2013. január 30., szerda

Komplex készítmények a meghűléses betegségek kezelésére-Paracetamol.


Frissítve: 2015.január 30.
 
Megfázásnál, influenzánál szükség lehet a hőemelkedés, láz, fájdalom (akár fej-, fül- vagy torofájásról van szó), orrdugulás... enyhítése. Ebben számos, recept nélkül kapható kombinált készítmény lehet segítségünkre. Ma ezekből szemezgetünk egy kicsit. 
 
A készítményeket-a könnyebb áttekinthetőség érdekében-csoportokra osztottam, a bennük található fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag alapján. (paracetamol, ibuprofen, illetve acetilszalicilsav) 
 
 
Ma a paracetamol tartalmúakkal foglalkozunk, következő alkalommal pedig a másik két csoport tagjait nézzük át.
 
Az egy csoportba tartozó készítményeknél figyelni kell, nehogy egyszerre szedjék és túladagolás alakuljon ki! Például nem szabad bevenni egy Coldrex tablettát a megfázásra, mellé egy Neo Citran port forró italként, mert jól esik ilyenkor a meleg és biztos, ami biztos alapon, hozzá még egy Rubophen vagy Panadol tablettát a fájdalomra. Ugyanis mind a három gyógyszer hatóanyaga a paracetamol. Egyrészt teljesen felesleges, másrészt az ilyen fokú túladagolás (mert nem csak egyszer vesszük be ezt a kombinációt, hanem egy nap háromszor-négyszer...) már veszélyes is! 
 
 
A leírt példa nem véletlenszerű választás volt, hanem egy betegünk tényleg így gondolta kikúrálni magát! Ilyenkor fontos feladata a gyógyszerésznek, hogy figyelmeztessen ezekre a veszélyekre, de ha nem vagyunk biztosak, hogy mit mivel lehet bevenni, bátran kérdezzünk a gyógyszertárban!
 
Ami mindegyik komplex készítményre igaz:
 
Terhesség és szoptatás alatt alkalmazásuk nem javasolt! (Hogy milyen készítményeket szabad ilyenkor, egy másik alkalommal megnézzük!)
 
 
I. Paracetamol fájdalom- és lázcsillapítót tartalamzó készítmények:  
 
 
1. Neo Citran belsőleges por felnőtteknek (citrom ízű, 6x, 10x, 14x)
 
A Neo Citran belsőleges por felnőtteknek a megfázás következtében kialakuló torokfájás, láz, nátha, fejfájás és végtag-, ill. izomfájdalom kezelésére szolgáló gyógyszer.
 
 
A készítmény hatóanyagai tasakonként:
 
- 10 mg fenilefrin-hidroklorid: csökkenti az orrdugulást
 
- 20 mg feniramin-maleát: javítja az orrjárat átjárhatóságát, az orrlégzést
 
- 50 mg aszkorbinsav: azaz C-vitamin, a szervezet ellenálló képességét növeli (bővebben:Fókuszban a C-vitamin.) 
 
- 500 mg paracetamol: fájdalom- lázcsillapító hatású




A készítmény szokásos adagja:
 
1 tasak tartalmát 1 pohár (kb. 2,5 dl) meleg vízben kell feloldani és melegen, rövid időn belül a teljes mennyiséget meginni.
 
A meleg víz, inkább langyos legyen, mintsem forró, mert a tasakban lévő C-vitamin hőérzékeny!
 
Szükség esetén ez az adag 3-4 óra elteltével megismételhető, de 24 óra alatt összesen legfeljebb 3 tasak tartalmát szabad bevenni. Minden napszakban alkalmazható, de legcélszerűbb késő délután és este, lefekvéskor.
 
 
Ne szedje a Neo Citran belsőleges por felnőtteknek készítményt:
 
- ha allergiás (túlérzékeny) valamelyik összetevőre
- súlyos máj- és veseelégtelenségben, valamint szív és érrendszeri betegségben, szívritmuszavar esetén,
- alacsony fehérvérsejt szám esetén,
- kezeletlen magasvérnyomás betegség esetén (hipertónia),
- jelentős pajzsmirigy túlműködés esetén,
- zártzugú zöldhályog (glaukóma) fennállása esetén,
- egyes depresszió elleni gyógyszerek szedése esetén 
- ún. glukóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány fennállásakor (örökletes betegség).
 
Zöld hályog (glaukóma) fennállása esetén a készítmény alkalmazhatóságát előzetes szemészeti vizsgálat során tisztázni kell. 
 
 
 
2. Coldrex tabletta (12x, 24x), por forró italhoz (citrom, méz és citrom, mentol és erdei gyümölcs ízű)
 
A por változatban a "sima" Coldrex mellett forgalomban van a Coldrex MaxGrip is, amely magasabb hatóanyagtartalommal rendelkezik.


 
 
Por hatóanyagai:
 
- paracetamol: fájdalom- és lázcsillapító hatású
- fenilephrin-hidroklorid: szabaddá teszi a náthásan eldugult orrot és segít az orrmelléküregek szabaddá tételében
- aszkorbinsav (C-vitamin): a megfázásos fertőzések kapcsán gyakran fellépő C-vitamin hiány pótlására
 
Tabletta hatóanyagai:
 
A por hatóanyagai (paracetamol, fenilefrin-hidroklorid, aszkorbinsav) mellett:
 
- koffein: segít a megfázással járó levertség leküzdésében,
- terpin-hidrát: köptető hatású
 
 
Szokásos adagolása (felnőtteknek és 12 éven felül):
 
- tabletta:1-2 tabletta, maximum napi 4x
 
- forróital: 1 tasaknyi por-a Neo Citrannal leírt módon elkészítve-, mely adag szükség esetén 4-6 óránként ismételhető. 24 órán belül maximum 4 tasaknyi por vehető be. A gyógyszer ismételt bevételére leghamarabb 4 óra múlva kerülhet sor!
 
Ellenjavallatai a Neo Citránnal megegyeznek. 
 
 
3. Grippostad C kemény kapszula (20x) - Forgalmazása megszűnt.
 
Hatóanyagai kapszulánként:
 
A fenti készítményeknél már tárgyalt paracetamol (200mg), koffein (25mg), aszkorbinsav (150 mg) mellett
 
- 2,5 mg klórfenamin-maleátot tartalmaz, amely csökkenti az orrfolyást és gátolja a bronchus összehúzódását




Szokásos adagolása (felnőtteknek és 12 éven felül):
 
Napi 3x2 kapszula.
 
Ne szedje a Grippostad C kapszulát:
 
- ha allergiás (túlérzékeny) a paracetamolra, az aszkorbinsavra, a koffeinre, a klórfenamin-maleátra vagy a Grippostad C kapszula egyéb összetevőjére
 - ha súlyos májkárosodásban szenved,
- ha súlyos vesekárosodásban szenved,
- Nem adható gyermekeknek 12 éves életkor alatt. 
 
 
4. Rubophen Thermo citrom ízű forróital granulátum 12x
 
A készítmény hatóanyaga tasakonként:
650 mg paracetamol: fájdalom- és lázcsillapító hatású
10 mg fenilefrin-hidroklorid: csökkenti az orrdugulást




A készítmény szokásos adagja felnőttek, valamint 12 éves kor feletti gyermekek: 
 
Egy tasakot fel kell oldani egy pohár forró (de nem forrásban levő) vízben, naponta legfeljebb négyszer. Az egyes adagok alkalmazása között legalább 4 óra időtartamnak kell eltelnie
 
Ne fogyasszon el 4 tasaknál többet 24 órán belül! 
 
 
5. Wick termékek: 
 
- SymptoMed Wick Forró italpor
 
Hatóanyagai tasakonként:
1000 mg paracetamol: fájdalom- és lázcsillapító hatású
12,2 mg fenilefrin-hidroklorid: csökkenti az orrdugulást
 
 
Adagolás és alkalmazás: Egy tasak tartalmát oldja fel egy normál bögre forró, de nem forrásban lévő vízben (kb. 250 ml). Hagyja lehűlni iható hőmérsékletre.
 
Felnőttek:
Egy tasak
Szükség szerint 4-6 óránként ismételhető
 
15 éves kor feletti serdülők:
 Egy tasak
Szükség szerint 6 óránként ismételhető
 
24 órán belül legfeljebb 4 adag (4 tasak).
15 évnél fiatalabb gyermekeknél csak külön orvosi javaslatra alkalmazható.





- TriActin Wick Forró italpor
 
Hatóanyagai tasakonként:
 
500 mg paracetamol: fájdalom- és lázcsillapító hatású
200 mg gvajfenezin:köptető
10 mg fenilefrin-hidroklorid: csökkenti az orrdugulást
 
 
Adagolás és alkalmazás Egy tasak tartalmát oldja fel egy normál bögre forró, de nem forrásban lévő vízben (kb. 250 ml).

Hagyja iható hőmérsékletre lehűlni.
 
Felnőttek, idősek és 12 évnél idősebb gyermekek: Egy tasak
 
Szükség esetén négyóránként ismételhető, 24 órán belül legfeljebb négy adag (tasak) alkalmazható.
 
12 évnél fiatalabb gyermekeknél csak külön orvosi javaslatra alkalmazható.
 
 
Ezek mellett a gyógyszerek mellett érdemes sok folyadékot (elsősorban mézes teát-mivel a méz nem csak finom, hanem bevonja a gyulladt torkot, mérsékli a köhögési ingert és enyhe köptető hatású) fogyasztani; szükség esetén orrcseppet vagy orrsprayt, illetve torokfertőtlenítőt (szopogatós tabletta, spray, vagy gargarizáló oldat formájában) alkalmazni.
 
 
És a végére egy kis táblázat, amely remélhetőleg segíti a könnyebb áttekintést:

Hatóanyag
(a paracetamol mellett)
Hatása
Készítmény, amelyben benne van
Aszkorbinsav
növeli a szervezet ellenálló képességét
- Neo Citran
- Coldrex por
- Coldrex tabletta
- Grippostad C
Fenilefrin-hidroklorid
csökkenti az orrdugulást
- Neo Citran
- Coldrex por
- Coldrex tabletta
- Rubophen Thermo
- SymptoMed Wick
- TriActin Wick
Feniramin-maleát
javítja az orrjárat átjárhatóságát, az orrlégzést
- Neo Citran
Terpin-hidrát
köptető
- Coldrex tabletta
Koffein
fokozza a fájdalomcsillapító hatását
- Coldrex tabletta
- Grippostad C
Klórfenamin-maleát
csökkenti az orrfolyást és gátolja a bronchus összehúzódását
- Grippostad C
Gvajfenezin
köptető
- TriActin Wick




Kapcsolódó írásaim:

- Komplex készítmények a meghűléses betegségek kezelésére - Ibuprofen és Acetilszalicilsav.
- Köptetők és köhögéscsillapítók.
- Gyógyszertári köptetők és köhögéscsillapítók.
- Egy kis immunerősítés-1.rész.
- ...immunrendszer erősítés. 2.rész.
- Influenza vagy megfázás?
- Fájdalom-, lázcsillapítás gyermek- és csecsemőkorban.

2013. január 22., kedd

Cukorbetegség a terhesség alatt.


Bevallom "kicsit" elkapott a karácsonyi hév és az egész decembert ennek jegyében töltöttem - mint az a bejegyzések számán és témáján is látszik... :)
(És eddig januárban sem igazán sikerült felvennem a fonalat.)

Most folytatjuk -egy bejegyzés erejéig- a megkezdett cukorbetegséggel kapcsolatos témát, majd más irányt veszünk és kicsit később térünk vissza a 2-es típushoz.

Az előző alkalommal tárgyalt 1-es típus mellett, mindenképp beszélnünk kell a terhességi diabéteszről, mivel a magzatot veszélyezteti. Azonban minél korábban ismerik fel és kezdik kezelni az anya betegségét, annál kevésbé lépnek fel a szövődmények.

Ez a fajta cukorbetegség rendszerint a terhesség harmadik trimeszterében jelentkezik és átmeneti jellegű, szülés után spontán rendeződik (sok esetben azonban előjele a későbbi, 2-es típusú diabétesz kialakulásának). Kezelése életmódváltással (diéta) vagy súlyos esetben inzulinnal történik.


 
Terhességi cukorbetegségben az anya termel ugyan inzulint, mégis inzulin hiány alakul ki, mivel a lepényi hormonok rontják az inzulin hatékonyságát, ezért a normális vércukor szint fenntartására egyre több inzulint kell az anyának termelni.
Ha erre nem képes, a cukorszint kezdetben étkezés után lesz magas, majd ha a hiány növekszik már az éhgyomri vércukor is elkezd emelkedni.
 
 
A cukor csaknem gátlás nélkül jut át a lepényen. Ha az anya cukorbeteg, vagyis a vérében sok a cukor, akkor ez átjut a magzatba is. Ekkor a magzatnak sokkal több inzulin kell termelni, hogy a túlkínálattal lépést tartson. Mivel a magzat hasnyálmirigye egészséges, elegendően sok inzulint is fog termelni, és így képes arra, hogy fenntartsa saját normális vércukorszintjét.
 
Akkor miért is veszélyes a magzatra?

"Egyrészt károsodik a lepény, mert az inzulin hiány hatására sejtjei károsodnak, ún. lepényelégtelenség lép fel, romlik a magzat oxygén és tápanyag ellátása. A legsúlyosabb esetben oxygénhiány lép fel és a magzat méhen belül elhalhat.

 Másrészt cukor (energia) túlkínálat következtében a magzat „hízik”, létre jön a cukorbetegek „nagy magzata” jellegzetes képe. Ez a súlygyarapodás elsősorban a hasi szerveket érinti (nagy máj, lép) és a zsírfelszaporodás mellett főleg víz felszaporodás (orvosi szóval ödéma) lép fel. Az ödéma zavarja a szervek működését is. A nagyobb tömegű (súlyú) magzatnak több oxygénre lenne szüksége, de a lepényelégtelenség miatt erre nincs mód.

Illetve a magzat hasnyálmirigye „megszokja” a cukortúlkínálatot és jelentős inzulin túltermelés jön létre. Ha a lepény egyre rosszabb működése miatt a cukorbevitel is csökken, akkor a magzatban hirtelen leeshet a vércukor szint, a magzat agya hirtelen nem kap elég cukrot, károsodhat, vagy a magzat méhen belül meg is halhat.

A nagy magzat sérülékenyebb, szülés alatt könnyebben éri károsodás, ennek megelőzésére gyakrabban kell császármetszést végezni.

A szülés után a magzatot a vércukor szint gyors csökkenése veszélyezteti: a cukortúlkínálat megszűnése miatt a magzati inzulin túltermelés eltünteti a vérből a cukrot, súlyos agyi károsodás jöhet létre. A vizenyős magzati szervek működése hibás. Mivel a véralvadási faktorokat a máj termeli, ennek hibás működése esetén véralvadási zavar, legsúlyosabb formájában agyvérzés jöhet létre. A szív hibás működése következtében a magzat nehezen tud a megváltozott körülményekhez alkalmazkodni.

Szülés után az inzulin kezelés elhagyható, diéta marad 6 hétig, majd a diétát is meg kell szüntetni pár napig és el kell végezni a cukorterhelést. Ennek eredménye dönt a továbbiakról. Téves közhiedelem az, ha valakinél inzulint kezdenek, akkor hozzászokik és már nem lehet elhagyni. A valóság az, hogy ha egy nem terhesnél inzulint kellett kezdeni az valóban nem hagyható el. De a terhesség alatti inzulin kezelést a terhesség után az esetek alig néhány százalékában kell folytatni, ezek olyan esetek, ahol a cukorbetegség már a terhesség előtt fennállt, csak nem tudtak róla. Nagyon ritka esetekben a valódi (1.tipusú) cukorbetegség a terhesség alatt kezdődik, ez igen súlyos eset, ez esetben is folytatni kell az inzulin kezelést a terhesség után. "  (Forrás: A terhességi cukorbetegség-Dr. Csákány M. György)


Mielőtt a 2-es típusúval folytatnánk a sort, egy kis szünetet tartunk és más témába is "belekóstolunk".  - De ígérem, nem fog kimaradni!


Kapcsolódó írásaim:

- Amit az inzulinról tudni érdemes.
- 1-es típusú -inzulinfüggő- cukorbetegség.
- Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése inzulinnal.