartam osztani.
Remélem sokaknak fog tetszeni!
"Bíztató eredményeket mutatott amerikai kutatók szerint az 1-es típusú cukorbetegség kezelésében egy olyan hatóanyag, amelyet eredetileg a pikkelysömör gyógyítására fejlesztettek ki.
Amerikai betegek egy kis csoportjával végzett vizsgálat arra utal, hogy az alefacept nevű hatóanyag segíti a szervezet inzulintermelését, amely az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára létkérdés.
A kutatók szerint ez a szer jobb, mint más kezelések, mivel óvja a szervezet immunrendszerét, ám további kutatások szükségesek - tudósított a BBC hírszolgálata a The Lancet Diabetes & Endocrinology című szaklapban megjelent tanulmányról.
Az Amevive néven forgalmazott szert a pikkelysömör nevű bőrbetegség kezelésére használták az Egyesült Államokban, mielőtt gyártója 2011-ben visszavonta. Az európai gyógyszerpiacon nem került forgalomba.
A pikkelysömör az 1-es típusú cukorbetegséghez hasonlóan autoimmun kórkép, a betegség során az immunrendszer a szervezet saját egészséges bőrsejtjeire támad. Az 1-es típusú cukorbetegség úgy alakul ki, hogy elpusztulnak a hasnyálmirigy inzulint előállító sejtjei. A kór elsősorban a gyermekeket és a fiatalokat sújtja, és a páciensek az összes cukorbeteg tíz százalékát teszik ki. A kutatók azt gyanítják, a betegség gyakran lép fel valamilyen kiváltó ok, például vírusfertőzés nyomán.
A szer klinikai tesztjei során azt fedezték fel, hogy a hatóanyag a T-limfociták egy bizonyos fajtáját veszi célba, azt, amely az 1-es típusú cukorbetegség esetén érintett a szervezet inzulintermelő sejtjeinek az elpusztításában is.
Az alefacept egy éven át fenntarthatja az inzulintermelő sejtek működését.
Az Indiana Egyetem kutatói tehát vizsgálni kezdték, hogy a frissen diagnosztizált betegek esetében hatásos-e a pikkelysömör gyógyszere a diabétesz ellen.
A jelenleg is folyó kutatás során 33 páciens kapott 12 héten keresztül hetente alefacept-injekciót. Ezt 12 hét szünet, majd újabb 12 hetes kúra követte. Egy 16 páciensből álló csoport eközben ugyanilyen menetrend szerint hatóanyag nélküli (placebo) injekciót kapott.
Két órával étkezés után a két csoport inzulintermelésében nem mutatkozott különbség, ám négy óra elteltével a kutatók "lényeges eltéréseket" észleltek. Ekkor a gyógyszeres kezelésben részesülő csoport szinten tartotta az inzulint, míg a placebós csoportnál csökkent a hormon mennyisége. Inzulin hiányában a szervezet nem képes szabályozni a vércukrot.
Egy év elteltével a gyógyszerrel kezelt csoportnál nem tapasztalták, hogy az inzulinfelhasználás jelentősen emelkedett volna, miközben a placebós csoportnál nőtt. Az első csoportban ritkábban fordultak elő a hipoglikémia, vagyis a vércukorszint jelentős csökkenése, amely gyakori az 1-es típusú cukorbetegeknél.
A kutatás vezetője, Mark Rigby szerint a vizsgálat első 12 hónapja "biztató eredményeket" hozott. "Ugyan a kitűzött célt nem értük el, a két csoport eredményei azonban számos fontos szempontból jelentősen eltértek, ez pedig arra utal, hogy az alefacept az 1-es típusú cukorbetegség diagnózisa után egy éven át fenntarthatja az inzulintermelő sejtek működését. A gyógyszer stabilizálhatja a beteg állapotát, megelőzheti a rosszabbodást, ám nem valószínű, hogy a gyógyulást is meghozza" - magyarázta a kutató. Hozzátette, hogy a teszteket folytatják, és újabb fél, illetve egy év elteltével ismét elvégzik a méréseket."
Forrás:MTI
Kapcsolódó írásaim:

2013. szeptember 19., csütörtök

Aranyér kezelése homeopátiával.

Az aranyér betegség már több alkalommal került a terítékre. Volt róla szó általánosságban, a terhesség, szoptatás kapcsán, vagy mikor a rostokról írtam. Most egy új oldalról közelítjük meg a dolgot!
Az aranyér a végbél vénáinak tágulata. Életmód-változtatás (több mozgás, rostdús diéta, bő folyadékfogyasztás) mellett a következő homeopátiás tüneti szerek adása javasolt: 


- Az adott szerhez tartozó leírás alapján tudják kiválasztani, melyik az, ami az Önök betegségére a leginkább illik, melyik az Önök homeopátiás szere.

1. Arnica CH9 vagy 15: Napi 2-3x5golyó

Fájdalmas aranyér, amelyhez zúzódásérzet társul. Csillapítja a fájdalmat és az aranyeres vérzést. A vénafalra tonizáló hatása van. Érintésre romlik az állapot.


2. Aesculus CH5: Napi 2x5golyó

Az aranyér vénás pangását csökkenti. A végbélben telítettség és tűszúrásszerű érzet van, a nyálkahártya száraz, a beteg felhorzsoltnak érzi.


3. Hamamelis CH5: Napi 2x5golyó

Vérzés fekete vérrel, feszítő, szétpattanás érzet. Melegre, érintésre romlik.


4. Aloe Capensis CH9 vagy 15: Napi 3x5golyó

Kitüremkedő, viszkető,váladékozó aranyér. Akarattól független székletürítés-záróizom gyengeség.


5. Collinsonia Canadensis CH5: Napi 2x5golyó

Vérzésre hajlamos aranyér, székrekedéssel küszködőknek. A széklet nagy, darabos, nehezen üríthető. (Terhes nők aranyerénél nagyon hatékony szer.)


6. Paeonia officinalis CH5: Napi 2x5golyó

Gyulladt, nedvedző aranyér, végbélberepedések. A széklet távozásakor végbélviszketés lép fel, a végbél környéke irritált, felmaródott, fájdalmas. Székelés előtt, után és járás közben is jelentkezik a fájdalom.


7. Ratanhia CH5: Napi 2x5 golyó

Fájdalmas aranyér berepedéssel és viszketéssel. Égő maró hasmenéssel társulhat. Javul hidegre vagy nagyon meleg vízre.


8. Fluoricum Acidum CH9: Napi 2x5golyó

Viszkető aranyér. Hidegre javul.





9. Graphites CH15: Napi 2x5golyó

Fájdalmas, viszkető, berepedezéssel társuló aranyér. Mézszerű váladékozás kíséri.


10. Nitricum Acidum CH9: Napi 2x5golyó

Végbélberepedések a bő és a nyálkahártya találkozásánál. Szúró, tüskeszerű fájdalomérzet, ami székelés után fokozódik.


11. Nux Vomica CH9: Napi 2-3x5golyó

Gyakran az ülő foglalkozást végző egyéneknél jelentkezik az aranyér. Fájdalmas vértolulás lép fel az aranyérben. A panaszok fokozódnak, ha a beteg csípős, fűszeres ételeket eszik, vagy alkoholt fogyaszt.


12. Sepia Officinalis CH9: Napi 2x5 golyó

A székelés nehéz, emiatt alakulhat ki az aranyér. Emellett terhesség, szülés is kiválthatja. Kísérő tünet lehet a lábszáron lévő visszeresség és a medencében érzett vértolulás, lefele húzó érzet.

Forrás:Homeopátia napjainkban.-Spring Med Kiadó


Kapcsolódó írásaim:

2013. szeptember 17., kedd

Méh- és darázscsípés kezelése - gyógyszerész szemmel.


Ez most egy rendkívül aktuális bejegyzés lesz. Legalábbis, ha azt vesszük, hogy 5 napja megcsípett egy darázs vagy méh. Igazából nem tudom, melyik lehetett, mert bebújt a nadrágomba, miután gondolom nem találta a kiutat, jól megcsípett, majd kirepült, de nem volt sem időm, sem lélekjelenlétem, hogy megfigyeljem, milyen állat is okozta azt az égető, szúró nagy fájdalmat.

Mivel ilyen kb.14 éve történt utoljára, nem voltam felkészülve a dologra. Volt egy elképzelésem a kezelésről, de gondoltam kicsit utánaolvasok a lehetőségeknek.
Mindenfélét olvastam a kétféle csípésről (méh kontra darázs), hogy az egyik esetben lúgos a méreg, a másikban savas, így vagy ecetes, vagy szódabikarbónás borogatás ajánlott, de én nem tudtam, mivel állok szemben, hogy szedje ki csipesszel a fullánkot, azt is, hogy körömmel vagy bankkártyával kaparjuk ki, véletlenül se csipesszel fogjunk hozzá... 

A sok okos tanács után úgy döntöttem, hogy a saját fejem után megyek. Első este büszke voltam magamra, mert alig dagadt be-gondoltam jó úton járok, de másnapra két, harmadnapra három tenyérnyi lett a duzzanat. Élénk piros középső folttal és egy jóval nagyobb halvány udvarral.
Úgy voltam vele, ha tovább terjed, csak beszélek orvossal, bár nem tudtam, mi mást ajánlhatna még azon felül, amit én is szedek, de kezdtem aggódni. Negyedik napra megjött az áttörés. Elkezdett visszahúzódni a pirosság. Ma az 5.napnál tartunk és csak a középső duzzanat maradt meg, de már egyáltalán nem ég, nem viszket és nem forró, mint az első napokban.
A hosszas bevezetés után, nézzük, mi az, ami mellett döntöttem:

Egyből kálcium pezsgőtablettát vettem be és ezt napi 2x ittam minden nap. (2x500mg) Az allergiás reakció során megnő a kapillárisok áteresztő képessége, a kálcium ezt csökkenti.
Második naptól kezdve, mikor látványosan romlott a helyzet, elkezdtem a hideg vizes borogatást és esténként egy antihisztamin hatóanyagú tablettát. Cetirizin hatóanyagú volt itthon, de bármelyik tökéletesen megfelelt volna.
Bővebb információ az antihisztaminokról: Allergia - szénanátha. című cikkemben olvasható.
Végül helyi kezelésnek a Fenistil gélt választottam (a borogatás mellett), mert hatóanyagának köszönhetően szintén segített visszahúzni a duzzanatot.
Fenistil gél betegtájékoztatója:
"Milyen típusú gyógyszer a Fenistil gél?
A Fenistil gél hatóanyaga az antihisztaminoknak nevezett gyógyszerek csoportjába tartozik, melyeket az allergiás bőrtünetek és számos, különböző eredetű viszketés csillapítására használnak.

Milyen betegségek esetén alkalmazható a Fenistil gél?
A Fenistil gélt a különböző bőrreakciókat (pl. bőrkiütések, csalánkiütés, rovarcsípés, napégés és felületes égési sérülés) kísérő viszketés enyhítésére használják.
A Fenistil a viszketést a szervezetben az allergiás reakciók során felszabaduló hisztamin hatásának gátlásával szünteti meg. A gél a bőrbe történő felszívódását követően gyorsan, akár néhány perc alatt csillapítja a viszketést és a bőrirritációt. A Fenistil gél ezen kívül helyi érzéstelenítő hatással is rendelkezik."
5.nap



2013. szeptember 3., kedd

Goldenblog eredmény.


Kedves Olvasóim, Kedves Szavazók!

Szeretném megköszönni Önöknek, hogy az oldalamra szavaztak a 2013-as Goldenblog versenyen!

A kategória 124 indulója közül A gyógyszerész válaszol. oldal megszerezte a 11. helyet! :)

Nagyon köszönöm!


Szép napot kívánok Önöknek!

Dr.Szabó Júlia

2013. augusztus 17., szombat

Folsav és a terhesség. 2.rész

Ma folytatjuk a nemrégiben megkezdett témánkat a folsavról, csak már más megközelítésben.


- Bevallom ezt a cikket kicsit később akartam feltenni, de az előző részhez érkező egyik kérdés miatt annyira aktuálissá vált, hogy gondoltam nem várok vele tovább.

A folsav és a terhesség.

Várandósság alatt megnő a szervezet folsav igénye!

Terhesség alatt elsősorban a velőcső-záródási rendellenességek megelőzése miatt van nagy szerepe, hiszen a terhesség korai szakaszában a fejlődő embrió gerincét, a velőcsövet lezáró folyamat csak folsav megfelelő mennyiségű jelenlétében megy végbe hibátlanul.

A terhesség során a magzat fejlődését leginkább a sejtosztódás határozza meg, ezért a megfelelő mennyiségű folsav bevitele a DNS előállításában betöltött szerepe miatt rendkívül fontos.

Az ajánlott napi adag 0,4-0,8 mg. Maximálisan napi 1 mg vehető be! (Más források szerint a napi szükséglet 0,05-0,2 mg, ami terhesség alatt 0,3-0,4 mg-ra nő.)

(Egy kis megjegyzés: A folsav átjut az anyatejbe, ezért szoptatás idején csak az előny/kockázat mérlegelése mellett adható.)



Mik is azok a velőcső záródási rendellenességek?


A velőcső záródási rendellenességek (agy- és koponyahiány, nyitott gerinc) a leggyakoribb fejlődési rendellenességek közé tartoznak. 

A magzati idegrendszer fejlődése során az agy és a gerincvelő az ún. velőlemezből alakul ki, amely normális esetben velőcsővé záródik. Ha ez a záródás elmarad vagy nem teljes, akkor beszélünk velőcső záródási rendellenességről. 

A velőcső záródására a terhesség 28.napjára fejeződik be.

Folsav pótlásának lehetőségei.


A folsav felszívódása érdekes módon a mesterséges készítményekből jobb, mint a természetes forrásokból. Azt érdemes tudni, hogy a folsav felszívódásához és megfelelő raktározásához B12-vitamin szükséges. (a kombinált vitaminokban, mint a terhesvitaminokban , mind a kettő megvan)

Legjobb természetes folsav forrásaink a leveles zöldségek (elsősorban a spenót), a gyümölcsök, a máj, a búzacsíra és az élesztő. 

Gyógyszer és étrendkiegészítő formájában mind önmagában, mind komplex készítményben (multivitaminok, terhesvitaminok) megtalálható.


Folsav és metafolin.


"Magyarországon a nők akár 56%-a nem képes a folsavat megfelelően hasznosítani, teljes mértékben biológiailag aktív formává, foláttá alakítani." (Czeizel E. et al (2001): A metiléntetrahidrofolát-reduktáz (MTHFR) gén polimorfizmusának (C677T) magyarországi gyakorisága. Orvosi Hetilap 2001, 142 (23), 1227-1229).

A folsav maga nem biológiailag aktív forma, a szervezet alakítja át azzá, így tudja a megfelelő hatásokat elérni.

A metafolin ezzel szemben már a biológiailag aktív folát formának egy kalcium vegyülete. Így a metafolinhatóanyag könnyebben hasznosítható a szervezet számára.

Remélem hasznos volt ez a kis összegzés!


Kapcsolódó írásaim:

2013. augusztus 15., csütörtök

Folsav és a terhesség. 1.rész



Az egyik legtöbb hozzászólással büszkélkedő bejegyzésem a Terhesvitaminok összehasonlítása. Ebben többen kérdeztek a folsav szerepéről - meddig, miért... is van rá szükség. Az utolsó két megjegyzés annyira részletekbe menő volt, hogy úgy éreztem itt az ideje foglalkozni a témával.

Ebben a részben megnézzük, mit érdemes tudni a folsavról általánosságban, majd a következő részben a várandósság kapcsán folytatjuk a témát.

A folsav, B9-, vagy más néven M-vitamin, egy vízben oldódó vitamin. 

A folsav elnevezés valójában nem egyetlen vegyület jelent, hanem több hasonló szerkezetű és hatású vegyület, ún.folátok gyűjtőneve.

A folsav elnevezés a latin „folium” (jelentése: levél) szóból származik. Ennek pedig az az oka, hogy a folsav elsősorban a leveles zöldségekben található meg.

A sejtek osztódása szempontjából nélkülözhetetlen vitamin.

Általános hatásai, szerepe a szervezetben:

- elsődleges szerepe van a DNS-szintézisben
- fehérvérsejtek, vörösvértestek és a vérlemezkék képzésében
- az aminosavak, és nukleinsavak anyagcseréjében
- hozzájárul a gyomor-bélrendszer, és a szájnyálkahártya épségéhez
- B12-vitaminnal együtt csökkenti az érelmeszesedés, szív-érrendszeri betegségek kockázatát.


Alkalmazásának legújabb lehetőségei:


- véd a méhnyak-, vastagbél-, a mellrák és feltételezések szerint más ráktípusok ellen is
- nagy valószínűleg antioxidáns hatással is rendelkezik (a legújabb kutatások alapján)
- izületi problémák kezelésében is egyre biztatóbb eredményeket értek el
- alkalmazásával a terméketlenség kezelésében is sok esetben pozitív hatást tapasztaltak








Folsav.

A folsavhiány következtében kialakuló kórképek:


A terhesek, idősek, Chron-betegek és sok alkoholt fogyasztó személyek fokozottan veszélyeztetettek a hiányállapot kialakulásának szempontjából.

- vérszegénység (megaloblasztos anaemia)
- neurológiai problémák (perifériás neuropathia, myelopathia, funikularis myelosis)
- vegetatív zavarok
- pszichiátriai zavarok (álmatlanság, ingerlékenység, feledékenység, depresszió)
- fejlődő szervezeteknél fejlődési rendellenességek léphetnek fel

Mellékhatások rendkívül ritkán, főleg nagy adagok alkalmazása esetén fordulnak elő. 

- gyomor-bélrendszeri tünetek: anorexia, hányinger, hasi feszülés, flatulencia, rossz szájíz.
- központi idegrendszer: alvászavar, izgatottság, depresszió.
- bőr irritáció
- nagyobb dózis zavarhatja egyes gyógyszerek hatását és elfedheti pl. a B12-vitamin-hiány tüneteit. Ez utóbbi különösen a vegetáriánus táplálkozást folytatóknál lehet veszélyes.

egyéb: igen ritkán allergiás reakciók

Túladagolás.


A folsavat - vízben oldható vitamin lévén – szinte lehetetlen túladagolni, de, mit ahogy fentebb írtam, fokozza a mellékhatások kialakulását.

Ezenkívül a túl nagy mennyiségű folsav bevitele csökkentheti a cink hasznosulását.

Kapcsolódó írásaim:


2013. július 24., szerda

Mire érdemes a hőségriadó ideje alatt figyelnünk?

Mivel a mai naptól 2-es fokú hőségriasztás lépett érvénybe, gondoltam nem árt egy csokorba - egészen pontosan 6 pontba - szedni, mi az, amire feltétlenül figyelnünk kell a nagy melegben (nem csak a hőségriasztás esetén).


1. Megfelelő folyadékbevitel.
Melegben megnő a szervezet folyadékigénye, nagyobb a folyedékveszteség. Igyekezzünk kerülni a magas cukortartalmú, illetve az alkoholos italokat.
2. Megfelelő táplálkozás.
Kerüljük a zsíros, fűszeres ételeket, amelyek megterhelik a szervezetet.

3. Közvetlen napsütés kerülése.
Különösen komolyan kell venni ezt a tilalmat 11.00-16.00 óra között. 
4. Megfelelő napvédelem.
Itt nem csak a naptejek használatára, hanem a megfelelő öltözködésre is gondolok! Igyekezzünk megelőzni a napszúrást! 
5. Idősek, gyermekek védelme.
Figyeljünk a környezetünkben lévő gyermekekre és idősekre, különösen veszélyes a hőség a keringési problémával küzdő betegeknek!
6. Napérzékenységet okozó gyógyszerek.
Érdemes megtudnunk, hogy az általunk szedett gyógyszer okozhat-e ilyen problémát.
Erről bővebben az alábbi oldalon olvashatnak:

2013. július 16., kedd

Veszélyes-e a sok antibiotikum gyermekkorban?

Amit az antibiotikumokról a legfontosabb tudni, hogy csak és kizárólag baktériumok ellen hatásosok, vírusok ellen nem!
Sajnos – mind gyermek-, mind felnőttkorban- sok esetben indokolatlan az alkalmazásuk, mivel a betegség hátterében nem baktérium okozta fertőzés áll, hanem vírus. Természetesen előfordulhatnak olyan esetek is, mikor pl. influenza esetében (amelyet vírus okoz), bakteriális felülfertőződés alakul ki, így szükségessé válik az antibiotikum adása. 
Milyen veszélyei vannak az antibiotikumok szedésének?
Gyermekeknél leggyakrabban a hasmenéssel találkozik a szülő. Ennek oka az, hogy az antibiotikumok nem válogatnak, vagyis nem csak a káros baktériumokat pusztítják el, hanem a bélrendszerben található hasznos baktériumokat is - felborítva ezzel a bélflóra kényes gomba-baktérium egyensúlyát. A gombák túlsúlya pedig hasmenést okoz.
Szerencsére egyre többen tudnak – vagy a reklámokból, az orvostól, vagy a gyógyszerészüktől… - a bélflóra helyreállító pro-és prebiotikumokról. Így az antibiotikum terápiával egy időben elkezdett bélflóra helyreállító készítmények szedése megelőzheti ezt a problémát.
Lányok esetében felborulhat a hüvelyflóra egyensúlya is. Az antibiotikum kúra mellékhatásaként sajnos kialakulhat gombás fertőzés. 
A másik nagyon veszélyes dolog, a baktériumok antibiotikumok ellen kialakuló rezisztenciája. Ez nem annyira kézzelfogható dolog a szülőknek, mint a hasmenés, de hosszú távon sokkal veszélyesebb, mivel olyan baktériumtörzsek alakulhatnak ki, amelyek ellen nem használnak a meglévő antibiotikumok. (Ezért is van, hogy sok esetben egy antibiotikum kúra nem is elég. Másik –vagy akár harmadik- fajtát ír fel az orvos és csak úgy sikerül meggyógyulnia a betegnek.
Ezt egyrészt az indokolatlan, másrész a nem megfelelő antibiotikum használat okozza. Sok esetben a gyógyszert nem szedik az orvos által előírt adagokban vagy ideig.
Sajnos nem egy esetben találkoztam olyan szülővel, aki túl soknak tartotta a napi kétszeri-háromszori adagolást, önhatalmúlag csökkentette az adagot és büszkén mesélte, hogy így is meggyógyult a gyerek. Ahhoz, hogy az antibiotikum kifejtse hatását és teljesen el tudja pusztítani a szervezetben lévő baktériumokat, folyamatosan megfelelő szinten jelen kell lennie. Viszont, ha az előírt napi 3x1 helyett, csak 2x1-et kap a beteg, a gyógyszer nem tudja elérni a szükséges koncentrációt, így a felépülés után a szervezetben maradhatnak „túlélő” baktériumok, amelyek megtanulnak ellenállni az adott antibiotikumnak.
Ugyanez lehet a végeredménye, ha hamarabb befejezik az antibiotikum kúrát. Jobban van a gyerek, nincs már láza, úgy gondolja a szülő, nem terheli tovább a kicsi szervezetét, de ezzel sajnos csak rezisztens baktériumtörzsek kifejlődésére adnak lehetőséget.
Minden esetben be kell szedni az előírt mennyiséget az orvos által előírt adagokban, ha gyógyultnak tűnik is a gyermek!



2013. július 1., hétfő

Semmelweis nap - július 1.

 
 
Tudom, hogy elkésett ez a bejegyzés, hisz vége a napnak, de úgy gondolom mégis érdemes foglalkozni vele, hogy jövőre ne érje meglepetésként Önöket a július 1-e. 
 
Miért nincsenek nyitva a gyógyszertárak, nincs háziorvosi rendelés...?
 
A Semmelweis nap Semmelweis Ignác, magyar orvos születésnapja. Semmelweis 1818. július 1-jén született Budán, ennek emlékére lett ez a nap a magyar egészségügy napja.
 
 
"Július 1-je Semmelweis nap, amely az egészségügyi szolgáltatóknál foglalkoztatási jogviszonyban álló egészségügyi dolgozókra és egészségügyben dolgozókra kiterjedően munkaszüneti nap" - ezzel egészült ki az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló 2003-as törvény aszerint a módosító javaslat szerint, amit Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter nyújtott be a parlamentnek.
 
A tervezet indoklása szerint a Semmelweis nap munkaszüneti nappá történő nyilvánítása "az egészségügyi dolgozók által végzett munka elismerését, presztízsének emelését szolgálja".
 
"Az egészségügyi dolgozók az egészségügyi ellátórendszer mozgatórugói, áldozatos munkájuk azonban sem szakmailag, sem pedig anyagilag nincsen kellő módon megbecsülve, ezért is gyorsult fel az utóbbi években a magyar orvosok, ápolók és egyéb szakdolgozók külföldre vándorlása" - áll az általános indoklásban, amely szerint egy "széleskörű egyeztetéseken alapuló életpályamodell kidolgozása elengedhetetlen".
 
Július 1-jén van a Köztisztviselők Napja is, ami 2001 óta munkaszüneti nap, így sok egészségügyi dolgozónak már eddig is munkaszüneti nap volt ez a nap. Ekkor zárva tartanak a köztisztviselőket foglalkoztató intézmények, vagyis például a minisztériumok, a közigazgatási hivatalok, a megyei önkormányzati hivatalok, a polgármesteri hivatalok, az okmányirodák, az adóhivatalok, az Országos Egészségügyi Pénztár és az ÁNTSZ is. (forrás:www.origo.hu)


 

2013. június 24., hétfő

Tyúkszem kialakulása és kezelése.



   Bevallom a következő témának a napszúrás tüneteinek enyhítését szántam, de ettől az esős időtől valahogy nem tudtam rászánni magam, hogy hozzákezdjek a bejegyzés megírásához, így újat találtam ki. - A napszúrással majd foglalkozunk, ha kisüt a nap ;)       - Ezzel a bevezetővel le is buktattam magam. Igazából már több, mint 2 hete elkezdtem írni ezt a bejegyzést, de mire végre befejezem, újra itt lesz az eső...
Ma a tyúkszemek kialakulásának okaival és kezelésének lehetőségeivel foglalkozunk. 

Mi a tyúkszem?
A tyúkszem egyetlen pontot érintő elváltozás a lábfejen (általában magukon a lábujjakon, a lábujjak oldalán vagy a talp lábujjak alatti részén alakul ki), melyet egy befelé elkeskenyedő "bőrtüske" jellemez. Érintésre fájdalmas, főként ha csonthártya közelében helyezkedik el.
Fontos! A valódi tyúkszemet és a tyúkszemnek tűnő szemölcsöt könnyű összetéveszteni. Ha bizonytalanok vagyunk benne, mivel is állunk szemben, semmiképp ne nyúljunk hozzá! Keressünk fel szakembert!


Mitől alakulhat ki?

Ha a bőr tartósan nyomásnak és nagy terhelésnek van kitéve - legtöbbször a nem megfelelő cipő miatt - védekezésként megerősíti a külső rétegét, azaz bőrkeményedés alakul ki. Ha a nyomás hosszabb ideig fennáll, és különösen egy adott pontot érint, a bőrkeményedésből tyúkszem alakulhat ki, amelynek kemény magja a mélyebb, érzékeny bőrszerkezetet is eléri, így fájdalmat okoz.

- Túl szoros, kényelmetlen cipő, ami nyomja a lábat, vagy amiben egymást nyomják a lábujjak
- Kiálló csontok dörzsölődése a cipőben
- Cukorbetegség, keringési zavarok...



Hogyan előzhetjük meg a kialakulását?

- Kényelmes, megfelelő méretű cipő viselésével.
- Ha van rá mód, különböző típusú cipők viselésével, mivel így megakadályozható, hogy lábfejére nyomást gyakoroljon egy olyan lábbeli, amely esetleg túl szoros és nyomot hagy lábujjain.
- Ha a tyúkszem ugyanazon a helyen szokott kialakulni, ajánlott nyomásvédő tapaszt használni.
- Bőrpuhító lábkrémek rendszeres alkalmazásával. 

Hogyan kezelhetjük?

A gyógyszertárakban számos, recept nélkül megvásárolható készítmény kapható erre a célra. (Tapaszok, ecsetelők, krémek, stiftek...)
Ezek többsége szalicilsavat tartalmaz, amely felpuhítja magát a tyúkszemet. Feloldja a tyúkszem hámrétegeit, így azok könnyen eltávolíthatóak lesznek. Arra vigyázni kell, hogy az ép bőrre ne kerüljön a szer, mert felmarhatja! (Megelőzésként vagy vazelinnel, vagy valamilyen zsíros krémmel érdemes bekenni a környező bőrfelületet.)
Érdemes felkészülni rá, hogy tyúkszem kezelése nem megy egyik napról a másikra. A bőr típusától függően 2-3 hétig is eltarthat, míg teljesen eltűnik a tyúkszem.

Tapaszok:

- Hansaplast Tyúkszemtapasz

"A Hansaplast Tyúkszemtapasz enyhíti a nyomástól keletkező fájdalmat és a súrlódást, valamint segít megszüntetni a tyúkszemet. A lágy, integrált filckarika körülpárnázza az érintett területet, miközben a benne található szalicilsav puhítja a tyúkszemet a jobb eltávolítás érdekében.


Hogyan használjuk?
Alaposan tisztítsa és szárítsa meg az érintett területet. Alkalmazza úgy a tapaszt, hogy a habkarika közepét közvetlenül a tyúkszemre helyezi. 2 nap után cserélje ki a tapaszt! 4 nap után távolítsa el az addigra már felpuhult tyúkszemet meleg, sós vagy szappanos lábfürdőben!
Szükség esetén ismételje meg!"

Szintén szalicilsav tartalmú tapaszok: Scholl, Salvequick, Pharmadoct, Carnation...


- Carnation Hydro Corn hidrokolloid tyúkszemtapasz 10x
Gyengéd, hatékony és természetes módszer a tyúkszem eltávolítására, használata után a kezelt felület védettebb lesz a tyúkszem kialakulásával szemben. 

Kémiai anyagot nem tartalmaz.

- Öntapadó tapaszpánt tartja a helyén, a tyúkszemen az aktív hidrokolloid anyagot
- A hidrokolloid a test saját nedveivel gélt képez és ez valósítja meg a megkeményedett bőr felpuhítását, a tyúkszem eltávolítását
- A termékcsomag 10db tapaszt tartalmaz
- A kezelt terület az eltávolítás után is védettebb az ismételt tyúkszem megjelenés ellen 


Oldatok:

- Keralit oldat 10ml
"A készítmény bõrkeményedést oldó szerves savak (szalicilsav, tejsav) illékony oldószerek és filmképzõ anyag elegyében oldott keveréke. A savas komponensek gyorsan és fájdalommentesen oldják a bõr szarurétegeit, felpuhítják, hámlasztják a tyúkszemet, pörköket. Ehhez a hatáshoz társul még enyhe bőrizgató, viszketést, izzadást csillapító antiszeptikus, antimikotikus hatás is.


Alkalmazásának előnye, hogy a készítmény filmképző anyagot tartalmaz, mely vékony, jól tapadó, rugalmas, összefüggő filmet képez az oldószerek gyors elpárolgása után, mely vízben nem oldódik. Hatóanyagai ezáltal jól rögzülnek, s jól koncentrálhatók a kezelendő felületen. Színtelen, átlátszó üledékmentes folyadék, a ruházaton nem hagy nyomot. Alkalmazása során a kupakhoz csatlakozó ecsettel kenje be vékonyan a kezelni kívánt felületet, s hagyja rászáradni. 


Krémek:

- Naturland Tyúkszemirtó balzsam 20ml
"Alkalmazása tyúkszem esetén:Az első kezelés előtt melegvízben kiáztatjuk a kezelendő területet, majd szárazra töröljük és bekenjük a készítménnyel. A kezelést kb. 1 hétig, naponta 2x (reggel és este) kell folytatni, amíg a tyúkszem a szalicilsav hatására sárgásfehér kocsonyás anyaggá nem válik.


A kezelés végén egy alapos melegvizes áztatás után az elhalt tyúkszem könnyen eltávolítható. Fontos, hogy kezelés közben a lábakat (a kezelt felületet) csak gyors lemosással tisztítsuk. A készítmény gyorsan felszívódik, nem hagy nyomot a ruhaneműn, kezelés után azonnal felhúzható a zokni vagy harisnya. A régi vagy nagyon kemény tyúkszem esetén nem mindig elegendő az 1 hetes kúra, ilyenkor 1 hét pihentetés után ismételjük meg a kezelést leírás szerint. " 


Stiftek: 

- Wartner Tyúkszem-eltávolító stift 4ml

 "Hatóanyaga, a triklórecetsav hatására a bőr lehámlik. Ezzel együtt a megvastagodott bőrréteg, illetve a tyúkszem eltűnik és a helyén új, egészséges bőr képződik.

Kezelés: Vigye fel a gélt a tyúkszemre vagy a bőrkeményedésre
Hámlás: Az elhalt bőr lehámlik
Regeneráció: Új, egészséges bőr képződik
  
Egyszerű használat 4 lépésben:


Tartsa a stiftet függőlegesen, a hegyével lefelé, és lassan fordítsa el a stift felső végét a gél kinyeréséhez.
Várjon kb. 3-5 másodpercet, amíg a gél lejut az ecsetfejbe.
Óvatosan kenje a gélt a szemölcsre (kerülje az egészséges bőrrel való érintkezést)
Hagyja a gélt száradni kb. 10-15 percig. Ezalatt ne húzzon ruhát/cipőt az érintett felületre.


Első alkalommal szükséges lehet többször is elfordítani a stift alját, hogy a gél kiáramoljon!

A Wartner Szemölcseltávolító stiftet naponta 2x használjuk, 4 napig. 4 nap szünet után a kezelés megismételhető, ha szükséges, de maximum 4 alkalommal! A kezeléshez szükséges gél mennyisége függ a kezelni kívánt tyúkszem/bőrkeményedés nagyságától. 


 - Scholl 2 in1 tyúkszem eltávolító stift 1ml

"Alkalmazható mind a lábujjakon és a talppárnákon kialakuló kemény tyúkszemeknél, mind a lábujjak között megjelenő puha tyúkszemeknél.

Egyedülálló, rendkívül hatékony és gyors módja a tyúkszemek kezelésének, mivel többször használható és egyszerre több tyúkszem kezelésére is alkalmas.

Ez a termék NEM ALKALMAS cukorbetegek vagy gyenge vérkeringésű személyek számára.
A használat 2 lépésből áll:

1. lépés: Biztonsági körpenge
Óvatosan reszelje meg a tyúkszem felső rétegét, hogy ezzel enyhítse a súrlódás okozta fájdalmat, és lehetővé tegye, hogy a kezelőfolyadék a tyúkszem mélyére hatolhasson.

2. lépés: Korszerű kezelőfolyadék
Az applikátor segítségével vigye fel a kezelőfolyadékot, hogy az a hatásos kezelés érdekében felpuhítsa a tyúkszemet. A folyadékot alkalmazza naponta.










Tyúkszemre és szemölcsre is alkalmazható készítmények:

Vérehulló fecskefű kivonatot tartalmaznak, de magát a növényt is használhatjuk.


Tejnedve ismerten hat szemölcsökre, ekcémára, továbbá a tyúkszemre. Tudományos kutatások során fény derült arra is, hogy szemölcsirtásra a növény fehérjebontó enzimei és kelidonin tartalma miatt alkalmas. Ezek a hatóanyagok a bőrrel érintkezésbe lépve azonnal elkezdik feloldani a szemölcs szövetét.


Dr. Milesz Vérehulló fecskefű ecsetelő 30ml

30 ml kivonat 3 g vérehulló fecskefű hajtásrészének alkoholos kivonatát tartalmazza.



A szemölcsöt illetve a tyúkszemet alapos lemosás és szárítás után vattás végű pálcika segítségével ecseteljük. Naponta 2-3 alkalommal alkalmazhatja az ecsetelést.


Ha a gyógyszertár szerek nem használnak és a probléma tartósan fennáll érdemes orvoshoz, vagy pedikűröshöz fordulni, hogy kimetssze a tyúkszemet.

VitálHáz Webáruház

2013. június 4., kedd

Nem várt mellékhatások - fekete háromszög.

   Nem tudom, Önök jártak-e már úgy, hogy korábban egyáltalán nem, vagy csak alig hallottak egy bizonyos dologról (egy könyvről, filmről, egy személyről...), aztán egyszer csak "találkoznak" vele és nincs megállás! Erről olvasnak az újságban, hallanak a tv-ben, mesél róla egy ismerősük...
Én így jártam a gyógyszerek nem várt mellékhatásaival. Természetesen tudtam a bejelentésének módjáról, de soha nem volt rá szükségem munkám során. Egy kedves olvasóm levele indította el a "lavinát". Válaszoltam neki, azután írtam is egy bejegyzést a témáról, de itt nem lett vége. Két egymástól független szaklapban is rábukkantam a fekete háromszögre, majd a neten kaptam róla hírlevelet. Így nem volt kérdés, hogy írok róla!


"Egy, az Európai Bizottság által elfogadott jogszabálynak köszönhetően, a jövőben fordított fekete háromszöggel kell jelölni azokat az Európai Unióban forgalmazott gyógyszereket, amelyek kiegészítő ellenőrzést igényelnek. E jelölés segítségével a betegek és az egészségügyi szakemberek is könnyen felismerhetik azokat a készítményeket, amelyeknek kísérő szövegében arra kérik őket, ha nem várt mellékhatásokat tapasztalnak, jelentsék az ebből a célból működtetett rendszeren keresztül.
Az új jelölést 2013 szeptemberétől tüntetik fel a kiegészítő ellenőrzést igénylő gyógyszereken, azaz minden olyan készítményen, amelyet 2011. január 1-je után engedélyeztek, és amely új hatóanyagot tartalmaz. Továbbá a 2011. január 1-je után engedélyezett biológiai gyógyszereken (például vakcinákon vagy vérplazmaalapú termékeken), valamint azokon a termékeken, amelyekről az engedélyezést követően bizonyos kiegészítő információkra van szükség, illetve amelyek engedélyezése a gyógyszer biztonságos és hatékony használatával kapcsolatos feltételekhez és korlátozásokhoz kötött." (forrás: www.marketingpirula.hu)
 "Ez nem jelenti azt, hogy a készítménytõl tartani kell, csupán azt, hogy az újonnan jelentkezõ kockázatok idõben azonosíthatók és elkerülhetõk legyenek. Ahhoz, hogy a beteg egy-egy gyógyszeres kezeléssel összefüggõ kérdésben helyesen és tudatosan járjon el, kellõ ismeretekre van szükség."  - olvasható a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének honlapján.


 Kapcsolódó írásaim:

2013. május 17., péntek

Milyen gyógyszereket vigyünk magunkal a nyaralásra?

   Még a blog indulásakor írtam erről a témáról egy részletes bejegyzést, ami olyannyira részletesre sikerült, hogy többen kérték, készítsek egy "kivonatot" belőle, ami olyan, mint az elpakolni valók listája, csak a gyógyszerekről. Így könnyebben áttekinthető és biztosan nem marad ki semmi!

Újra leírom, hogy az általam megadott lista egyértelműen túlzásnak minősíthető, mert szinte mindenre felkészül, aki az egész csomagot magával viszi. De úgy gondolom, így tudja mindenki kiválogatni a saját igényei alapján az úti csomagot.

A részletes leírás az alábbi oldalon megtalálható: (szerintem először érdemes ezt elolvasni, csak azután hagyatkozni a rövidített változatra)



Lássuk azt a híres listát:

1. A rendszeresen szedett (többnyire receptköteles) gyógyszerek (vérnyomáscsökkentő, koleszterinszintcsökkentő, fogamzásgátló, inzulin ...) 

2. Fájdalomcsillapító, lázcsillapító.

3. Sebkezelésre szolgáló készítmények (sebfertőtlenítő oldat, hámosító krém, sebtapasz, mull lap)

4. Kézfertőtlenítő lap/oldat/gél (arra az esetre, ha nem tudunk kezet mosni)

5. Napégés utáni készítmény (+ természetesen naptej)
6. Utazási rosszullét esetén: B6-vitamin, Daedalon tabletta (álmosságot okoz), Cocculine tabl. (homeopátiás készítmény)
7. Hasfogó / hashajtó.
8. Bélflóra helyreállító.
9. Puffadás, szélgörcs elleni készítmény.
10. Gyomorsav túltengés elleni gyógyszer.
11. Görcsoldó.
12. Torokgyulladás esetére torokfertőtlenítő. (oldat vagy szopogatós tabletta)
13. Allergia elleni készítmény. (akár rovarcsípés, túlzott napsütés... okozza)
14. Gyulladáscsökkentő szemcsepp/fülcsepp.


Jó pihenést kívánok a nyárra!



2013. április 22., hétfő

Gyógyszerek mellékhatásának bejelentése.


Nemrégiben egy kedves Olvasóm súlyos mellékhatásokról számolt be egy általa kipróbált gyógyszerrel kapcsolatban. Neki tanácsoltam, hogy mindenképp jelentse ezt az illetékeseknél. De kik is azok az illetékesek? Mivel nem biztos, hogy mindenkinek evidens a válasz, gondoltam hasznos lehet foglalkozni ezzel a témával egy kicsit.
A betegtájékoztatóban nem szereplő mellékhatásokat jelenthetjük mind orvosunknál, gyógyszerészünknél, de magunk is megtehetjük az OGYI (Országos Gyógyszerészeti Intézet) oldalán.

"Az engedélyezés pillanatában nem feltétlenül ismert a gyógyszerek összes lehetséges mellékhatása. Főként a ritkán előforduló vagy a hosszú távú használat során jelentkező, esetleg speciális betegcsoportokat (pl. idősek, gyermekek, más betegségben szenvedők, stb.) érintő mellékhatások rejtve maradhatnak a fejlesztés és a klinikai vizsgálatok során. Ennek oka, hogy a klinikai vizsgálatok többnyire rövid ideig (néhány hónap, esetleg 1-2 év) tartanak, és viszonylag kevés (néhány ezer), speciálisan összeválogatott beteg bevonásával zajlanak, annak érdekében, hogy a készítmény hatásosságának vizsgálata és igazolása során a lehető legkevesebb zavaró tényező terhelje az értékelést. A mindennapi alkalmazás körülményei azonban eltérnek a klinikai vizsgálatok szigorúan szabályozott feltételeitől; az engedélyezést követően nagy létszámú, egymástól jelentős mértékben különböző beteg (azaz heterogén betegcsoport) kezdi használni a készítményt, mely új, a gyógyszerbiztonságot érintő adatok felbukkanását eredményezheti. Ebből következik, hogy a gyógyszer kockázatainak felmérése nem fejeződik be az engedélyezéssel, hanem folytatódik a gyógyszer forgalomba hozatalát követő időszakban is, és lényegében a gyógyszer teljes életét végigkíséri. Ez nem jelenti azt, hogy a frissen engedélyezett gyógyszerek nem biztonságosak, hiszen az alkalmazásból származó előnyöknek már az engedélyezés pillanatában meg kell haladniuk a lehetséges kockázatokat abban a betegcsoportban, akinek számára a gyógyszer használatát javasolják. A gyógyszer csak addig maradhat forgalomban, míg az egyre növekvő mennyiségű információ birtokában folyamatosan újraértékelve van olyan betegcsoport, ahol ez a pozitív előny/kockázat viszony fenntartható.
A gyógyszerek gyakran előforduló mellékhatásai már az engedélyezéskor ismertek, és további lehetséges kockázatokra is utalhatnak adatok. Annak érdekében, hogy ezek előfordulását megelőzzék, vagy a lehető legalacsonyabb szintre csökkentsék, a gyógyszercégek a készítmény kísérőirataiban (az egészségügyi szakembereknek szóló alkalmazási előírásban, illetve a betegtájékoztatóban) figyelmeztetéseket és óvintézkedéseket fogalmaznak meg, továbbá felsorolják a készítmény alkalmazásával összefüggésbe hozható mellékhatásokat. Ezeket nevezzük várt mellékhatásoknak.
A GYEMSZI-OGYI elsősorban azon mellékhatások bejelentését kéri, melyek nem vártak, azaz nem szerepelnek a gyógyszer alkalmazási előírásában és betegtájékoztatójában, tehát új információval szolgálnak az adott gyógyszer lehetséges kockázataira vonatkozóan. Ha a már felsorolt mellékhatás intenzitása vagy jellege eltér a kísérőiratokban részletezettől (pl. súlyosabb lefolyású vagy eltérő kimenetelű), abban az esetben is nem vártnak számít, tehát jelentendő. Emellett kérjük, hogy lehetőleg a súlyos mellékhatásokat jelentsék, mert ezek értékelése elsőbbséget élvez a nem súlyos bejelentésekkel szemben. Ilyen értelemben súlyosnak az a mellékhatás számít, amely következtében a beteg meghalt, életveszélyben volt, egészsége maradandóan károsodott, kórházi ellátásra szorult, vagy születési rendellenesség alakult ki a gyógyszer alkalmazása során.
Minél pontosabb, részletesebb és szakszerűbben megfogalmazott a mellékhatás-bejelentés, annál jobb minőségű adatokat szolgáltat a gyanúsított gyógyszer és a feltételezett mellékhatás közötti ok-okozati összefüggés értékeléséhez. Ezért kérjük a betegeket, hozzátartozókat, gondozókat, hogy lehetőleg keressék fel a kezelőorvost vagy a gyógyszerészt, ha gyógyszer-mellékhatást tapasztalnak, és kérjék segítségüket annak jelentésében. Az is hasznos, ha leletet vagy zárójelentést csatolnak a bejelentéshez. Természetesen azokat az eseteket is fogadjuk és feldolgozzuk, ahol a bejelentőnek nem sikerült orvosi megerősítést szereznie.
...
Az egyes esetek többszörös bejelentése és feldolgozása (pl. egyidejű jelentés a GYEMSZI-OGYI-nak és a forgalmazó gyógyszercégnek) duplikátumok képződéséhez vezethet a központi európai adatbázisban, mely megnehezíti az új kockázatok korrekt azonosítását. Mind európai, mind tagállami szinten nagy erőfeszítéseket tesznek a többszörösen bejelentett esetek kiszűrése érdekében. Kérjük, segítse munkánkat azáltal, hogy mellékhatás-bejelentését csak egy helyre juttatja el, vagy a GYEMSZI-OGYI-nak vagy a forgalmazó gyógyszercégnek. Bejelentése így is hozzáférhető lesz az összes érintett számára, hiszen mind a gyógyszerügyi hatóságnak, mind a gyógyszercégnek kötelessége egymást tájékoztatnia a hozzá beérkező mellékhatás-bejelentésekről.
...
Frissítve: 2012.11.12 10:25" 
Az alábbi oldalon tehetik meg a bejelentést: On-line mellékhatás-jelentés betegeknek.



2013. április 12., péntek

Aktuális.-Rectodelt kúp körkép, 2.rész


A legutóbb elkezdett témával, a Rectodelt kúppal foglalkozunk ma is. Megnézzük milyen kérdések maradtak ki az első részből.
Miért ilyen drága a gyári kúp? Miért nincs rajta támogatás?

"A készítményt 2007 előtt valóban támogatta az egészségbiztosító. Akkor azonban a termék gyártója azzal fordult az OEP-hez, hogy törölje a kúpot a támogatott körből. Ilyen esetekben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a hatályos jogszabály alapján köteles eljárni, amely nem ad mérlegelési lehetőséget: ha a gyártó, forgalmazó nem tart igényt a támogatásra, és ezt hivatalosan kéri, akkor az OEP köteles a kérésnek megfelelően eljárni. A fent említett végbélkúpért tehát a gyártó döntése nyomán kell teljes árat fizetni a patikákban 2007 óta. Az OEP azonban azóta is 50%-os támogatásban részesíti a készítmény hatóanyagát, amely az említett terméknek is összetevője. Amennyiben a kezelőorvos receptre felírja a prednizon nevű hatóanyagot, a kúpot előállítják a betegeknek a gyógyszertárakban."

Budapest, 2013.január 10.
Országos Egészségbiztosítási Pénztár
Ilyen esetben, ha maga a gyártó kéri a támogatás megszüntetését, az OEP-nek - az érvényben lévő jogszabály szerint - nincs választási lehetősége; le kell vennie a támogatást az adott készítményről. Sajnos ez alól az olyan egyedi, más gyári készítménnyel nem helyettesíthető gyógyszerek sem képeznek kivételt, mint a Rectodelt kúp.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara Elnöksége is állást foglalt ez ügyben:
"Indokoltnak tartjuk és kezdeményezzük, hogy az Egészségügyi Szakmai Kollégium valamennyi orvosi terápiás szakterületen tekintse át a járóbeteg-ellátás keretében rendelhető „életmentő" gyógyszerek körét, ezt követően történjen felülvizsgálat ezek árára és támogatotti státuszára, azzal a céllal, hogy a rászorulók indokolt esetben megfizethető áron juthassanak hozzájuk. Amennyiben indokolt, az egészségpolitika kezdeményezzen olyan változtatásokat ezen gyógyszerek támogatásba fogadásában és /vagy forgalmazásában, amelyek egyszerre biztosítják az elérhető árat / térítési díjat és a folyamatos ellátást." (forrás:webbeteg.hu)
Remélhetőleg idővel megvalósulnak ezek az elképzelések!
Miért olyan olcsó a patikai kúp?
A gyári kúp forgalomba hozatala előtt számos vizsgálaton esett át. Nagyon szigorú feltételeknek kell megfelelnie, ahhoz, hogy megkapja a forgalomba hozatali engedélyt. (ezért is kerül annyiba, amennyi - nem csak a kúpot, az összetevőit kell megfizetni, hanem magának a kifejlesztésének, a vele járó kutatásnak a költségeit is.)
Patikai kúpnál nyilván nincsenek ilyen vizsgálatok (nem tudjuk pontosan, hogyan viselkedik a kúp a szervezetben; milyen gyorsan szabadul fel belőle a hatóanyag; a készítés során - amely melegítéssel jár -, milyen mértékben bomlik le...  - épp ezekért nem adhatnak neki olyan hosszú lejárati időt, mint amilyen a gyári készítménynek van) és magukon az összetevőkön is 50%-os támogatás van.
És amit a legtöbben sérelmeznek: Miért nem ajánlja fel a gyógyszerész, ha ugyanolyan jó?
A két készítmény nem helyettesíthető egymással! Hivatalosan a Rectodelt kúpról szóló receptre nem lehet a gyógyszertári készítményt kiadni. Azt megteheti a gyógyszerész, hogy felhívja a figyelmet az olcsóbb, patikai változatra. Elmondhatja a mellette és ellene érveket (Akár maga a lejárat is lehet ilyen: ha valakinek biztonsági tartaléknak kell a gyógyszer, hogy roham esetén legyen otthon, de lehet hónapokig nem is kerül rá sor, akkor nem biztos, hogy megéri újra és újra megvenni a patikai készítményt.), DE nem adhatja ki rá a gyógyszertári kúpot! Ahhoz vissza kell menni az orvoshoz és új receptet kell kérni.
Azt hiszem mindenre sikerült választ adnom. Ha valami kimaradt, vagy további kérdéseik lennének, kérem írjanak bizalommal!
 Kapcsolódó írásaim:

- Aktuális.-Rectodelt kúp körkép, 1.rész